www.what2do.co.il

הכרה במשפחה בתור משפחה שכולה למרות התאבדות חייל כשהוא שיכור

דרגו את המאמר

הכרה במשפחה בתור משפחה שכולה למרות התאבדות חייל כשהוא שיכור

חייל אשר קיבל עונש בצבא, השתכר והתאבד – הכרה במשפחה כמשפחה שכולה

 

האם משפחתו של חייל אשר שלח יד בנפשו בבסיס תוכר כמשפחה שכולה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעה שהוגשה על ידי המשפחה כנגד קצין התגמולים. מדובר באירוע מצער אשר הסתיים בהתאבדותו של חייל בבסיס בדרום.

 

המנוח, בן 19 במותו, התגייס לשירות סדיר והוצב בתור נהג בבסיס בדרום הארץ. באחד הימים, בעקבות אי הגעה של החייל למסדר, הוטל עליו עונש של ריתוק ותורנות שבת על ידי מפקדיו. לאחר ההודעה על תורנות השבת, נתפס החייל כאשר הוא נוהג באחד מרכבי הבסיס ללא אישור. בעקבות כך, נאמר לחייל כי יעמוד הוא לבירור בעניין זה.

 

      קראו גם:

 

החייל הלך לחדרו ושם שתה לשוכרה. בעודו בגילופין, לקח החייל את רובהו האישי והתאבד תוך ירייה בראשו. משפחתו של החייל הגישה תביעה להכרה כנגד משרד הביטחון. חבריו של החייל, אשר הגיעו להעיד בבית המשפט, טענו כי שעתיים לפני ההתאבדות, ישב החייל עימם לארוחת ערב ולאחר מכן צפה עם מספר חיילים וקצינים בסרטים במועדון היחידה.

 

חוקרי מצ"ח אשר בדקו את האירוע, העידו בבית המשפט כי מדובר בחייל שהיה צורך אלכוהול וסמים מסוג מריחואנה בכמויות רבות. יצוין כי צריכה של חומרים אלו על ידי חיילים הינה אסורה על פי פקודות מטכ"ל.

 

האם מדובר בהתנהגות חמורה?


קצין התגמולים טען כי אין לקבל את תביעת המשפחה וזאת בשל התנהגותו החמורה של החייל בהפרת הפקודות הברורות בנוגע לסמים ואלכוהול. ועדה מטעם משרד הביטחון דחתה את תביעת ההורים להכרה בהם כמשפחה שכולה ולזכאות לקצבה.

 

ההורים לא אמרו נואש והגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. במסגרת התביעה טענו ההורים כי שתיית אלכוהול איננה התנהגות חמורה. כמו כן, ההורים טענו כי העילה להתאבדותו של המנוח לא הייתה שתיית האלכוהול כי אם האיום שיוטל עליו עונש חמור בעקבות הנהיגה האסורה בג'יפ.


המסגרת המשפטית וההכרעה


סעיף 16 לחוק המשפחות קובע - "נגרם מותו של הנספה על ידי התנהגות רעה חמורה של הנספה, לא יחולו על בני משפחתו הוראות חוק זה המקנות טובות הנאה כל שהן, אך אם יש בן משפחה נצרך, רשאי קצין תגמולים להעניק לו מטובות ההנאה הניתנות לבני משפחה לפי חוק זה, כפי שייראה בעיניו, ובלבד שלא יעלו על טובות הנאה שאותו בן משפחה היה זכאי להן אילולא הוראות סעיף זה".


הרעיון שביסוד הנוסח ברור: המחוקק ביקש לשלול תגמולים ממי שגרם בהתנהגותו שלו – ולא "התנהגות רעה" גרידא אלא "התנהגות רעה חמורה". בית המשפט פסק כי אין לשלול מהוריו של חייל את הזכאות לקצבה חרף העובדה שהחייל היה בגילופין בעת התאבדותו. השופט יצחק בנאי כתב בפסק דינו כי התנהגותו של החייל איננה עולה כדי התנהגות חמורה ואין לשלול מבני משפחתו האבלים את הזכאות לקצבה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.