www.what2do.co.il

כמה זמן אחרי תאונה אפשר לתבוע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כמה זמן אחרי תאונה אפשר לתבוע?

נפגעי תאונות דרכים עשויים להיות זכאים לגמלאות מהמוסד לביטוח לאומי ולקצבת נכות כללית במקרה שצומצם כושר עבודתם בחמישים אחוזים ומעלה כתוצאה מהפגיעה. עם זאת, הפיצויים שמשלם ביטוח לאומי יכולים להיות מופחתים מסכום הפיצויים שאותם ניתן לתבוע מחברת הביטוח, אם תוגש תביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


תביעת פיצויים עקב תאונת דרכים מתיישנת בתום שבע שנים ממועד קרות התאונה. כך שאת התביעה הנזיקית ניתן להגיש לבית המשפט עד שבע שנים לאחר התאונה שבעטיה נגרם הנזק, ולאחר שבע שנים חלה התיישנות ואי אפשר יותר לתבוע בגין אותו אירוע. סעיף 6 לחוק ההתיישנות קובע כי תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התובענה, כך שהספירה של שבע השנים מתחילה מהיום שבו התגלה הנזק, כאשר ברוב המקרים הנזק מתגלה במועד התאונה.


תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה


את התביעה לקצבת נכות מעבודה רצוי להגיש למוסד לביטוח לאומי בסמוך לתום תקופת תשלום דמי הפגיעה ועד שנה מהמועד שבו הוכרה הפגיעה כתאונת עבודה או כפגיעה בעבודה. במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, ישנה אפשרות, בתום ההליכים מול ביטוח לאומי להגיש תביעה נגד חברת הביטוח של הרכב הפוגע עד שבע שנים ממועד קרות התאונה.


אחוזי הנכות שנקבעו על ידי רופאי הוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי, מחייבים את חברת הביטוח, כך שאין צורך במינוי של מומחה רפואי מטעם בית המשפט. במקרה של תאונת דרכים שאינה בגדר תאונת עבודה, בית המשפט ממנה מומחה מטעמו כדי לקבוע את דרגת הנכות, וסכום הפיצויים שהתקבל מביטוח לאומי עבור התאונה מקוזז מהפיצוי שמשלמת חברת הביטוח.


גובה הפיצויים נקבע בהתאם לחוות דעת של המומחה הרפואי ובכפוף להסכמת חברת הביטוח. בסופו של דבר, סכום הפיצויים מחושב על פי דרגת נכות ועל פי נסיבות אישיות של הנפגע, כולל: גיל, מצב משפחתי, פגיעה בכושר ההשתכרות, הפסדי שכר וסוג הפגיעה.


איסוף ושמירה על פרטים רלוונטיים


כדי לממש את הזכות לתשלום פיצויים מחברת הביטוח, חשוב לתעד את נסיבות האירוע ולשמור את כל המסמכים הרלוונטיים. אם כתוצאה מהתאונה נגרמו נזקי גוף, רצוי להיעזר בעורך דין העוסק בדיני נזיקין, כדי שיוכל לסייע בהגשת תביעת נזיקין ויחתור להשגת פיצויים בשיעור מרבי.


חשוב לדווח על אירוע התאונה למשטרה ולגשת מיד לבדיקה רפואית, גם אם נדמה שלא נגרם נזק גופני משמעותי. לעתים קרובות מסתבר שנגרם נזק, אולם הפצוע, בין אם הוא נהג הרכב, הולך רגל, רוכב אופניים וכדומה, לא היה מודע אליו. חשוב לאסוף ולשמור את כל הפרטים הרלוונטיים לתאונה, כגון: הזמן והמיקום המדויק שבה התרחשה. אם נגרם נזק לרכב כדאי לצלם אותו, וכן את התמרורים, סימונים על הכביש, שלטים וכל סימן דרך אחר. יש לרשום את פרטי הנהגים המעורבים בתאונה, פוליסת ביטוח, רישיונות נהיגה ורכב ומספר לוחית הרכב. אם היו עדים לתאונה, יש לבקש מהם פרטים, כדי שניתן יהיה לזמן אותם להעיד בבית משפט.


תיעוד רפואי בסמוך לקרות התאונה


חשוב שיהיה תיעוד רפואי בסמוך לקרות התאונה. אם הנפגע אינו מרגיש צורך לגשת מיד לחדר מיון, מומלץ להגיע לקופת חולים ולהתלונן על האירוע בפני רופא לצורך התיעוד והרישום הרפואי, אשר ישמש כהוכחה בבית משפט לקרות התאונה ולנזק שנגרם בעקבותיה.


במסגרת הבדיקה הרפואית, יש לציין בפני הרופא כי הפציעה נגרמה כתוצאה מתאונת דרכים, ויש לפרט מהן המגבלות שמהן הוא סובל, כדי שניתן יהיה להוכיח בעת הגשת התביעה שמקורם בתאונה. יש להקפיד על כך שהרופא רשם את כל התלונות בגיליון הרפואי, ואם הדיווח חסר, ניתן לבקש ממנו להוסיף את הפרטים, גם אם מדובר בפציעה קלה.


כדי לסייע בהגשת תביעה ולקבל החזר עבור הוצאות רפואיות, יש לשמור העתקים של כל הבדיקות, צילומים, אישורי מחלה, מרשמים וכדומה. עדיף לשמור קבלות של הוצאות נוספות שנגרמו כתוצאה מהתאונה כדי לקבל החזר מחברת ביטוח, כמו: נסיעות לטיפולים, תרופות וציוד רפואי, סיוע בבית וכל הוצאה נוספת הנכללת בבחינת נזקים מיוחדים. כדי לממש את הזכות לפיצויים עקב פגיעה בתאונת דרכים, רצוי לפנות לעורך דין העוסק בדיני נזיקין, כדי שידריך את הנפגע, ייסע לו בהגשת התביעה ויפעל לקבלת פיצויים מרביים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.