www.what2do.co.il

נפילה ממתקן טיפוס בפארק שעשועים, מי משלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נפילה ממתקן טיפוס בפארק שעשועים, מי משלם פיצויים?

אל בית משפט השלום בקריית גת הוגשה תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע, יליד 1966, עת שטיפס על מתקן טיפוס בפארק שעשועים ונפל ממנו. התביעה הוגשה נגד הנהלת הפארק שבשטחה הוצב המתקן, חברת הביטוח שלה וממציא המתקן.


על פי עובדות כתב התביעה, באוגוסט 2010, כאשר התובע היה כבן 44 שנים, הוא עלה על מתקן גבוה בפארק מים, נפל ממנו ונפגע בברך ימין, זאת לטענתו בשל מחדלי הנהלת המקום אשר לא נקטה באמצעי זהירות ובטיחות כנדרש.


לטענת התובע, המתקן שממנו נפל, חייב הנפקת רישיון עסק ואולם על אף שהמתקן נבדק על ידי מהנדס, לא הונפק עבורו רישיון עסק. כמו כן, לא בוצעה למתקן בדיקה מגובה כף רגל, כך שלא הונח מנחת שהולם את עוצמת הנפילה מהמתקן, אלא הונח מזרון שאינו בתקן.


התובע הוסיף וטען כי הנתבעת ידעה על כל פעולה של ממציא המתקן ואישרה אותה ולא דרשה ממנו אישור בדבר קיום רישיון עסק למתקן. ואף מעדות נציגת הנתבעת עלה כי לא היה לפארק נהלי עבודה מסודרים בזמן דיווח על פגיעה.


לטענת התובע, הובהר על ידי הנתבעים כי לא ניתן להם רישיון עסק, הם הודו כי המתקן לא קיבל אישור של מכון התקנים, והציבו שני מזרנים נפרדים תחת המשטח, שביניהם היה רווח, במקום מזרן אחד. ואף המזרנים היו ישנים ובלויים וברווח הייתה לולאת ברזל חשופה ולא עטופה בספוג. וכן, לא הובאה ראיה מטעם הנתבעים על קיומו של שלט המזהיר בפני סכנה.


מנגד טענו הנתבעים כי גרסת התובע לנסיבות התאונה אינה ברורה ואינה אחידה, מאחר שבכתב התביעה נטען כי הנסיבות לא ידועות לו, בתצהירו טען כי נחת על מזרון והתגלגל לכיוון הלולאה באמצע ובחקירה הנגדית טען כי נפל במרכז על הלולאה ובהמשך שינה את גרסתו וטען כי נפל על הצד.


עוד נטען על ידי הנתבעים כי גם אם תתקבל גרסת התובע, הרי שהשטח שבו אירעה התאונה הוא באחריות ממציא המתקן ועל כן יש להשית את האחריות הבלעדית עליו ואולם ככל שיקבע כי להנהלת המקום יש אחריות כלשהי הרי שלממציא קיימת חובה חוזית לשיפוי מכוח הסכם שנחתם ביניהם, שלפיו הוא אחראי לכל מקרה של נזק גוף שיגרם לצד ג'.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי התובע נפצע במהלך שימוש במתקן השעשועים, אמנם, בכתב התביעה ציין התובע כי אינו יודע בוודאות מהן הנסיבות שבגללן נפל ונפצע ואולם גם התובע וגם ממציא המתקן, שעל פי עדותו, נכח במקום בקרות התאונה, העידו כי התובע ניסה לעלות על המתקן, ועת הניח את רגלו והחל בטיפוס, מעד ונפל ארצה.


חובת הזהירות של הנתבעים כלפי התובע


בית המשפט קבע כי די בכך כדי להניח תשתית עובדתית ראויה באשר לנסיבות התאונה וכי נפילת התובע גרמה לחבלה בברכו, למרות שהצדדים היו חלוקים באשר למוקד הפגיעה. לגבי חובת זהירות של הנתבעים כלפי התובע, ציין בית המשפט, כי התשובה מצויה במבחן הצפיות, הכולל שני היבטים: האחד, קיומה או היעדרה של חובת זהירות מושגית. והשני, קיומה או היעדרה של חובת זהירות קונקרטית.


בית המשפט קבע כי אדם סביר צריך היה לצפות את התרחשות הנזק כתוצאה מעלייה על המתקן והשימוש בו, ומכאן כי קיימת חובת זהירות קונקרטית להנהלת המקום, כמו כן, כגודל מידת הוודאות לנפילת המטפס על המתקן, כך כגודל מידת הסיכון המשמעותית העומדת בפני המשתמשים בו, לפגיעה גופנית הנלווית לנפילה ומעידה שהם צפויים מלכתחילה.


בית המשפט קבע כי ניתן לקבוע כי מהותו של המתקן מחד וצפיות הנזק על ידי הנתבעים מובילה למסקנה המתבקשת כי הם חבים ברשלנות כלפי התובע. לגבי חלוקת האחריות, סבר בית המשפט כי על הנהלת המקום חלה עליה חובת זהירות מוגברת כעל מחזיק במקרקעין אשר אין בידו שליטה של ממש. לפיכך מצא לקבוע כי חלוקת האחריות היא 40% על הנהלת המקום ו- 60% על ממציא המתקן.


בסופו של דבר נקבע כי התובע זכאי לפיצויים בסך של 424,255 שקלים. מסכום זה נקבע כי יש לנכות סך של 233,340 שקלים בגין אשמו התורם של התובע, כך שסכום הפיצוי אשר ישולם לתובע על ידי הנתבעים בכפוף לחלוקת האחריות ביניהם, עומד על סך- 190,915 שקלים, בצירוף החזר אגרת בית משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור 20%.


ת"א 61216-06-13
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.