www.what2do.co.il

הכרה במחלת הסכרת כתאונה המזכים בפיצויים מקצין התגמולים

דרגו את המאמר

הכרה במחלת הסכרת כתאונה המזכים בפיצויים מקצין התגמולים

חבלן הסובל מסוכרת יזכה לפיצויים מקצין התגמולים

חבלן אשר משרת במשטרת ישראל מזה 28 שנה, הגיש תביעה לקצין התגמולים כי יכיר במחלת הסוכרת ממנה הוא סובל כ"תאונה" אשר ארעה בעקבות אירועים שחוו במהלך עבודתו במסגרת שירות הביטחון.

 

      קראו עוד בתחום:


בשנת 1981 התגייס המערער למשטרת ישראל ושירת כחבלן משטרה במרחב שרון. בתפקיד זה המשיך המערער לשרת בתפקידו גם בעת הגשת הערעור הנדון. בשנת 2006 הגיש המערער תביעה לקצין התגמולים, להכיר במחלת הסוכרת ממנה הוא סובל ככזו שנגרמה הוא הוחמרה כתוצאה מהשירות בזרועות הביטחון. תביעתו של המערער נדחתה והאחרון הגיש בעקבות הדחייה, ערעור לבית המשפט המחוזי.

 

חבלן בשנות טרור ותפקוד בזירות אירוע קשות


המערער טען כי עם גיוסו למשטרה ולאחר הכשרה בסיסית הוא הוצב כחבלן משטרתי מן המניין. לטענתו, במסגרת התפקיד, טיפל הוא באירועים רבים של פיגועי טרור ועסק בפירוק מטענים מסוכנים וחגורות נפץ. החבלן העיד כי נטרול מטעני חבלה של מחבלים מתאבדים, השמדה של אמצעי לחימה כגון מוקשים ורימונים, והפעלת רובוט לנטרול מטענים, היו רק חלק משגרת יומו.


המערער הוסיף כי בין השנים 2001 ו-2002, בטרם פרצה בגופו מחלת הסוכרת, הייתה עבודתו מאופיינת ברגישות ביטחונית מוגברת ויומיומית. באותן השנים הטרור פשה ברחובות ישראל, והמערער הוקפץ מדי מספר ימים לזירת פיגוע על מנת לתת מענה חבלני למקרה. לטענתו, מדובר היה בסכנת חיים מתמדת ועבודה תחת לחץ ומראות קשים.

 

      קראו גם:


לסיכום, המערער טען כי בעקבות אירועים אלו הוא מצא את עצמו שהוא שרוי בפחד רב, וסובל מאירועים חוזרים ונשנים של דחק נפשי קשה. לטענתו, מחלתו נגרמה (או לכל הפחות הוחמרה בשיעור גבוה) בשל אירועים חוזרים ונשנים של דחק נפשי אליהם נחשף במהלך השירות.

 

האם קיימת אסכולה רפואית?


בית המשפט קיבל את ערעורו של החבלן וקבע כי יש להכיר במחלת הסוכרת שלו כמחלה אשר הוחמרה בגין שירותו הצבאי. השופטים ציינו כי במקרה דנן הצדדים לא היו חלוקים על העובדה כי המערער נחשף לדחק נפשי במהלך עבודתו. כמו כן, מדובר בתקופות רגישות ביותר של פיגועי טרור וסכנת חיים ממשית, אשר כיסו את חייו של המערער כעננה שחורה.


קצין התגמולים טען, כמו בתביעות סוכרת רבות, כי לא קיימת אסכולה רפואית אשר קושרת את מחלת הסוכרת עם אירועי דחק נפשי. מדובר בשאלה אשר טרם הוכרעה בפסיקה והחלטות יש לגביה לכאן ולכאן.

 

השופטים ציינו כי אף שטרם הוכרעה המחלוקת בעניין קיומה של אסכולה התומכת בקשר בין דחק נפשי לבין פריצתה של מחלת הסוכרת, הרי שבמקרים של דחק נפשי חריג הכיר בית המשפט בקשר זה. כמו כן, הלכה פסוקה היא בתביעות מסוג זה, כל מקרה ייבחן לגופו.


לסיכום, בית המשפט קבע כי דין הערעור להתקבל וקצין התגמולים יישא באחריות למחלתו של המערער, בשיעור של 50%.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.