www.what2do.co.il

נזקי רכוש עקב חיפוש משטרתי, האם ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נזקי רכוש עקב חיפוש משטרתי, האם ניתן לתבוע פיצויים?

במקרה של גרימת נזקים לרכוש או לנפש עקב ביצוע חיפוש משטרתי אלים ואגרסיבי, ניתן לבחון אפשרות להגשת תביעה לקבלת פיצויים.


הפעלת סמכותה של המשטרה על גופו או רכושו של אדם, כרוכה מעצם טיבה בפגיעה בחרויות וזכויות בסיסיות של הפרט. הצורך בהפעלת סמכות המשטרה קיים לשם שמירה על הסדר החברתי במדינה, אולם ישנם מקרים שבהם שוטרים מפעילים כוח לא מידתי ולא מוצדק על אזרחים בעת עבודתם. במקרה שבו נפל פגם באופן פעולתם של השוטרים, ייתכן וישנה הצדקה להגשת תביעה לפיצויים.


לשוטרים מותר לחפש על גופו של אדם או בחפציו במקרה שבו יש חשד סביר, המבוסס על נסיבות אובייקטיביות. חשד סביר מתקיים כאשר המשטרה מקבלת מידע מודיעיני על ביצוע עבירה על ידי החשוד או כאשר אדם מעורר את חשדו של שוטר על ידי התנהגות מוזרה. לכן השוטר צריך להזדהות כשוטר, להסביר על מה האדם חשוד ולהבהיר שיש לו זכות לסרב לחיפוש.


כל מקרה של קיום חשד סביר ייבחן בבית המשפט לגופו, וייבדק האם השוטר הפעיל שיקול דעת בביצוע פעולותיו בנסיבות הספציפיות של המקרה, והאם אופן הפעולה שלו היה ראוי ומוצדק. בית המשפט יכריע האם החיפוש ייפסל על כל ממצאיו משום שבוצע באופן לא חוקי, או שיוכשר, ואם יש לפסוק פיצויים במקרה של נזק.


תבע פיצויים בגין ביצוע חיפוש אלים וגרימת נזקים


בית משפט השלום בירושלים דן בתביעה לפיצויים שהוגשה על ידי צעיר נגד מדינת ישראל, בגין נזקים שנגרמו לו עקב חיפוש משפיל על גופו וכן חיפוש כוחני ברכבו. את החיפוש המדובר ביצעו שוטרי בילוש אשר היו לבושים בלבוש אזרחי בזמן הביצוע.


לפי עובדות המקרה, התובע ושניים מחבריו נסעו ברכבו לחופשה באילת. בדרך עמד הרכב בפקק למשך מספר דקות, כאשר פתאום זינקו לעברו מספר שוטרים בלבוש אזרחי, ניפצו את חלונות הרכב והחלו מחפשים בתוכו. התובע וחבריו הוצאו מהרכב ונאזקו, והשוטרים ביצעו חיפוש גם על גופם.


השוטרים התבססו על ידיעה מודיעינית שלפיה שלושה צעירים מתכננים לרדת למסיבה באילת ומתכננים לקחת עמם סמים מסוג חשיש וקריסטל. בהודעה מודיעינית נוספת, שהתקבלה כמה ימים קודם לכן, נאמר ששניים מהם סוחרים בסמים, ובכל הידיעות הללו נאמרו שמותיהם של השלושה באופן מפורש. 
למרות הידיעה המודיעינית הממוקדת, ולמרות שנערך חיפוש דקדקני על ידי מספר שוטרים, לא נמצאו ברכב סמים ואף לא על גופם של הנוסעים.


לפי התובע, השוטרים ניפצו בברוטליות באמצעות פטיש את חלונות הרכב, אחזו בו בכוח, כאשר שוטר אחז בו בתנועת חנק כשהוא נעזר בקת הפטיש שלו. מעבר לנזקי החלונות, התובע טוען שהרדיו של הרכב נתלש, הרכב ספג מכות בפח, גומיות החלונות ניזוקו ועוד.

 

השוטרים לבשו אזרחי ולא הזדהו


התובע טען שהשוטרים לא לבשו מדים ולא הזדהו כפי שחובה עליהם לעשות לפי סעיף 5 א' לפקודת המשטרה. לטענתו, הופעל עליו כוח לא מרוסן בזמן החיפוש ברכב, וכן בוצע עליו חיפוש גופני משפיל, לקול צחוקם של השוטרים, במקום חשוף בניגוד לנהלים ולחוק. עוד טען התובע שהשוטרים לא ציינו בפניו לפני תחילת החיפוש מה מטרת החיפוש, זאת בניגוד לסעיף 28 לפקודת הסמים המסוכנים. משום כך, טען התובע, הוא חשב שמדובר בפיגוע ולא שיתף פעולה עם השוטרים.


הנתבעת טענה לעומת זאת, שהשוטרים פעלו בהתאם לסמכותם, ושמילאו את תפקידם, שמהותו שמירה על סדר ציבורי, מניעת עבירות, תפיסת עבריינים והבאתם לדין. עוד נטען מטעם הנתבעת, שהפעלת סמכות משטרתית, מעצם טיבה, היא פגיעה בזכויות הפרט, ולכן גם אם נפל דופי כלשהו בתפקוד השוטרים אין הצדקה לפסוק פיצוי לתובע.


נוסף על כך, הנתבעת טענה שהשוטרים הזדהו כשוטרים, ושחוסר שיתוף פעולה מצד התובע וחבריו, בכך שסירבו לפתוח את הדלתות, גרם לכך שהשוטרים נאלצו לשבור את שמשות הרכב. 
הנתבעת הכחישה את גרימת שאר הנזקים, וטענה שהתובע מנסה לקבל כספים בחוסר תום לב וללא הצדקה.

 

השוטרים הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם


בית המשפט עסק בשאלות רבות כדי להכריע את הדיון: האם השוטרים ביצעו את תפקידם לפי האופן שבו שוטר סביר ומיומן ינהג? האם הפעלת הכוח מצד השוטרים הייתה סבירה בנסיבות העניין? האם הזדהו בצורה ראויה בפני התובע וחבריו כשוטרים, והאם למרות ההזדהות, אם הייתה, הצעירים סירבו לפתוח את הדלתות?


לאחר שמיעת העדויות ודיון בראיות, בית המשפט קבע שהופעל כוח לא מידתי על ידי השוטרים, ושהם הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם. השוטרים זינקו על הרכב עם פטישים בידיהם כשהם לבושים בלבוש אזרחי ומבלי להזדהות כשוטרים,
 והחלו להכות בפטישים על החלונות ולנפץ אותם, מבלי לתת שהות לתובע ולחבריו לשתף עמם פעולה ולהבין את פשר המתקפה עליהם. במצב כזה, לדברי בית המשפט, יש לקבל את טענת התובע לכך שהוא וחבריו היו בהלם, בייחוד בשל העובדה שלא החזיקו בסמים, ושלא הבינו את פשר האלימות שהופעלה לעברם פתאום.

 

בית המשפט פסק שעל הנתבעת לשלם לתובע 27,000 שקלים בגין הנזקים שנגרמו לתובע ובשל עוגמת הנפש שחווה עקב החיפוש, ועוד 12,000 שקלים בגין הוצאות משפט ושכר טרחה לעורך הדין.


ת"א 29700-08-16

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.