www.what2do.co.il

פציעה במהלך ספורט אתגרי, כיצד ניתן לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פציעה במהלך ספורט אתגרי, כיצד ניתן לקבל פיצויים?

בשנים האחרונות אנשים רבים נוטלים חלק בפעילויות ספורט אתגרי שכוללות בין היתר צניחה חופשית, סקי, רכיבת שטח וטיפוס. חשוב לדעת כי לצד האדרנלין וההנאה הנלווים לפעילות קיימים גם סיכונים לא מעטים לשלומם ולביטחונם של העוסקים בפעילות האתגרית.


בחלק מהמקרים הסיכונים מתממשים, הספורטאים נפגעים ונגרמות להם פציעות בדרגות חומרה שונות. אדם שנגרם לו נזק גוף במהלך פעילות אתגרית מאורגנת יכול להגיש תביעת פיצויים נגד הגורם שארגן את הפעילות.


בשלב הראשון בית המשפט יבחן האם מוטלת על המארגן חובת זהירות כלפי הנפגע.


בשלב הבא הנפגע יידרש להוכיח כי מארגן הפעילות התרשל כלפיו וחרג מסטנדרט ההתנהגות המקובל והסביר בנסיבות המקרה. כדי לקבל פיצויים על הניזוק יהיה להוכיח בפני בית המשפט שנגרם לו נזק בעקבות רשלנותו של המארגן שלא פעל כשורה. את הנזק ניתן להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית שתצורף לתביעת הפיצויים.


במקרה שבו בית המשפט יחליט כי אדם נפגע כתוצאה מהתממשות סיכון טבעי שהיה כרוך בביצוע הפעילות הספורטיבית ולא עקב רשלנות המארגן, תישלל זכותו לקבל פיצויים.


נפצע במהלך צניחה חופשית ויקבל 445 אלף שקלים


בית משפט השלום בתל אביב קיבל תביעת פיצויים שהגיש אדם שנפצע בתאונת צניחה נגד חברה שמארגנת פעילות צניחה חופשית. נקבע כי החברה התרשלה בכך שמדריך הצניחה שלה לא הנחה את הנפגע להרים את רגליו בסמוך לנחיתה, ולכן הוא נחת כאשר רגליו נוגעות בקרקע, נחבט בעוצמה ונגרמו לו נזקי גוף.


לפי עובדות המקרה בפסק הדין, הגבר נפגע במסגרת צניחת היכרות שאורגנה על ידי חברה העוסקת בהפעלה ובארגון של צניחות חופשיות. הצניחה בוצעה כאשר לצנחן היה צמוד מדריך אשר צנח ביחד איתו.


לא הייתה מחלוקת בין הצדדים כי בשלב האחרון של הצניחה, המדריך צריך להנחות את הצנחן להרים את הרגליים כדי שהמדריך ייגע ראשון בקרקע ויספוג את החבטה הנלווית לנחיתה.


הגבר טען כי המדריך לא הנחה אותו להרים את הרגליים לפני הנחיתה ולכן הוא פגע ראשון בקרקע וספג מכה חזקה כאשר המדריך צמוד לגבו מאחור. לגרסתו, בעת הנחיתה ומיד אחריה הוא לא חש בכאבים אלא רק לאחר שהתפוגגה השפעת האדרנלין מהצניחה הוא החל לסבול מכאבים.


עוד נטען כי החברה התרשלה בכך שחרגה מהסטנדרט שקבעה לעצמה כאשר לא הקפידה כי המדריך ייגע קודם בקרקע ויספוג את החבטה שגרמה לגבר לנזקי הגוף.


גרסת החברה הייתה כי הגבר ביצע תרגול מעשי לפני הצניחה ובמסגרתו גם תרגל את הרמת הרגליים בעת הנחיתה. נטען כי הגבר הרים את רגליו לפני הנחיתה, קיפל אותן למצב של 90 מעלות ונחת בבטחה. לפי גרסת החברה, הגבר קיבל הסבר מלא ומקיף על החשיבות של הרמת הרגליים לפני הנחיתה ולכן הוא נושא באחריות מלאה להתרחשות התאונה.


החברה מחויבת לשמור על ביטחון הלקוחות


השופט קבע כי חברות מסחריות העוסקות בהצנחת אנשים מחויבות לשמור על שלומם וביטחונם של לקוחותיהן. צוין כי החברה הייתה צריכה לצפות שיתרחשו נזקים במהלך צניחה ובמיוחד במהלך הנחיתה כאשר צנחן מוריד את רגליו בעת הנחיתה מסיבה מסוימת.


לאחר שבחן את העדויות והראיות, השופט קיבל את גרסת הגבר שלפיה המדריך לא אמר לו להרים את רגליו ולא וידא את מצבן לפני הנחיתה. נקבע כי הגבר נגע ראשון בקרקע ונחבל במהלך הנחיתה.


הגבר לא נושא באחריות לתאונה


צוין כי הגבר הקפיד לבצע את התרגול לפני הצניחה ופעל לפי ההנחיות במהלכה. הובהר כי גם אם הוא נחת עם רגליו על הקרקע, לא מדובר בהתרשלות מצידו מאחר שהוא לא היה מודע למצב רגליו המדויק. לפיכך הוחלט כי הוא אינו נושא באחריות כלשהי לתאונה.


מומחה רפואי שמונה על ידי בית המשפט קבע כי בעקבות התאונה נגרמה לגבר נכות רפואית בשיעור של 10% עקב הגבלה בתנועות עמוד השדרה.


השופט אימץ את קביעת המומחה הרפואי וקבע כי הנכות התפקודית של הגבר היא גם בשיעור של 10% מאחר שהנכות הרפואית משקפת אותה.


בסופו של דבר נפסק כי הגבר זכאי לקבל פיצויים בסכום כולל של 445 אלף שקלים עבור הפסדי שכר ופגיעה בכושר ההשתכרות, ניידות והוצאות רפואיות, עזרת צד שלישי וכאב וסבל.


נוסף על כך נפסקו לטובת הגבר גם שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט בסך של כ-105 אלף שקלים.


ת"א 51579-06-14

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.