www.what2do.co.il

האם אירועים נפשיים זהים יזכו בשתי גמלות, מהביטוח הלאומי וממשרד הביטחון?

דרגו את המאמר

האם אירועים נפשיים זהים יזכו בשתי גמלות, מהביטוח הלאומי וממשרד הביטחון?

האם ניתן לקבל כפל מלגות, גם ממשרד הביטחון וגם מהביטוח הלאומי?


 

האם יכול אדם אשר מוכר על ידי הביטוח הלאומי ומקבל קצבה מהמוסד, לטעון לקבלת קצבה נוספת מקצין התגמולים מתוקף חוק הנכים? תביעה שזהו עניינה, הוגשה על ידי אדם הסובל מבעיות נפשיות עקב תאונות דרכים, לבית המשפט השלום בראשון לציון.


התובע התגייס בשנת 1973 ושירת ביחידת נ"מ של חיל האוויר כנהג זחל"ם ונהג מג"ד. במהלך שירותו הצבאי אירעו לו שתי תאונות דרכים. על פי טענותיו, לאחר התאונה השנייה החל הוא לסבול מסיוטי לילה ובהתאם לכך הועבר לטיפול בבית החולים מזרע – בית חולים פסיכיאטרי – בו שהה ארבעה ימים.


14 שנה מאוחר יותר, בתור אזרח, עבר התובע תאונת דרכים כהולך רגל ומאז התאונה המדוברת לא הצליח האחרון לשוב למעגל העבודה. לאחר התאונה השלישית, הוכר התובע כנכה בשיעור של 65% (מתוכם 30% נפשיים) על ידי המוסד לביטוח לאומי ומאז סובל הוא מסיוטים בלילות כמו בעת שירותו הצבאי.

 

כאן עמדו בפני התובע שלוש אפשרויות פעולה:

 

  • להגיש בקשה להכרה לקצין התגמולים בטענה שנגרמה לו עקב השירות נכות נפשית שבאה לידי ביטוי בשנת 1990 בעקבות התאונה השלישית.
  • להגיש בקשה להכרה לקצין התגמולים בטענה שנגרמה לו נכות נפשית עקב אירועי השירות וכן תביעה למל"ל בטענה להחמרת הנכות הנפשית עקב התאונה השלישית.
  • להגיש תביעה למל"ל בגין נכותו הנפשית עקב התאונה שלישית, שהחייתה מחדש את האירועים שעבר בשירותו הצבאי.

 

התובע בחר בדרך השלישית, ובתוך כך, העדיף את המסלול של "נכות כללית" על פני המסלול של "תאונת עבודה".

 

התובע טוען בתביעה החדשה שמדובר בשני אירועים שונים


עם זאת, התובע טען בבית המשפט, כי בעקבות מלחמת לבנון השנייה, חוזרות אליו החוויות הקשות שעבר כחייל צעיר במלחמת יום הכיפורים ותקופת ההתשה וכן תאונות הדרכים והתהפכות הרכבים. לטענתו התמונות אינן מרפות ממנו, הוא פוחד ללכת לישון, מתרחק ממכשירי טלוויזיה, מרגיש שהזמן נעצר והכול חוזר אליו.

 

      קראו עוד בתחום:


התובע טען כי אין כל קשר בין האירועים שחווה בשירות לבין ההכרה במוסד לביטוח לאומי עקב התאונה אשר ארעה לו 16 שנה לאחר מכן.

 

לטענתו, העובדה שנגרמה לו פגימה נפשית אחרת נוספת לאחר השירות, איננה שוללת את העובדה שגם בשירות נגרמה לו פגיעה נפשית. הקביעה במוסד לביטוח לאומי הייתה, לטענתו, בגין תאונת הדרכים שהייתה גם תאונת עבודה בשנת 1990 ולא בגין מצב קודם. התובע טען למעשה שהטראומות שעבר בצבא נותרו רדומות עד להתפרצותן על רקע האינתיפאדה השנייה ומלחמת לבנון השנייה.

 

בחירה בזכויות הנכים, מה אומר החוק?


נושא הבחירה בזכויות מוסדר בחוק הנכים, אך למרות שהחוק תוקן בדצמבר 2007 במקרה דנן עדיין חל נוסח החוק טרם תיקונו. החוק בניסוחו הרלבנטי קבע כי נכה אשר בחר בזכויות לפי חוק הביטוח הלאומי, לא יחולו עליו הוראות חוק הנכים.

 

זכויות מביטוח לאומי קובעות אף הן שנכה יהיה זכאי לגמלה עקב מאורע אחד ולתגמול או לקצבה לפי אחד החוקים המתקצבים, כגון חוק הנכים. כמו כן, בחירה תיעשה עד תום ששה חודשים מהיום שבו נקבעה לראשונה דרגת נכותו היציבה של הנכה.


בית המשפט סקר את גיליונותיו הרפואיים של התובע וקבע כי מהסקירה עלה שלמעט הטיפול הרפואי שקיבל התובע בסמוך לאחר התאונה השנייה, במהלך 14 שנים ממועד שחרור ועד שנת 1990, לא טופל האחרון בגין בעיות נפשיות.

 

      קראו גם:

 

השופטים: התובע עשה את בחירתו ואין לשנות את ההחלטה

 

השופטים קבעו כי ניכר שרק לאחר הגשת התביעה לקצין התגמולים, החל התובע להעלות טענות לגבי פגיעה נפשית עקב התאונות והאירועים בשירות, דבר אשר עורר תמיהות של ממש.


אי לכך, בית המשפט דחה את תביעתו של התובע להכיר בכך שהנכות הנפשית שנגרמה לו בשירותו הצבאי היא נפרדת ושונה מן הנכות הנפשית שבגינה הוא מוכר על ידי הביטוח הלאומי. השופטים קבעו שהטענה נטענה בעלמא, והנכה לא פירט מה הייתה אותה פגיעה נפשית שלטענתו שונה או אחרת מאשר הפגיעה בגינה הוא מוכר כיום על ידי המל"ל.


לסיכומו של דבר, בית המשפט קבע שהתובע מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ומקבל גמלה מזה שנים רבות עבור נכותו הנפשית הכוללת ולפיכך, בחר בזכויות אלו ואין הוא זכאי לגמלה גם מקצין התגמולים וממשרד הביטחון.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.