www.what2do.co.il

פיצויים בגין תקיפה בסופר, האם המעסיק אחראי לאלימות עובד כלפי לקוח?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פיצויים בגין תקיפה בסופר, האם המעסיק אחראי לאלימות עובד כלפי לקוח?

אל בית משפט השלום בטבריה הוגשה תביעה נגד רשת מזון מוכרת ואחד מעובדיה, בדרישה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף, לאחר שעובד הרשת תקף לקוח נכה בזמן העבודה.


תושב הצפון בן 74 הגיש תביעה נגד רשת מזון מוכרת ואחד מעובדיה, בדרישה לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף. לפי כתב התביעה, הלקוח הגיע אל סניף רשת המזון בעיר טבריה כדי להצטייד במזון, אך כשביקש לקבל עדיפות בתור בשל היותו נכה מוכר על ידי ביטוח לאומי, הוא הותקף באלימות על ידי הקופאי.

 

לפי כתב התביעה, העובד השליך על הלקוח קופסת מוצרים שהייתה בהישג ידו, פגע במצחו ואף קילל אותו. בית המשפט השלום בעיר טבריה נדרש לדון בעניינו.


הנתבע הודה אך טען שהותקף מילולית


עובד הרשת שנתבע הודה בתחנת המשטרה בכך שתקף את הלקוח, אך לטענתו נסיבות האירוע היו שונות ממה שנטען נגדו. בהודאתו אמר הנתבע, שבנקודת הזמן שבה התובע הגיע הוא היה נתון תחת לחץ, וכי התובע התפרץ עליו בצעקות לאחר שאמר לו שזו קופה מהירה ולנכים.


כשהגיע האחראי על העובד לברר את פשר העימות, התפרץ התובע על הנתבע בשנית ואף קילל אותו, לאחר שהאחרון ביקש ממנו להראות לו את תעודת הנכה שלו. לטענתו של הנתבע, בלהט הדברים ותוך כדי העימות, הוא לקח קופסת פטריות, העשויה מקרטון דק ועטופה בניילון נצמד, וחבט עמה בידו של הנתבע. בתגובה למעשה, כך לפי הנתבע, הוא קיבל מהתובע אגרוף לעינו הימנית.


טענה נוספת שהעלה התובע והוכחשה על ידי הנתבע, הייתה טענה לקבלת איומים מצד הנתבע. בעדותו סיפר התובע, כי בתום ההתכתשות האלימה בסניף הוא יצא החוצה, שם פגש אותו הנתבע ואיים עליו שיהרוג אותו באמצעות אקדח ויחסל אותו אם יפנה למשטרה. הנתבע, מצדו, הכחיש את ההאשמות הללו, וטען כי לא ראה את התובע בחוץ משום שנלקח מיד לאחר האירוע ישירות אל משרד בסניף ופוטר באופן מידי.


במי תומכות ההוכחות?


השופטת במקרה זה מצאה את גרסת הנתבע לעניין האיומים אמינה יותר, משום שלאחר האירוע נערך לתובע חשבון על ידי קופאית אחרת. לאחר ששילם את החשבון, עזב הלקוח את הסניף ואילו בזמן הזה העובד עבר הליך פיטורים במשרד.


בנוסף, ציינה השופטת כי הנתבע לא ניסה לברוח מאחריותו למעשה, הן בחקירת המשטרה והן בעדותו בבית המשפט, ואף הביע צער על האירוע. בסרט ללא קול שהגישה רשת המזון הנתבעת לבית המשפט כחלק מהוכחות ההגנה, נראה כי במהלך העימות הנתבע אכן השליך על התובע סלסלה קטנה שפגעה בידו ושאכן התפתח קרב אגרופים ביניהם. עם זאת, אין הוכחה ויזואלית לכך שהנתבע פגע במצח התובע וכן אין הוכחה לכך שהנתבע היה תחת לחץ כיוון שהייתה בתור לעמדתו רק לקוחה אחת.


האם הרשת נושאת באחריות שילוחית?


השופטת קבעה שלפי סעיף 23 לפקודת הנזיקין, מדובר בעוולת תקיפה של הנתבע כלפי התובע, זאת משום שהנתבע השתמש בכוח, במתכוון, נגד גופו של התובע ללא הסכמתו.


אולם מה בנוגע לרשת הנתבעת? מלבד העובדה שהאירוע קרה בסניף הרשת, לא הועלו נגדה טענות כלשהן בכתב התביעה ולא הובאו הוכחות לכך שהפרה את אחריותה השילוחית. אמנם בעת ביצוע העבירה התקיימו בין הרשת לעובד יחסי עובד ומעביד, והאירוע קרה תוך כדי העבודה, אולם בסעיף 13 לפקודת הנזיקין קובע המחוקק, כי המעביד יישא באחריות שילוחית רק אם הרשה את המעשה או אישרר אותו, או אם המעשה נעשה כחלק מעבודתו הרגילה של העובד.


השופטת סיכמה שאין כל הוכחה המלמדת שכך הם פני הדברים ולכן פטרה את רשת המזון מאחריות שילוחית למעשה. נוסף על כך, קבעה השופטת שאין ראיה המצביעה על התרשלות הרשת במקרה הזה כיוון שהאירוע התרחש בצורה פתאומית וללא סימנים מקדימים.


רק העובד יישא באחריות למעשיו


בפסק הדין קבעה השופטת כי במקרה הזה רק העובד יישא באחריות לאלימות שהפעיל כלפי הלקוח בזמן העבודה. לאחר שחוות דעת רפואית העריכה את הנזק שנגרם לתובע בעקבות המקרה בנכות של 10%, פסקה השופטת כי על העובד לשלם ללקוח פיצוי בסך 20,000 שקלים בגין כאב וסבל בלבד, וכן תשלום בגין הוצאות משפט בסך 4700 שקלים. כדאי להדגיש שבמקרה זה התובע לא הוכיח שהנזק שנגרם לו פגע ביכולת התפקוד שלו או ביכולת ההשתכרות שלו, מה שהשפיע על קביעת גובה סכום הפיצוי.


ת"א 42529-10-17
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.