www.what2do.co.il

האם מורה אחראי לנזקים שנגרמו לתלמיד בכיתתו במהלך קטטה כאשר הוא בחדר?

דרגו את המאמר

האם מורה אחראי לנזקים שנגרמו לתלמיד בכיתתו במהלך קטטה כאשר הוא בחדר?

אחריות מורה לתאונת תלמידים שהתרחשה כשהיה בכיתה


עוולת הרשלנות מפורטת בסעיפים 35 ו-36 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], התשכ"ח-1968. סעיף 35 קובע כי במידה ואדם עשה מעשה אשר אדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או לא עשה מעשה כאשר מצופה מאדם סביר ונבון לנקוט בפעולה, מדובר ברשלנות. כמו כן, כאשר אדם ניזוק בשל רשלנותו של אחר, קיימת לאחרון עילה להגיש כנגד הגורם הרשלן תביעת פיצויים.

 

חובה זו מוטלת, לפי סעיף 36 לפקודה, על כל אדם וכלפי בעל נכס, וזאת כל אימת שאדם סביר היה צריך לצפות כי אחר עלול להיפגע מהמעשים במסגרת מהלכם הרגיל של הדברים. קביעת אחריות אזרחית בגין עוולת הרשלנות מתבססת אפוא על שלושה אדנים – האם בין המזיק לניזוק התקיימה חובת זהירות מושגית, האם חובת זהירות זו הופרה באופן קונקרטי, והאם התקיים קשר סיבתי בין הפרת החובה לבין הנזק.

 

חובת הזהירות בבית הספר


בשנים האחרונות, הפכה תופעת האלימות בבתי הספר בישראל למכת מדינה של ממש. כמו כן, הלכה פסוקה היא כי בין בית ספר לתלמידיו קיימת חובת הזהירות המושגית. חובה זו חלה על בית הספר, לרבות על נושאי תפקידים בו כגון מורים, מנהלים ואנשי הצוות הפדגוגי. עם זאת, לא בכל מקרה בו נפגע תלמיד בבית הספר מדובר בהפרה של חובת הזהירות הקונקרטית. כאמור, חובת הזהירות הקונקרטית נבחנת בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית המשפט בוחן אותה למעשה על בסיס מבחן הציפיות. השופט לוין התייחס לכך בע"א 417/81 מלון רמדה שלום נ' אליהו אמסלם פ"ד לח(1). "הפעלה ראויה של מבחן הצפיות מחייבת הבחנה בין סכנה רגילה לבין סכנה בלתי רגילה", כתב השופט ריבלין, "רק בגין הסכנה האחרונה מוטלת חובת זהירות קונקרטית"


על מנת לבחון האם סכנה מסוימת הייתה סכנה רגילה או בלתי רגילה, בית המשפט משתמש בשתי אמות מידה שנקבעו בפסיקה. אחת – מהות הסכנה בנסיבות הספציפיות במקום האירוע ומהות הניזוק שהועמד בסכנה. שתיים – מבחן הערך שעליו חפצים להגן מפני הסכנה.

 

קטטה בכיתה בזמן שהמורה בחדר


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט השלום בתל אביב, קטין שנפצע במהלך קטטה בכיתה טען כי הנזקים אשר נגרמו לו מקורם ברשלנותה של המורה שהייתה בכיתה. יצויין כי התובע נפל במהלך קטטה שהתרחשה בכיתה, ואשר מקורה במשחק אלים בו מנסים ילדים להפיל זה את זה מאחור ובהפתעה ("הפלות"). האירוע בו התובע נפגע אירע במהלך שיעור, כאשר המורה נמצאת בכיתה במרחק מה ממוקד העניין ועסוקה בהעברת החומר הלימודי.


בית המשפט קבע, לאור העדויות אשר הושמעו בפניו, כי האירוע כולו נמשך שניות אחדות בלבד. אי לכך, עסקינן באירוע פתאומי שהמורה לא הייתה יכולה למנוע. המורה לא ראתה את עצם הנפילה וזאת משום שהיא התרחשה כאשר האחרונה הייתה בגבה אל התלמידים.

 

ב"כ התובע ניסה להפנות את בית המשפט לחובת הפיקוח, אשר מוטלת על מורה בבית הספר. בית המשפט לא קיבל טענות אלו. "אין חולק שהמורה שהתה בכיתה ועסקה בהעברת החומר לתלמידיה שעה שהתרחש האירוע. לא נטען כי המורה ישנה או התעסקה בדברים שלא מן העניין", כתב השופט בפסק הדין, "המורה ביצעה את תפקידה ולימדה. כמו כן, מן העדויות עלה כי היא אף הייתה במרחק של כשני מטרים מהאירוע ועל כן אני קובע כי היא לא הייתה יכולה למנוע את התרחשות הנזק".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.