www.what2do.co.il

תאונת דרכים בעת ירידה ממלגזה, האם התובע זכאי לפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת דרכים בעת ירידה ממלגזה, האם התובע זכאי לפיצויים?

אל בית משפט השלום בקריות הוגשה תביעה לתשלום פיצויים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בגין נזקי גוף אשר נגרמו לחשמלאי מוסמך, כבן 43 שנים, עקב תאונה שהתרחשה בעת שירד ממלגזה, במקום עבודתו ברכבת ישראל.


התביעה הוגשה נגד חברת הביטוח המבטחת את המלגזה. הצדדים היו חולקים בשאלת החבות, בכל הקשור לסיווג התאונה כתאונת דרכים בהתאם לחוק הפיצויים, ובשאלת הפיצוי המגיע לתובע מהנתבעת בגין נזקי גוף שנגרמו לו לטענתו בעטיה של התאונה.


על פי עובדות התביעה, כאשר ירד התובע מהמלגזה, התעקמה ברכו השמאלית ונגרם לו נזק גופני. מומחה רפואי מטעם בית המשפט קבע כי בעקבות התאונה נגרמה לתובע נכות צמיתה בשיעור 10% בהתאם להוראות סעיף 35(1)(ג) לתוספת שבתקנות הביטוח הלאומי.


התובע הצהיר כי השתמש במלגזה להביא חלק עבור המחלקה שלו, כדי לבנות קופסת מגן למטען מצברים. התובע הניח את המלגזה, עצר אותה, שחרר את החגורה, הוריד את רגלו השמאלית והיא התעקמה.


התאונה אשר התרחשה במקום עבודתו של התובע ברכבת ישראל, הוכרה כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי. הוועדה הרפואית, אשר מצאה תמונות ברך תואמות וזהות לצד הנגדי, בכיפוף מלא וביישור מלא ללא סימני תפליט, קבעה כי לתובע נגרמו נכויות זמניות למשך מספר חודשים ונותרה לו נכות צמיתה בשיעור של 10%.


האם נסיבות התאונה מהוות תאונת דרכים?


חברת הביטוח הכחישה את נסיבות התאונה וחובתה לתשלום פיצויים. היא הכחישה כי נסיבות התאונה מהוות תאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק הפיצויים, אך לא הביאה ראיות התומכות בטיעוניה ולא העלתה כל טענה במסגרת הסיכומים אשר הוגשו מטעמה.


התובע הדגיש כי מדובר בירידה רגילה כפי שנהג לעשות. הוא הדגים את אופן הירידה מהמלגזה והכחיש כי הנפילה התרחשה בשל מצב רפואי קודם או מפציעה קודמת בברך אשר אירעה במהלך שירותו הצבאי.


בית המשפט סבר כי עדותו של התובע בעניין נסיבות התרחשות התאונה הייתה ברורה, עקבית ואמינה. התובע זימן לעדות עובד רכבת אשר עבד עמו במועד האירוע וראה את הנפילה ובית המשפט התרשם כי גם עדותו הייתה עקבית ומהימנה.


בית המשפט קבע כי מדובר בתאונת דרכים על פי הגדרתה בסעיף 1 לחוק הפיצויים, הקובע כי תאונת דרכים היא אירוע שבו נגרם לאדם נזק גופני כתוצאה משימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה, לרבות מצבים של התפוצצות או התלקחות של הרכב, וכן אירוע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או אירוע שנגרם עקב ניצול הכוח המכני של הרכב.


התנאי להגדרת תאונת דרכים הוא שבעת השימוש, הרכב לא שינה את ייעודו המקורי, ואולם כתאונת דרכים לא תיחשב כמקרה שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי. כאשר שימוש ברכב מנועי כולל נסיעה, כניסה לרכב או ירידה ממנו, חנייה, דחיפה או גרירה, טיפול דרך או תיקון דרך ברכב, שנעשה בידי המשתמש בו או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו.


לאחר שבית המשפט בחן את טענות הצדדים ועיין במסמכים שהוצגו לפניו, הוא קבע כי יש להעמיד את נכותו התפקודית של התובע על 10%. לצורך חישוב הנזק הביא בית המשפט בחשבון את הנתונים הבאים: גילו של התובע, גילו בעת התאונה, נכות רפואית בשיעור 10%, נכות תפקודית בשיעור 10% ושכר לחישוב בסך של 20,000 שקלים.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התובע זכאי לפיצויים בסך של 326,100 שקלים בגין הפסד השתכרות בעבר, הפסד השתכרות בעתיד, הפסד הפרשות המעביד לפנסיה, עזרת הזולת בעבר ובעתיד, הוצאות רפואיות, נסיעה ואחרות ונזק שאינו ממון.


לאחר ניכוי התקבולים שקיבל התובע מהמוסד לביטוח לאומי חויבה הנתבעת לשלם לתובע פיצויים בסך של 240,000 שקלים, זאת בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור של 13% מסכום הפיצויים והחזר אגרת בית משפט.


ת"א 41466-06-15
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.