www.what2do.co.il

האם משרד החינוך אחראי לפציעה של תלמיד במהלך תרגיל בבית הספר?

דרגו את המאמר

האם משרד החינוך אחראי לפציעה של תלמיד במהלך תרגיל בבית הספר?

פיצויים בעקבות תאונה בבית הספר במהלך תרגיל להתמודדות עם רעידות אדמה

 

תא (י-ם) 6383-09


האם תלמיד בית ספר אשר נפצע בגין שברי זכוכית שהיו מפוזרים על אדמת חצר בית הספר יהיה זכאי לפיצויים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בירושלים. מדובר בתביעה אשר הוגשה על ידי צעיר יליד 1987 כנגד משרד החינוך, ועמותת "אור תורה סטון" אשר הפעילה את בית הספר.

 

      קראו עוד על תאונות תלמידים:


על פי התביעה, בנובמבר 2005, התקיים בבית הספר "תרגיל רעידת אדמה" אשר במסגרתו הוצאו התובע ותלמידים נוספים מכיתות הלימוד אל שטח פתוח בחצר בית הספר. התלמידים רוכזו באזור זה. במהלך חזרתם לכיתה, התובע מעד והחליק על אדמה רטובה ובוצית. כתוצאה מהנפילה, התובע נפצע משברי זכוכית שהיו מפוזרים על אדמת החצר. התאונה גרמה לתובע לנזקים משמעותיים כגון קרעים בגידים אשר מכופפים את אחת מאצבעותיו. על פי חוות דעת רפואית מטעמו, הוא נותר כאשר הוא סובל מנכות צמיתה בשיעור של כ-8.5%.


משרד החינוך כפר בחבותו וטען כי האירוע היה "בלתי צפוי" ו/או "בלתי ניתן למניעה". העמותה אשר הפעילה את בית הספר טענה אף היא כי אין היא חבה בפיצויים לתובע, וזאת משום שהתאונה אירעה בשל "אשמתו של התובע שעה שלא שם ליבו לאן הוא הולך".


עוולת הרשלנות, מהי?


בית המשפט נדרש לבחון את התביעה לאור שאלת האחריות ועוולת הרשלנות. עוולת הרשלנות הינה עילת תביעה נזיקית אשר מקורה בסעיפים 35 ו-36 לפקודת הנזיקין. יסודותיה של העוולה מפורטים בסעיפים אלה והם כוללים:

  • קיומה של חובת זהירות מושגית וקונקרטית.
  • הפרתה של חובה הזהירות הקונקרטית.
  • גרימה של נזק.
  • קשר סיבתי בין ההפרה לבין הנזק.
     

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי לא יכולה להיות מחלוקת שהתקיימה בין הצדדים – תלמיד ומשרד החינוך – חובת זהירות מושגית. כמו כן, היות והתובע נפגע במהלך יום לימודים, ובעת תרגיל רעידות אדמה, התקיימה גם חובת הזהירות הקונקרטית. חובתו של משרד החינוך כלפי תלמידים באה לידי ביטוי בשורה ארוכה של פסקי דין אשר עסקו בתחום זה.


לדוגמא, בת.א (מחוזי-י-ם) 2074/00 ש.קטין נ' בית הספר כנסת יהודה ומשרד החינוך נאמר – "חובתו של משרד החינוך כלפי ציבור התלמידים נגזרת מהזכות לחינוך ועל משרד החינוך לדאוג כי התלמידים ילמדו במוסדות בטוחים ובטיחותיים. משמע כי גם משרד החינוך מכיר בחובתו כלפי התלמידים לבטחם מפני סיכוני פגיעה בהיותם במשמורת ובפיקוח בית הספר בו למדו".

 

משרד החינוך התרשל ויפצה


במקרה דנן, בית המשפט ציין כי הייתה על משרד החינוך החובה לדאוג כי התלמידים ילמדו במוסדות בטיחותיים ובטוחים וזאת בהתחשב בעובדה שתוכננה תרגולת רעידות אדמה. הממונה על החינוך העל תיכוני בעירייה אף העידה במהלך המשפט כי התרגיל היה מתואם עם משרד החינוך והקב"טים העירוניים של הרשות פעלו בשיתוף פעולה עם עוזרי הבטיחות בבתי הספר.


בית המשפט ציין כי משרד החינוך גם הפר את חובת הזהירות הקונקרטית במקרה דנן. אכן, צוין כי אין להטיל על משרד החינוך את האחריות הרחבה לכל ליקוי בבתי הספר ברחבי הארץ. עם זאת, במקרה דנן, בו התרגיל נקבע ותואם עם משרד החינוך, חלה על המשרד חובת זהירות קונקרטית כלפי התובע. לדוגמא, משרד החינוך היה צריך להעביר לאחראים הוראות ספציפיות לגבי מקום הכינוס האידיאלי, התייחסות לביצוע התרגיל (למשל, תוך התחשבות במזג האוויר) וכדומה. כמו כן, משרד החינוך לא העביר הוראה מפורשת לסרוק את מקום הכינוס ולסלק ממנו "מפגעים בטיחותיים".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.