האם רשלנות רפואית בסרטן בעקבות אי אבחון מלונמה ברגל?


האם רשלנות רפואית בסרטן בעקבות אי אבחון מלונמה ברגל?

רשלנות רפואית באי אבחון מלנומה ברגל

 

רופא מטפל חשוף לא פעם לתביעה מצד מטופל כאשר נטען כי הוא התרשל בטיפולו. תביעות אלו נדחות לא אחת כאשר נקבע שאין עסקינן ברשלנות רפואית. אולם, כאשר שורה של רופאים וביניהם מומחים, לא הבחינו בנגע שהתפתח בגוף המטופל, עולה השאלה האם האחרון זכאי לפיצויים.

 

במקרה דנן, התובעת הינה אישה מבוגרת אשר אובחנה ברגלה מלנומה ממאירה באיחור רב וזאת לאחר שפנתה וטופלה פעמים רבות על ידי שורה של רופאים בעניין תלונותיה ברגל. לדידה, אי אבחון המחלה בזמן גרם לכך שעבר זמן רב מבלי שקיבלה טיפול מתאים, מה שהוביל לסיכון חייה והחמרת מצבה.

 

טענות הצדדים


התובעת סיפרה כי במהלך שנת 2002 היא הבחינה בפצע ברגלה שלא נרפא במשך חודשים. רופאים שונים אבחנו את הפצע כתוצאה של התייבשות העור, יבלת, כיב ושטף דם, כאשר גם לאחר אבחונים אלו ונטילת תרופות שונות לא נרפא הפצע.

 

רק בשנת 2004 הופנתה התובעת לבית החולים שם אובחנה ברגלה מלנומה ממאירה שהתפתחה והעמיקה משך אותו זמן. כתוצאה מאבחון זה עברה התובעת מספר ניתוחים ונאלצה לקבל טיפולים כימותרפים. התובעת צירפה לתביעתה חוות דעת מומחים שונים לפיהם גילוי המלנומה באיחור נבע ממחדלי הנתבעים ובשל כך הוחמר מצבה של התובעת, קטנו סיכוי החלמתה וגבר הסיכוי כי תוחלת חייה תתקצר.


הרופאים הנתבעים טענו כי מקור נזקי התובעת הם במצבה הרפואי הקודם. הנתבעים הוסיפו כי במהלך ביקורי התובעת אצל הרופאים השונים היא לא התלוננה על קיומו של פצע או כאב ברגלה. לאחר שהתלוננה על כך, הופנתה לרופא מומחה באופן מיידי.

 

הנתבעים צירפו חוות דעת מומחים מטעמם. לפי חוות דעת זאת, לא התרשלו הם בטיפול בתובעת שכן האחרונה לא הסבה את תשומת לב המטפלים לקיומו של הפצע. בנוסף, לאחר תלונתה, נמנעה התובעת מלפנות לייעוץ אליו הופנתה ובכך נטלה את האחריות למצבה על עצמה. הנתבעים הוסיפו כי מדובר במחלה נדירה מאוד הקשה לאבחון, דבר המוביל לאבחון מאוחר.

החלטת בית המשפט - כל אחד מהרופאים התרשל בתורו


בית המשפט חזר על ההלכה הקובעת את חובת הזהירות של הרופא למטופלו ועל פיה עליו לפעול בזהירות סבירה המתחייבת מנסיבות העניין ולאור נורמות התנהגותיות הנדרשות מרופא סביר. במסגרת חבות זו מוטלת על הרופא לאבחן באופן נכון את המטופל, להחליט על הטיפול הנדרש ואף לוודא כי טיפול זה ניתן. אולם, לא כל איחור באבחנה יחשב כרשלנות ולעיתים הנסיבות מצדיקות את האבחון המאוחר.

