www.what2do.co.il

תביעת פיצויים מחברת ביטוח בגין צליפת שוט, כיצד להגיש תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

תביעת פיצויים מחברת ביטוח בגין צליפת שוט, כיצד להגיש תביעה?

צליפת שוט היא פגיעה בצוואר, הנגרמת כתוצאה מתנועה מהירה של הצוואר קדימה ואחורה, בדומה לתנועת שוט בזמן הצלפה. הפגיעה נפוצה במקרים של תאונות דרכים, בעיקר אצל נוסעים ברכב שספג פגיעה חזקה בחלקו האחורי כתוצאה מהתנגשות של רכב אחר וכן כתוצאה מהאצה והאטה פתאומיים של הרכב.


אדם שנפגע מצליפת שוט כתוצאה מתאונת דרכים, בין אם הוא נהג ברכב או נסע בו, יכול לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף נגד חברת הביטוח של הרכב. דרגת הנכות נקבעת על ידי בית המשפט, בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


במסגרת הערכת שיעור הנכות, מתייחס מומחה רפואי מטעם בית המשפט לתלונות של הנפגע לגבי כאבים והגבלה בתנועות כתוצאה מאירוע התאונה. לאחר קביעת אחוזי הנכות, מכריע בית המשפט לגבי הזכאות לתשלום פיצויים.


ניתן לתבוע פיצויים בגין ראשי הנזק שונים, כולל: פיצוי לא ממוני בגין כאב וסבל, הפסדי השתכרות ופנסיה בעבר ובעתיד בהתאם לגילו של הנפגע ומהות הפגיעה, וכן לפי הנכות הרפואיות והתפקודית, גובה השכר לפני התאונה, הוצאות רפואיות, עזרת צד ג’ ועוד.


נוסף על כך, הנפגע רשאי לתבוע פיצויים מחברת הביטוח שביטחה אותו בפוליסת ביטוח פרטית, או לפי פוליסת תאונות אישיות או אובדן כושר עבודה. ובמקרה שהתאונה ארעה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, מדובר בתאונת עבודה וניתן לתבוע פיצויים גם מהמוסד לביטוח הלאומי.


בתאונת דרכים המוכרת כתאונת עבודה, ניתן להגיש תביעה לנפגעי עבודה לביטוח הלאומי. הנפגע זכאי לדמי פגיעה עבור שלושה חודשים, ואם כתוצאה מהתאונה קיים חשש כי הנפגע עלול לאבד את כושר עבודתו, עליו לפנות אל הוועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי כדי לקבוע את אחוזי נכותו הצמיתה ואת גובה קצבת הנכות או המענק המגיעים לו. אם הוגשה תביעה נגד ביטוח לאומי ונגד חברת הביטוח של הרכב, תגמולי הביטוח הלאומי מנוכים מהפיצויים שמשלמת חברת הביטוח.


צליפת שוט כתוצאה משתי תאונות דרכים


אל בית משפט השלום בהרצליה הוגשה תביעה נגד חברת הביטוח של הרכב, לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע, לטענתו, כתוצאה משתי תאונות דרכים, האחת מאפריל 2015, והשנייה ממאי 2016. 


התובע, יליד 1992, נפגע בשתי תאונות דרכים במנגנון צליפת שוט בעת שנהג ברכב, אשר בוטח על ידי הנתבעת בפוליסת ביטוח חובה. ממקום התאונות פנה התובע לבית חולים, שם נבדק, שוחרר לביתו עם המלצות למנוחה והמשך מעקב רפואי ולאחר מכן, טופל במסגרת קופת חולים בטיפולי פיזיותרפיה. הנתבעת אינה חלקה על חבותה בגין התאונות והסוגייה היחידה שנותרה במחלוקת היא סוגיית הנזק.


התובע נפגע בתאונה הראשונה כאשר היה כבן 23, ובתאונה השנייה כבן 24. ונכותו הרפואית המשוקללת כתוצאה מהתאונה השנייה בשיעור של 7% במעוגל נקבעה בגין הגבלה קלה בצוואר וכאב והגבלה קלה בגב התחתון.


בית המשפט מינה מומחה רפואי בתחום האורתופדיה, אשר בחוות דעתו קבע, כי כתוצאה מהתאונה הראשונה לא נותרה לתובע נכות צמיתה ומהתאונה השנייה נותרה לו נכות צמיתה משוקללת בשיעור של 7%, הכוללת נכות בשיעור של 5% בגין מצב לאחר חבלה בצוואר שמתבטאת בהגבלה קלה ביותר בכיפוף, בצידוד ובהטייה לימין, לפי סעיף 37(5)א לתקנות הביטוח לאומי ונכות בשיעור של 2% בגין מצב לאחר חבלה בצוואר שמתבטאת בכאב והגבלה קלה בכיפוף הגב התחתון, לפי סעיף 37(7)א לתקנות.


עוד נקבעו בחוות דעתו של המומחה נכות זמנית בשיעור של 100% למשך שבועיים, לאחר כל אחת מהתאונות ונכות זמנית נוספת בשיעור של 20% למשך שלושה חודשים נוספים לאחר התאונה השנייה. המומחה נחקר על חוות דעתו ולאחר חקירתו, עתרה עורכת הדין של הנתבעת למינוי מומחה נוסף מטעם בית המשפט, ואולם בקשתה זו נדחתה.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי הנתבעת תשלם לתובע פיצויים בסך כולל של 185,025 שקלים, בגין הפסדי שכר, הוצאות ועזרת הזולת לעבר ולעתיד וכאב וסבל. בנוסף חייב את הנתבעת לשלם לתובע החזר אגרת בית משפט, שכר טרחת עורך דין ושכר העדים.


ת"א 23831-02-17
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.