www.what2do.co.il

הכרה בנכות נפשית בצבא בגין הטרדה מינית בבסיס

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הכרה בנכות נפשית בצבא בגין הטרדה מינית בבסיס

השילוב בין חיילים וחיילות, והכוח אשר ניתן בידיהם של מפקדים מסוימים, גורם לא אחת לאירועים לא נעימים במהלך השירות הצבאי. תת אלוף גילה קליפי-אמיר, יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, הציגה נתונים מדאיגים בנוגע להיקפה של תופעה זו. קליפי-אמיר טענה, בדיון מיוחד בכנסת אשר נערך בעניין קידום הנשים בצבא, כי מדי שנה מוטרדות בצה"ל למעלה מ-380 חיילות, ו-93% מהמקרים נעשים במסגרת צבאית.


מיותר לציין כי אונס ופגיעות מיניות בצבא עלולים לגרום פעמים רבות גם לנזקים נפשיים חמורים. במקרים אלו, ייתכן ותקום לחיילת (או לחייל) עילה להגשת תביעה למשרד הביטחון לשם הכרה בזכות לגמלה מכוח חוק הנכים. עם זאת, הוכחת תביעות בגין נזק נפשי לאחר מקרה של הטרדה מינית בצבא הינה משימה מורכבת.


משרד הביטחון נוהג להניח מכשולים רבים בפני תובעות ותובעים בעניינים אלו, וזאת משום שישנו קושי של ממש לקשור קשר סיבתי בין האירועים הנטענים לבין הנזקים הנפשיים. ראשית, נזקים נפשיים יכולים לנבוע מחמת מספר סיבות ולא רק בשל הטרדה מינית. שנית, לא אחת ניטשת מחלוקת בנוגע לשיעור התרומה של ההטרדה המינית לנזקים הנפשיים וכן לאחוזי הנכות שיש לקבוע, אם בכלל, לתובעת.


בפסק דין תקדימי, אשר ניתן בעניין מסוג זה, הצליחה עורכת הדין מיכל קריסטל ממשרדו של עו"ד אלי סבן (משרד בעל ניסיון רב בייצוג נכי צה"ל), להתגבר על הקשיים העומדים בפניה ולהביא להכרה במרשתה כנכת צה"ל לאחר שהאחרונה סבלה מהטרדה מינית בצבא ובדרכה לבסיס במהלך השירות היא הייתה מעורבת בפיגוע טרור.

 

המפקד מחבק ומנשק ללא אישור


החיילת הצעירה טענה כי במהלך שירותה הצבאי נהג מפקדה הישיר לחבק ולנשק אותה בניגוד לרצונה. הדברים החלו להטריד אותה ברמה כזו שהיא פנתה למשטרה הצבאית והגישה תלונה כנגד המפקד המטריד. כמו כן, באחד הימים בהם היא חזרה לבסיס בתחבורה ציבורית, נקלעה החיילת לפיגוע טרור קטלני באוטובוס בו ישבה. למזלה, הפיגוע לא גרם לה לנזקים פיסיים, אך נזקים נפשיים היו מנת חלקה אחריו.


החיילת טענה, באמצעות עורכת דינה, כי זיכרונות הפיגוע רדפו אותה גם חודשים ארוכים לאחר האירוע, ובשילוב ההטרדה המינית בבסיס, נפגע מצבה הנפשי באופן ממשי. ועדת הערכה אשר דנה בעניינה של החיילת החליטה לקבל את טענותיה לכך שמתקיים קשר סיבתי בין הנזקים הנפשיים לבין האירועים הקשים במהלך השירות הצבאי.

 

טרם נקבעה נכותה הרשמית של החיילת, ועורכת דינה מעריכה כי נכות זו תעמוד על כ-20% לפחות. עו"ד קריסטל אף הביעה תקווה כי פסק הדין התקדימי יעודד חיילות אשר סבלו וסובלות מהטרדה מינית בצבא שלא לוותר ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי שכן ייתכן מאד שהן זכאיות לפיצויים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.