www.what2do.co.il

נפילה ברחוב ללא מדרכה, מתי ניתן לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נפילה ברחוב ללא מדרכה, מתי ניתן לקבל פיצויים?

אל בית משפט השלום בבית שאן הוגשה תביעת נזיקין נגד מועצה מקומית ערערה, ובגדרה עתרה התובעת לפצותה בגין נזקי גוף שנגרמו לה עקב תאונה שאירעה ברחוב חשוך ללא מדרכות.


על פי עובדות התביעה, במרץ 2012, בסמוך לשעה שבע בערב, כאשר חזרה התובעת, ילידת 1965, מאסיפת הורים בבית ספר. היא הלכה ברגל ברחוב המוליך לביתה, שאין בו מדרכות ואין בו תאורה.


כאשר הגיע רכב שנסע ברחוב, התובעת חזרה אחורה כדי שהרכב לא יפגע בה ומיד כשחזרה למסלול הליכתה איבדה שיווי משקל בשל בורות ושקעים שהיו ברחוב, שלטענתה היה מעובד בצורה לקויה ולא תוחזק כיאות, נפלה ונחבלה באף, בכתף ובברך.


בחקירה הנגדית חזרה התובעת על טענתה כי הנפילה אירעה ברחוב ללא מדרכות בצדיו כתוצאה מהבור, ובית המשפט התרשם כי עדותה הייתה עקבית ולא התגלו בה סתירות, ובהינתן האופן שבו מסרה את תשובותיה מעל דוכן העדים בבית המשפט, קיבל את עדותה כעדות מהימנה ואמינה, על אף שמדובר בעדות יחידה של בעל דין.


התובעת הציגה תיעוד רפואי ותמונות ממקום הנפילה


התובעת תמכה את גרסתה בתיעוד הרפואי שבו נקשרה התאונה לנפילה ברחוב. בתעודת חדר מיון מיום התאונה, צוין כי התובעת נפלה בכביש על הברך כהולכת רגל. גם במרבית התיעוד הרפואי שלאחר מכן נרשם כתולדות תלונות התובעת נפילה ברחוב נמצא חיזוק לגרסתה הממלא אחר דרישת ההנמקה על פי סעיף 54 לפקודת הראיות.


מנגד טען עורך דינה של הנתבעת כי בתיעוד הרפואי אין אזכור לקיומו של הבור שגרם לנפילה, ואולם בית המשפט סבר כי אין בכך כדי לגרוע מכוחו של התיעוד הרפואי כמקים חיזוק לגרסת התובעת במקרה זה, משום שאין לצפות לרמת דיוק ופירוט גבוהה המצוינת בתיעוד הרפואי, שנערך סמוך לאחר החבלה.


נוסף על כך, התובעת צילמה את הבור בדרך חזרתה מקופת חולים, יומיים לאחר התאונה, והדבר מוכיח כי בזמן אמת התובעת קישרה בין הבור לבין הנפילה ואין זה נכון שהטענה הועלתה לצורכי התביעה בלבד. עובדה שגם היא מצביעה על אמינותה של התובעת ומהימנות גרסתה. בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי התובעת הרימה את נטל ההוכחה המוטל עליה והוכיחה כי נפלה לאחר היתקלות בבור ומהמורות שהיו בכביש.


מהי אחריות הנתבעת כרשות מקומית?


רשות מקומית חבה בחובת זהירות מושגית כלפי המשתמשים בדרכים הציבוריות ומוטלת עליה האחריות להחזיק במצב תקין את הדרכים הציבוריות, הנמצאות בתחומי שיפוטה. במקרה זה, התובעת הוכיחה את טענותיה לגבי מצב הרחוב הרעוע והבור שבו נפלה, המהווה מפגע משמעותי.


אמנם עורך דינה של התובעת לא הפנה למקור בדין המחייב את המועצות המקומיות בבניית מדרכות והצבת תאורה ברחובות, לעומת חובתן של עיריות, אולם דווקא במצב זה שבו אין ברחוב מסוים לא מדרכות ולא תאורה, קיימת סכנה מוגברת להיתקלות במפגעים הקיימים ברחוב, ובמיוחד על ידי העוברים והשבים, שבהיעדר מדרכות הולכים ברחוב עצמו או בשוליו.


בית המשפט קבע כי הגברת הסכנה שאליה נחשף ציבור המשתמשים בדרך גוררת אחריה הגברה של חובת הרשות המקומית לסלק כל מפגע מהותי ברחוב. מאחר שהנתבעת לא הציגה ראיות הסותרות לטענות התובעת, קבע כי היא עמדה בנטל ההוכחה המוטל עליה להוכחת רשלנות הנתבעת ואחריותה בנזיקין.


בית המשפט סבר בנסיבות המקרה אין הצדקה להטיל על התובעת אשם תורם. למרות שמדובר ברחוב המוביל לביתה שהיא מכירה היטב, לא עמדה בפניה ברירה אחרת כדי להגיע לביתה באמצעות הליכה. כמו כן, בשעת חושך ובהיעדר תאורה גם הולך רגל זהיר עלול להיתקל במפגע שלא הבחין בו בשל היעדר התאורה, ואף התאונה אירעה על רקע נסיעת רכב במקום, דבר שבהחלט סביר כי יסיח את דעתה של התובעת.


בנסיבות אלה, קבע בית המשפט כי המועצה המקומית אחראית לפצות את התובעת בגין הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהתאונה, וחייב אותה לשלם לתובעת פיצויים בסך של 38,000 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך של 8,900 שקלים והוצאות משפט בסכום כולל של 1,500 שקלים.


ת"א 28984-10-15
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.