www.what2do.co.il

פריקות כתף חוזרת במהלך שירות צבאי - החמרה במצב בריאותי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פריקות כתף חוזרת במהלך שירות צבאי - החמרה במצב בריאותי

החמרה במצב כתף במהלך טירונות – תביעה נגד קצין התגמולים


חייל משוחרר סבל עוד לפני גיוסו מבעיות בכתף. מצבו הבריאותי החמיר ובמהלך השירות הוא נאלץ להתמודד עם פריקות חוזרת ונשנות של הכתף. האם קצין התגמולים יכיר בהחמרה במצבו הבריאותי?

 

המערער, יליד 1981, התגייס לצה"ל בשנת 1999 והשתחרר כעבור כשלוש שנים לאחר שירות בתור חוקר במשטרה צבאית. בשנת 2006, כארבע שנים לאחר שחרורו, הגיש המערער בקשה להכרת זכות לקצין התגמולים. המערער טען כי הוא סובל מפריקות חוזרת ונשנות של כתף ימין, כאשר הפריקה הראשונה ממנה סבל הייתה כתוצאה מאימוני הטירונות.

 

קצין התגמולים דחה את הבקשה להכרה בקובעו כי עוד לפני הגיוס סבל המערער מהפרעת יציבות של מפרק כתף ימין. בכתב הערעור טען החייל המשוחרר כי יש לבטל את החלטת קצין התגמולים. המערער צירף גם חוות דעת רפואית מטעמו. קצין התגמולים צירף אף הוא חוות דעת רפואית התומכת בגרסתו שלו.

 

      קראו עוד בתחום:


המערער טען, כאמור, כי הפריקה הראשונה של הכתף אירעה בטירונות (בעת שעשה "שכיבות שמיכה"). לדבריו, לאחר האירוע מפקדו מילא דו"ח פציעה אך לא עלה בידיו לאתר דו"ח זה. כמו כן, פגמים של ממש נפלו ברשומות הרפואיות של קצין התגמולים, וזאת משום שלא היה בתיקו הרפואי של המערער כל דיווח, למרות שהוא טופל שלוש פעמים לפחות במרפאות הצבאיות בצריפין. בית המשפט קבע כי פגם ראייתי זה רובץ לפתחו של קצין התגמולים.

 

הכרה בהחמרה אך לא בגרימה

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את הערעור באופן חלקי. השופטים קבעו כי המערער לא הוכיח אירוע של פריקה ראשונה חבלתית בצבא (במהלך הטירונות), ואף הוכח לפי גיליונותיו הרפואיים שהוא סבל מ"אי יציבות בכתף" לפני הגיוס. עם זאת, בפסק הדין נכתב כי הפריקות החוזרות ונשנות להן המערער נחשף במהלך השירות ובעקבותיו, החמירו את בעייתו באופן שניתן ללמוד גם מחוות דעתה של המומחית מטעם משרד הביטחון. אי לכך, הוחלט להעמיד את ההחמרה הנ"ל בשיעור של 25% על כתפי משרד הביטחון.


בנסיבות העניין, נקבע בבית המשפט, המערער איננו נדרש להוכיח אירועים ספציפיים בשירות על מנת לקבוע קשר של החמרה בין תנאי השירות למצב הכתף.

 

"סביר שבטירונות, גם אם מדובר בטירונות רובאי 02, אשר איננה טירונות קרבית, היה המערער חשוף למאמצים פיסיים אינטנסיביים ובלתי רגילים", נכתב בפסק הדין, "עצם קיומן של פריקות ותת פריקות נוספות במהלך השירות מעיד על כך שמצבו הרפואי של המערער החמיר עם הזמן. כמו כן, אף המומחית מטעם משרד הביטחון הודתה בחקירתה כי פריקות חוזרת של הכתף פוגעות במצבה הבריאותי של הכתף ומסכנות את יכולתו של האדם להשתקם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.