www.what2do.co.il

נזקי גוף עקב החלקה בחוף, מי אחראי לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

נזקי גוף עקב החלקה בחוף, מי אחראי לשלם פיצויים?

שהייה בים או בבריכה כרוכה בסכנות רבות לרוחצים, החל מסכנת החלקה וכלה בטביעה. לכן מוטלת החובה על הגוף האחראי למקום לדאוג לתחזוקה שוטפת של האזור, תוך הקפדה על כל הכללים והחוקים הדרושים לבטיחות הרוחצים. במקרה שבו אדם החליק ונגרמו לו נזקי גוף עקב תחזוקה לקויה של האזור, ניתן לבחון הגשת תביעה בגין נזקי גוף נגד האחראים למקום ונגד החברה המבטחת אותם.

 

על פי סעיפים 35 ו 36 בפקודת הנזיקין, עוולת הרשלנות בנזקי גוף מתקיימת כאשר מי שאחראי לתחזוקת נכס או קרקע, לא נוקט באמצעי הזהירות לפי היגיון האדם הסביר. במקרה שנגרם נזק כתוצאה מכך, יש להוכיח את הקשר בין מחדלי האחראי לבין התאונה שגרמה לנזק.

 

לפי חוק הסדרת מקומות הרחצה, בסמכות שר הפנים לקבוע מהם האמצעים הדרושים לשמירת הבטיחות והתברואה במקומות רחצה, ולהחליט על סדרים שונים במקומות הרחצה. עוד קובע החוק, שהרשות המקומית שבתחומה נמצא חוף רחצה מוכרז, היא הגורם האחראי לדאוג לסדרי הבטיחות בו ולאחזקתו בהתאם להחלטות שר הפנים. לרוב, הרשות תעסיק חברה חיצונית, אשר תשמש כאחראית מטעמה על כל ענייני תחזוקת החופים המוכרזים.

 

מכיוון שמתחמי רחצה מועדים להחלקה, לא בכל מקרה של תאונת החלקה האחריות תהיה שייכת באופן ברור לגוף האחראי על תחזוקת המקום. לפי היסטוריית הפסיקה בעניין, כל מקרה נבחן לגופו על ידי בית המשפט, תוך התעסקות בשאלה האם ההחלקה קרתה באופן טבעי וצפוי למקום ההחלקה, או שמא מדובר בחוסר אחריות של בעלי המקום, שלא נקטו את כל אמצעי הזהירות הדרושים בכדי למנוע החלקה.

 

החליק במדרגות המובילות למים ותבע

 

אל בית משפט השלום בנצרת הוגשה תביעת נזקי גוף נגד חברת ניקוז האחראית על חופי הכנרת וכן נגד חברת הביטוח שלה. התביעה הוגשה על ידי מורה לחינוך גופני, אשר שהה באחד מחופי הכנרת, וכשרצה לרדת מהחוף אל תוך המים, הוא החליק במדרגות ונחבל בברכו.

 

לפי עובדות המקרה, הובהל המורה שנפגע אל בית חולים בצפון, שם עבר סדרת טיפולים ובדיקות. הוא אובחן כסובל מקרע בגיד שריר ארבעת הראשים בירך שמאל וכן כסובל משבר בפיקת ברך שמאל. הוא עבר ניתוח לשם שחזור וקיבוע של השבר בפיקה ולתיקון הגיד הקרוע והיה מאושפז לאחר מכן. כשהשבר ברגלו מקובע בגבס.

 

האם המורה נפל בחוף לא מוכרז?

 

המורה התובע טען שאירוע התאונה התרחש באחד מחופיה המוסדרים של הכנרת ושהחברה הנתבעת היא האחראית על תחזוקת החוף. לטענתו, החברה נמנעה מהגשת דוחות המשקפים בקרה על פעולות שננקטו לשם בטיחות ותחזוקת החוף. לטענתו, החברה התרשלה בכך שלא דאגה להסיר את הירוקת מהמדרגות ולא דאגה להשלים את מעקה הבטיחות עד למים.

 

הנתבעות, מצידן, הכחישו את נסיבות התרחשות התאונה ואת אחריותן לה וטענו לאחריות בלעדית לתאונה מצד הנפגע. לטענתן, התובע רחץ במקום אחר ממה שטען, ושם יש שלט המתריע שזהו אזור אסור לרחצה. לפי סעיף 5 לחוק הסדרת מקומות רחצה, הנתבעת אכן אחראית לתחזוקת חופים מוכרזים כזרוע של הרשות המקומית ולא על חופים שאינם מוכרזים ולכן אינה אחראית לנפילת התובע.

 

הנפגע אשם תורם, החברה אחראית לנזק

 

בית המשפט לא קיבל את טענת הנתבעות לכך שהתובע משקר בקשר למיקום הנפילה, וקבע שהנפילה קרתה בחוף המוכרז שציין הנפגע ולכן הנתבעות הן בעלות האחריות לתחזוקת המקום.

 

בית המשפט ציין שהתובע אכן אשם באופן חלקי בהחלקתו, משום שידע שהמדרגות ממשיכות אל מתחת למים ואילו המעקה לא, ולכן היה צריך להיזהר כפליים. בית המשפט ייחס לתובע שיעור של 25% רשלנות תורמת, אך ציין שאין זה פוטר את החברה הנתבעת מאחריותה להשלמת המעקה.

 

לפי חוות דעת רפואית מטעם מומחה בית המשפט, נקבעו לתובע נכויות זמניות בשיעורים שונים וכן נכות לצמיתות בשיעור של 5%. נוסף על כך, שקלל בית המשפט את הפסדי השכר העתידיים של הנפגע, עזרת הזולת, הוצאות רפואיות ונסיעות וכאב וסבל בסך 107 אלף שקלים, וניכה מתוכם 25% בשל הרשלנות התורמת.

 

סכום הפיצויים הסופי לנפגע עמד על 80,000 ₪, ונוסף על כך חויבו הנתבעות בתשלום הוצאות משפט בסך של 13,000 שקלים, הכוללות בתוכן את תשלום שכר הטרחה לעורך הדין.

 

ת"א 39497-04-16

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.