www.what2do.co.il

פיצוי על נשיכה, האם הנפגע זכאי לפיצויים למרות התגרות בכלב?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פיצוי על נשיכה, האם הנפגע זכאי לפיצויים למרות התגרות בכלב?

צעירה הגישה תביעת פיצויים על סך 70,000 ש"ח בגין נזקי גוף נגד בעלים של כלב שנשך אותה ברגלה וגרם לה נזק. הצעירה הגיעה לביקור בבית סבתה בעיר חולון וננשכה על ידי כלב מסוג רועה בלגי, בעת שיצאה מהדירה אל חדר המדרגות המשותף. הצעירה הייתה בריאה בגופה טרם האירוע, והיא פנתה באופן עצמאי לקבלת טיפול רפואי בקופת החולים הסמוכה.

 

התגרות בכלב או לא?

 

בעליו של הכלב לא הכחיש את האירוע, אולם טען לכך שהתובעת עוררה אצל הכלב שלו את הצורך לנשוך אותה. לטענת בעלי הכלב, התובעת עשתה פעולה מסוימת ביחס לכלב והוא תפס אותה כהתגרות מצידה ואף חש נתון בסכנה ולכן נשך אותה. משום כך, טען הנתבע, התובעת היא האחראית לכך שננשכה משום רשלנות תורמת.

 

התובעת מצידה לא שינתה את גרסתה לאירוע. היא טענה שננשכה על ידי הכלב ללא כל התגרות מצידה ושבשל הנזק הגופני שנגרם לה, היא לא יכלה להמשיך את קורס הפסיכומטרי שאליו הייתה רשומה וכן לא הייתה יכולה לעבוד והפסידה בשל כך כסף.

 

מהם שלושת המקרים שבהם בעלי הכלב אינו אחראי?

 

בסימן ד1 לפקודת הנזיקין, קובע המחוקק שהאחריות הבלעדית על נשיכת כלב חלה על הבעלים שלו, למעט בשלושה מקרים ספציפיים: במקרה שבו הננשך התגרה בכלב, במקרה שבו הננשך תקף את בעלי הכלב או מי ממשפחתו וכן במקרה שבו הננשך הסיג גבול לשטח הבעלים.

 

הנתבע ניסה להסיר מעצמו את האחריות לאירוע ולהשליך אותה על התובעת בטענה שהתגרתה בכלב ולכן היא אשמה ברשלנות תורמת. הוא הביא בפני השופט הפנייה לפסק דין אחר, שבו הוכחה באופן מובהק רשלנותו התורמת של הננשך על ידי הכלב. הוא טען שכך גם במקרה הזה, שכן לפי פקודת הנזיקין, רשלנות תורמת היא, בין השאר, מעשה או מחדל שאותם עושה האדם ואשר בשלהם נגרם לו נזק.

 

אולם במקרה הנדון לא הוכחה התגרות של הננשכת בכלב. בעלי הכלב כלל לא היה במקום בעת הנשיכה, ואילו בנו הקטן שכן היה עד לאירוע לא הובא להעיד ולהביא את גרסתו. בשל כך קיבל השופט את גרסת התובעת לסיפור ושלל את האפשרות לקיומה של רשלנות תורמת מצידה.

 

מהו גובה הפיצויים שנגזרו על הבעלים?

 

השופט בתיק החליט שהאחריות המלאה היא על בעלי הכלב, ולכן פסק שעליו לשלם לתובעת פיצויים בגין נזקי גוף. התובעת אמנם תבעה 70,000 שקלים, אך השופט החליט שהנתבע ישלם לה בסך הכל 41,800 שקלים בגין הכאב והסבל שנגרמו לה, הנזק הגופני וכן על הקורס שעליו נאלצה לוותר בשל הפציעה.

 

עוד כולל סכום הפיצויים את הפסדי ההכנסה שנגרמו לצעירה בגין הפציעה וכן השתתפות חלקית בטיפולים רפואיים שעברה לשם הטבת נזקיה. עוד פסק השופט כי על הנתבע לשלם את הוצאות עורך הדין, המע"מ והאגרה, שמסתכמים יחד בסך 10,500 שקלים, בנוסף לסכום הפיצויים.

 

ת"א 58225-11-17

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.