www.what2do.co.il

האם פיצויים לילד שנפגע במהלך משחק?

דרגו את המאמר

האם פיצויים לילד שנפגע במהלך משחק?

פציעה במהלך משחק בין ילדים – האם פיצויים?


ת"א 22090-08


ילדים עלולים להיפצע בזמן שהם משחקים ברחוב עם חבריהם. לעיתים, תאונות ילדים אלה מקימות עילה לילד לתבוע פיצויים מגורמים שונים. עם זאת, הגשת תביעה כאמור איננה מבטיחה פיצויים בכל מקרה (גם כאשר הנזקים אשר נגרמו לילד הינו קשים וחמורים). להלן דוגמא למקרה בו ילד איבד את עינו בגין משחק ילדים. בעקבות המקרה הוגשה תביעה, אך תביעה זו נדחתה.

 

      קראו עוד בתחום:


מדובר בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט השלום בירושלים ובמסגרתו נדחתה תביעתו של ילד 12 אשר נפגע בעינו בעת שצפה במשחק של שני נערים בני 17. המקרה אשר בגינו הוגשה התביעה התרחש לפני כשמונה שנים בסמוך למרכז קליטה לעדה האתיופית במבשרת ציון. התובע, קטין בן 12, ישב על גדר וצפה בחבריו משחקים ב"חרבות" כאשר הם מחזיקים מקלות המדמים כלי נשק.


בשלב מסוים במשחק נכנסה אחד "החרבות" לעינו של התובע ופצעה אותו. הילד הובהל לבית החולים אך לרופאים לא נותרה ברירה אלא לעקור את העין. בעקבות כך, נקבעה לילד נכות בשיעור 50% לצמיתות. הקטין הגיש תביעה כנגד המדינה, מרכז הקליטה והסוכנות היהודית. נתבעים אלה נמחקו, בהמלצת השופט, וזאת משום שהאירוע לא התרחש במרכז הקליטה. השופט ציין כי לא הוכחה האחריות של מי מהנתבעים כלפי התובע.

 

לאחר מכן, התובע הגיש את תביעתו כנגד הקטין אשר "חרבו" פגעה בעינו. תביעה זו הוגשה מכוח עוולת הרשלנות. יסודותיה של עוולה זו קבועים למעשה בסעיפים 35 ו-36 לפקודת הנזיקין. מדובר ב - חובת זהירות, התרשלות, וגרימת נזק. 

 

עוולת הרשלנות, האמנם?


היסוד הראשון מופיע בסעיף 36 לפקודה. לפי סעיף זה, האחריות לרשלנות מותנית בכך שהייתה קיימת על המזיק חובה שלא להתרשל כלפי הניזוק. מדובר אפוא בחובה כללית אשר מוטלת כלפי כל אדם במסגרת מבחן "האדם הסביר". מבחן זה קובע כי רשלנות היא כאשר אדם לא נהג כפי שסביר להניח שהוא היה צריך לנהוג באותן נסיבות.

 

חובת הזהירות מחולקת לשניים – מושגית וקונקרטית. חובת הזהירות המושגית רואה במבחן הציפיות את התשובה לקיום חובת הזהירות ועוסקת בשאלה – האם קיימת חובת זהירות ביחס לסיכון מסוים. חובת הזהירות הקונקרטית עוסקת בשאלה - האם בנסיבות המקרה הקונקרטי, וביחס לניזוק מסוים, הייתה קיימת חובת זהירות.


בית המשפט דחה גם את התביעה הנ"ל. בפסק הדין נכתב כי בין התובע (הקטין שנפגע) לבין הנתבע (הקטין הפוגע) לא התקיימה חובת זהירות קונקרטית. "בין התובע לנתבע לא נוצרו יחסי קרבה כלשהם והנתבע לא היה אחראי בדרך כלשהי על התובע. למעשה, התובע היה בסך הכל צופה מהצד ולא היה חלק מן המשחק שהתרחש במקום בפועל. יתרה מכך, מדובר היה במשחק תמים אשר לא הייתה בו כוונה לפגוע באיש", נכתב בפסק הדין.


השופט ציין כי מבחינת האחריות הקונקרטית, לא היה זה סביר להניח כי הנתבע היה יכול לצפות שהתובע ייפגע מ"חרבו", בין השאר בשל המרחק הרב שהיה בינו לבין התובע. למעשה, היה ספק בכלל לגבי מודעותו של הנתבע למיקומו של התובע ולהערכת האפשרות כי האחרון עלול להיפגע מהמשחק. לא זו אף זו, לא הוכח כלל כי הייתה זו "חרבו" של הנתבע שפגעה בתובע, ולא "חרבו" של שותפו למשחק.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.