 

בית המשפט בחן ביחס לכל אחד מהנתבעים, האם היה ביכולתם לאבחן בזמן את המלנומה בהתאם לכלים שברשותו והאם היה עליו לפעול אחרת, כרופא סביר. בהתאם לכך, נקבע כי כל אחד מהרופאים המטפלים התרשל בתורו כלפי התובעת - בין אם באי הפניית התובעת לביופסיה ובין אם בהיעדר רישום נאות ומעקב טיפולי. בפסק הדין נקבע כי לכל אחד מהנתבעים תרומה שונה בעיכוב האבחון המחלה וכתוצאה מכך שונה הקשר הסיבתי בין התרשלותו לחומרת הנזק.

 

בית המשפט קבע כי חלוקה זו אינה משמעותית שכן קופת החולים היא שאחרית על נזקי התובעת הן כמעביד הנתבעים והן באופן עצמאי. הסיבה לאחריותה העצמאית של קופת החולים הנתבעת נעוצה בעובדה כי התובעת ביקרה אצל שורה של רופאים בזמן קצוב ואיש מהם לא קישר בין הביקורים והטיפולים השונים. עובדה זו מצביעה על מערכת דיווח ומעקב לקויה וכישלונה של הקופה במעקב אחר אופן הטיפול במבוטחיה.

 

פיצויים - 153,000 שקלים


בית המשפט הוסיף בניגוד לטענת הנתבעים כי התובעת אינה אשמה במצבה. בפסק הדין צוין כי לא מדובר באשם תורם, וזאת לאור העובדה כי מיטב רופאי התובעת לא הצליחו לאבחן את מחלתה, אז כיצד ניתן לצפות מהתובעת לפעול ביתר זהירות או לחשוב כי מצבה חמור ודורש תשומת לב מיוחדת.

לבסוף, פסק בית המשפט פיצויים על בסיס חישוב המבוסס על אחוזים בשיעור הזהה לשיעור הקטנת סיכויי החלמת התובעת לפני התרשלות הנתבעים ואחריה. ראשי הנזק בגינם נפסקו פיצויים הינם עזרת הזולת בעבר, הוצאות רפואיות ונסיעות עבור העבר, כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים, עזרת הזולת בעתיד, טיפולים רפואיים בעתיד והתאמת דיור, ריהוט והוצאות הנעלה.

 

בית המשפט סרב לקבל את בקשת התובעת לפסוק פיצויים עונשיים והוצאות עונשיות היות ולא מדובר במעשה הנעשה במכוון ובזדון על ידי הנתבעים. לסיכום, בית המשפט קיבל את תביעתה של התובעת ופסק לרשותה פיצוי בסך של 153,049 ₪ בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחה עו"ד.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
מהי רשלנות רפואית?

מטופל אשר נפגע עקב טיפול רפואי רשלני שקיבל ע"י רופא, אחות, רוקח, טכנאי רנטגן או כל עוסק אחר במקצוע הרפואי או פרה רפואי, רשאי ... 

את מי תובעים?

במקרים בהם טופל הנפגע במוסד רפואי כגון בית חולים או קופת חולים, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד המוסד הרפואי ולא רק נגד איש המקצוע שהתרשל... 

התיישנות ברשלנות רפואית

התיישנות בתביעת רשלנות רפואית ע"פ דיני הנזיקין חלה 7 שנים לאחר המועד שמתגבשת עילת תביעה... 

עורכי דין רשלנות רפואית איך לבחור עורך דין?

תיק רשלנות רפואית הנו תיק המצריך מעורך הדין ידע ונסיון הן בהיבט המשפטי והן ברפואי. עורך דין העוסק בדיני הנזיקין וברשלנות רפואית ומתמחה רק בנושאים אלו, הוא המתאים ביותר לטיפול בתיקי רשלנות רפואית וזאת עקב מורכבות ... 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?

