www.what2do.co.il

פציעה מסוכך ברחוב, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פציעה מסוכך ברחוב, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

אל בית משפט השלום בראשון לציון הוגשה תביעה לתשלום פיצויים נגד עיריית בת ים, עקב פציעה של תושב העיר, מסוכך שמש שהוצב ברחוב, בסמוך לחנות בגדים. הצדדים היו חלוקים בשאלת האחריות ובשאלת הנזק.


על פי עובדות התביעה, באפריל 2010, התובע, יליד שנת 1960, המתנשא לגובה של מטר תשעים, נפגע בראשו בשעת צהריים. לטענת התובע, בעת שצעד בעיר בת ים, ליד חנות בגדים של צד ג' נחבל בפדחתו ממוט אלומיניום התוחם סוכך שמש, ונגרמו לו נזקי גוף.


עיריית בת ים טענה כי התביעה לא הוכחה במישור העובדתי ראייתי ובמישור הנורמטיבי. לטענתה, אין לייחס לה אחריות על השטח האווירי במדינה, והתובע לא הציג ראיות המוכיחות קיומו של מפגע בשטח הציבורי או קיומה של חובה מצדה לפעול בנוגע לסוכך הנדון.


עוד טענה הנתבעת כי גם אם הסוכך מהווה מפגע, הרי מדובר בשטח פרטי ועל כן האחריות רובצת לפתחם של בעלי הנכס. מכל מקום, התובע יכול וצריך היה להבחין בסוכך, ואם בחר לרוץ, הרי שעליו לשאת בתוצאות רשלנותו שלו.


העירייה מעולם לא דרשה להסיר את הסוכך


העירייה הגישה הודעת צד ג' נגד הבעלים והמחזיק של החנות. צד ג' טען כי התובע לא הניח תשתית עובדתית וראייתית לביסוס יסודות תביעתו. הגרסה שהציג, מפותלת ובלתי אפשרית. עוד נטען כי הסוכך מותקן כמו שהוא בנכס מיום שרכש את החנות, והעירייה מעולם לא דרשה להסיר את הסוכך, לתקנו או לשנות את מיקומו.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי המחלוקת הראשונה היא במישור העובדתי, כלומר, האם התובע אכן נפגע בראשו עקב ההיתקלות בסוכך המותקן בחזית החנות של צד ג'. בית המשפט מצא את עדותו של התובע לגבי אופן קרות התאונה מהימנה וסבר כי הוא הציג תיאור אותנטי ואמיתי של אירוע החבלה.


עדותו של התובע נתמכת בראיות נוספות, כולל התיעוד הרפואי שלו ותמונות של מקום האירוע ושל הסוכך המותקן בחזית החנות. לאחר שמיעת העדויות ועיון בחומר הראיות, קבע בית המשפט כי יש התאמה מלאה בין הגובה של קצה מסגרת האלומיניום לבין גובהו של התובע, המתנשא למטר תשעים, לכן סבר כי ניתן הסבר ברור והגיוני לגבי אופן הפגיעה.

 

מסגרת האלומיניום של הסוכך מהווה מפגע מסוכן


בית המשפט שוכנע כי מסגרת האלומיניום של הסוכך מהווה מפגע, היוצר סיכון בעיקר לאנשים גבוהים יחסית, אך חובת הזהירות חלה גם כלפיהם. האופן שבו הוצב מהווה סיכון צפוי כלפי עוברים ושבים במדרכה המשמשת את הציבור הרחב.


בית המשפט ציין כי מדובר בשני מוטות חדים של אלומיניום היורדים מן הרום ועלולים לפגוע בפניו או בקרקפתו של אדם הצועד לתומו ברחוב. עוד נקבע כי עצם העובדה שהתובע לא הביא ראיות על פגיעה של אנשים אחרים באופן דומה, אינה מלמדת בהכרח שלא היו אחרים שראשם נתקל בסוכך. אל מול הסיכון ניתן היה לנקוט אמצעי זהירות שונים כגון הסרת הסוכך, הגבהתו, החלפתו בסוכך שאינו בנוי באופן המסכן עוברים ושבים, הבלטת מסגרת האלומיניום וכדומה.


לגבי אחריות העירייה, קבע בית המשפט כי היא עשויה להשתרע גם על סיכונים שמקורם בשטח פרטי והיא אינה יכולה להתנער מחובתה הציבורית בטענה שמדובר בשטח פרטי. במקרה זה, מדובר בהגנה על שלומם של הצועדים ברחובות העיר, ולשם כך הוקנו לעירייה סמכויות מתאימות. על כן נקבע כי היא הנושאת כלפי התובע במלוא הנזק, בהתאם לכללים המקובלים של דיני הנזיקין.


לגבי צד ג', נקבע כי הנתבעת זכאית להשתתפות מהבעלים של החנות והמחזיק בה בגין הסעד שנפסק בתובענה. בית המשפט קבע כי גם אם צד ג' רכש את החנות כשהסוכך כבר מותקן במקום, הרי הוא לא נקט אמצעי זהירות כדי למנוע את הסיכון הצפוי והבלתי סביר הכרוך בסוכך השייך לו, ולכן הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו. בנסיבות אלה מצא להורות כי צד ג' ישפה את הנתבעת בשיעור של 60% מסכום הפיצויים.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התובע זכאי לפיצויים בסך של 131,000 שקלים. לאחר ניכוי אשם תורם בשיעור של שליש, נדרשה הנתבעת לשלם לתובע סכום של 87,300 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור של 24% וכן הוצאות משפט, כאשר בעל החנות ישפה את העירייה בשיעור של 60% מסכום הפיצויים.


ת"א 35808-05-16
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.