www.what2do.co.il

החמרה במצב בריאותי במהלך השירותי הצבאי

דרגו את המאמר

החמרה במצב בריאותי במהלך השירותי הצבאי

פיצויים בעקבות פציעה שארעה לפני הגיוס והחמירה במהלך השירות הצבאי

האם בית המשפט יכיר בפציעה שארעה לחיילת במהלך הטירונות, כגורם אשר החמיר את מצב ברכה של האחרונה? החיילת, אשר התגייסה לאחר שנפצעה בברכה, נפלה במהלך הטירונות, וטענה כי הנפילה בבסיס החמירה את מצבה הבריאותי.

 

החיילת התגייסה במאי 2004 ושירתה כמכונאית מסוקי אפאצ’י בחיל האוויר. לטענתה, ביום השלישי לטירונות, בעודה רצה על כורכר עם פק"ל מלא, החליקה היא ונחבלה בברכה. החיילת טענה כי מאז ברכה לא הפסיקה לכאוב ולדאבונה נתקלה באטימות מצד המרפאה הצבאית אשר טענה כי יש חיילים רבים כמוה ולא מדובר בפגיעה משמעותית.

 

      קראו עוד בתחום:


קצין התגמולים טען כי טרם גיוסה כבר היה קיים אירוע מתועד של פגיעה בברך שמאל במסמך חדר מיון מבי"ח רמב"ם, מינואר 2004. כמו כן, טען קצין התגמולים, שאין תיעוד לאירוע החבלה הנטען בטירונות או של פניות לרופא סמוך לאחריו. לטענתו, דו"ח הפציעה הינו לקוני, לא מציין דבר באשר לפגיעה בברך, וכיוון שהוגש באיחור ולא עם שאר המסמכים בתיק, אין לתת לו משקל ראייתי. יתר על כן, המומחה מטעם החיילת בעצמו נסמך על דבריה בלבד ולא על מסמכים רפואיים.

 

האם קשר של החמרה?


בין המומחים מטעם התביעה ומטעם ההגנה לא הייתה מחלוקת שהחיילת סובלת מקרע ברצועה הצולבת. השאלה הייתה האם קיים קשר סיבתי בין נפילתה וחבלתה במהלך השירות הצבאי לבין הנזק המתואר.

בית המשפט קבע, לאחר שמיעת הראיות והעיון במסמכים שבתיק הרפואי, שהחיילת התגייסה לשירות כשהיא סובלת ממצב קודם בברך שמאל ומכאן שלא היה מקום להכיר בקשר של גרימה לחבלה. יחד עם זאת, עלה בידה של החיילת להוכיח כי היא נחבלה בנסיבות כמתואר על ידה והחבלה בשירות, החמירה את מצב הברך.

בית המשפט סבר מחד גיסא כי נפילתה הראשונה של החיילת, לפני הגיוס, אשר הביאה להבהלתה לחדר המיון, הייתה הגורם הישיר לנזק בברך. מאידך, גרסתה של החיילת בעניין קיומה של הנפילה במהלך השירות הצבאי, הייתה אמינה אף היא. גרסתה לגבי הנפילה בשירות לא נסתרה בעדותה בבית המשפט ונתמכה בטופס מסדר חולים מתאריך הנפילה (אשר במסגרתו ניתנו לה הקלות לתקופה של 5 עד 10 ימים ונקבע כי איננה כשירה לקפוץ, לרוץ, לצאת למסעות, וכדומה).

 

      קראו גם:


המומחה הרפואי מטעם הצבא נמנע באופן שיטתי מלהתייחס לסוגיית ההחמרה בבית המשפט. רק לאחר שנשאל שאלות ממוקדות ועקביות בועדה הרפואית, הסכים לבסוף המומחה לומר שבהנחה שהתקיים אירוע הנפילה בטירונות, יש להכיר בקשר של החמרה.

לסיכום, בית המשפט קבע כי למרות שהשירות הצבאי לא היה הגורם העיקרי לנזק בברכה של החיילת, יש להכיר בהחמרה במצבה הבריאותי בשיעור של 50%, בעקבות הנפילה בטירונות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.