www.what2do.co.il

העדר יחס מצד המפקדים, והתעללות נפשית בצבא - החמרה במצב נפשי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

העדר יחס מצד המפקדים, והתעללות נפשית בצבא - החמרה במצב נפשי

החמרה במצב נפשי לאחר גיוס לצה"ל – ניסיון התאבדות בצבא

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את ערעורה של צעירה, חיילת משוחררת, אשר מצבה הנפשי החמיר במהלך שירות הצבאי. מדובר בחיילת לשעבר אשר התגייסה בשנת 2003 לצה"ל והוצבה בסיום הטירונות בבסיס תובלה.

 

כשנה ושלושה חודשים לאחר גיוסה, ביצעה המערערת ניסיון התאבדות אשר בעקבותיו אושפזה בבית החולים וולפסון ולאחר מכן בבית החולים שלוותא. בעוד היא מאושפזת בשלוותא, הגישה המערערת, באמצעות הוריה, תביעה להכרת זכות על פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959. קצין התגמולים דחה את התביעה והמחלוקת בין הצדדים הונחה לפתחו של בית המשפט.

 

הפן העובדתי

 

המערערת תלתה את תביעתה בתנאי השירות שלה בצבא. לטענתה, במהלך שירותה היא סבלה מהתעללות נפשית ומיחס אטום מצד מפקדותיה, כאשר שילובם של שני גורמים אלו הביא להתפתחות מחלתה. לטענת המערערת, הבנות בבסיס הפיצו שמועות עליה שהיא לסבית, בעקבות מקרה שאירע במהלך הטירונות, ומאז חייה בצבא הפכו לסיוט מתמשך. לטענתה, היא נאלצה להתקלח לאחר כל הבנות, וכל הזמן נחשפה ללעג מצד חברותיה לבסיס. לטענתה, ההטרדות לא נפסקו גם לאחר הטירונות, וזאת כאשר מספר בנות אשר שירתו עימה בטירונות הוצבו יחד עימה בבסיס התובלה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המערערת הוסיפה כי היא סבלה גם מקשיים בלימוד העבודה בבסיס החדש וכך חששה מנסיעות לביתה בשעות חשיכה (כאשר מפקדה "מנצלת" זאת על ידי השארתה "עד הרגע האחרון"). המערערת ציינה עוד מספר אירועים אשר גרמו לה לעוגמת נפש של ממש ולמעשה היא הייתה נתונה בצבא ללחצים והשפלות לרוב.

 

קצין התגמולים הביא לעדות שתי מפקדות אשר תחתן עברה המערערת. שתי המפקדות יישרו קו עם גרסתו של הצבא וקבעו כי היחס למערערת היה כלכל חיילת והיא לא סבלה מהצקות שונות כנטען על ידה (קל וחומר שלא מצד הסגל הפיקודי).

 

הפן הרפואי

 

המערערת הציגה חוות דעת רפואית מטעמה אשר נערכה על ידי פסיכיאטר שהינו מומחה בקרימינולוגיה קלינית. על פי חוות דעת זו, המערערת לקתה בסכיזופרניה תוך כדי שירותה הצבאי בעקבות בעיות אשר בחייה האזרחיים הצליחה להתמודד עימן (דבר אשר לא התאפשר במסגרת הצבאית). למעשה, המומחה סבר כי ייתכן והתפרצות הנטייה המינית בצבא, כאשר היא מוקפת בסביבה נשית, גרמה למערערת ללחץ נפשי קשה מנשוא שהיווה את הטריגר לפריצת מחלתה. המומחה ציין כי בצבא, בניגוד לאזרחות, המערערת לא הייתה יכולה "לברוח מהסיטואציה" וההתמודדות הייתה ככל הנראה "גדולה על מידותיה".

 

ביקורת על הצבא

 

זאת ועוד, המומחה הרפואי מטעם המערערת מתח ביקורת קשה ביותר על מפקדותיה של המערערת בבסיס התובלה. "שתי המפקדות הללו, התרשמתי שהן גילו כלפי המערערת אטימות לשמא. מדובר במפקדות אשר תחתן משרתת חיילת שנמצאת במצוקה (היא מוזרה, היא סובלת, היא לא מתפקדת, היא מתלוננת). בעצם, לא נעשה כלום חוץ מאשר פעם או פעמיים או שלוש להציע לה ללכת לקב"ן", כתב המומחה בחוות דעתו.

 

בית המשפט קבע כי לא ניתן להטיל את מלוא האחריות לפריצת המחלה על השירות הצבאי. עם זאת, נקבע כי 25% מההחמרה במצבה הבריאותי של המערערת נבע מתנאי שירותה. גם השופט מתח ביקורת על התנהלותן של הקצינות בפרשה זו, ונשגב מבינתו מדוע אף אחת מהשתיים לא דאגו לטיפול רפואי לחיילת ולמעשה התעלמו ממצוקתה הקשה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.