במאמר קצר זה, ברצוני להבהיר מהם המקרים הרווחים בהם כדאי לפנות להתייעצות ראשונית עם עורך דין, וזאת לאור העובדה, כי נדירים המקרים בהם רופא יידע את הפציינט – כי חלה טעות בטיפול בו, ורבים מעדיפים לקבל מר גורלם, ממאנים להתעסק בכאבם ו"לפתוח" את המקרה, ולכן לא פונים לייעוץ.
 

רשלנות רפואית - ניתוחים

השאלות אשר יעמדו להכרעה בבית המשפט הן, האם עמד הרופא בדרישות הרפואיות לביצוע הניתוח או שהיתה התרשלות מצדו בביצוע הניתוח, במעקב לאחר הניתוח ובדרך טיפולו במהלך כל התקופה. 

רשלנות רפואית - אבחון לקוי

אחד הגורמים השכיחים בתחום תביעות רשלנות רפואית הוא אבחון לקוי של מחלה או גידול או טעות באבחון או איחור באבחון מחלה קשה כגון סרטן, מחלה קשה... 

רשלנות רפואית בלידה - הריון

פסגת החלומות של כל אישה הרה, לעבור את שלב ההריון ללא סיבוכים ולהגיע ללידה קלה כאשר האם והעובר בריאים, עשויה לעיתים לא להתגשם וזאת בגין התרשלות רפואית בזמן ההריון (טרום לידה) או תוך כדי התרשלות רפואית מצד הצוות הרפואי המיילד, בזמן הלידה בפועל... 

טעויות אולטראסאונד והקשר לרשלנות רפואית

בדיקת האולטראסאוד הראשונה מתבצעת ע"י רופא מומחה ( גניקולוג, מילדות ) וזאת בין השבוע ה - 17 ל - 22. הבדיקה השניה מתבצעת בין השבוע ה - 24 ל - 28... 

תביעת רשלנות רפואית - הריון, לידה

מה קורה כאשר משהו משתבש בדרך? כאשר הילד נולד עם מום חריף, שלא מאפשר לו לצמוח ולהתפתח? כאשר במקום להוות מקור של אושר וגאווה להוריו, הוא מהווה עבורם מקור של צער, תסכול והוצאות רפואיות בלתי פוסקות?
 

רשלנות רפואית- ניתוח פלסטי קוסמטי

בשנים האחרונות אנו עדים לגדילה במספר תביעות רשלנות רפואית המוגשות כנגד רופאים מנתחים או מרכזי רפואה פלסטית קוסמטית... 

שיתוק מוחין, פיגור שכלי, תביעת רשלנות רפואית

שיתוק מוחי יכול להיווצר כתוצאה מסיבוכים במהלך הלידה כגון: סיבוך עם חבל הטבור, חבלה, אי אספקת חמצן למוח עקב פעולה מסויימת, לידה מהירה מידי... 

תיעוד חומר רפואי - רשלנות רפואית

ייתכנו אף מקרים בהם יחויבו הרופא או המוסד לפצות חולה שניזוק, אם עקב אי-ניהול רישומים
נאותים נגרם לו גם "נזק ראייתי" בכך שנמנע ממנו להוכיח את תביעתו  

רשלנות רפואית- העברת נטל הראיה אל הנתבעים

מתי תובע יכול תטעון כי, כי הנזק נגרם לו כתוצאה מהטיפול הרשלני שהעניקו לה הנתבעים לאחר האירוע, וכי עליהם רובץ הנטל להוכיח כי לא התרשלו... 

מהו טיפול רפואי רשלני?

דוגמאות לטיפול רפואי רשלני ופסיקת פיצויים במקרים שונים של רשלנות רפואית. 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

ס' 35-36 לחוק הנזיקין

סעיפי פקודת הנזיקין הרלוונטים למקרי רשלנות רפואית ... 

זכויות החולה- על הזכויות שלנו בתחום הבריאות

עימדו על זכויותיכם בתחום הבריאות, זכויות המעוגנות בחקיקה ראשית. דעו את זכויותיכם למען תשרדו במערכת מורכבת זו ותפיקו ממנה את המירב.  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.