www.what2do.co.il

פציעה בגן ילדים, האם הגננת נדרשת לשלם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פציעה בגן ילדים, האם הגננת נדרשת לשלם פיצויים?

אל בית משפט השלום בחיפה הוגשה תביעה בגין נזקי גוף, שנגרמו לתובעת, ילידת 1993, כבת 26 כיום. התאונה נשוא התביעה היא משנת 1999, והנתבעת היא העמותה בעלת גן ילדים שבו למדה התובעת עת שנפגעה, בהיותה כבת שש.


על פי עדות התובעת, בעת היותה בגן חובה, הוציאה הגננת את כל ילדי הגן לחצר משחקים של העירייה, מחוץ לתחומי הגן כאשר גם הסייעת נכחה. באותו מתחם שיחקו ילדים מגנים אחרים שבסביבה. בשלב מסוים, אחד הילדים מגן אחר, נטל שבר של בקבוק זכוכית וזרק אותו על התובעת. כתוצאה מכך נגרם לה חתך באף שהותיר צלקת בפנים.


התובעת צירפה לתצהירה מכתב של הגננת משנת 1999, המתאר את השתלשלות המקרה. על פי אותו נספח, שהו בגן בו זמנית ילדי ארבעה גנים. למיטב זיכרונה של התובעת בכל גן למדו לפחות 30 ילדים. עוד הפנתה לאמור במכתב, שלפיו גננות כל הגנים ישבו על ספסל. לאחר הפציעה, לקחה הגננת את התובעת לשטוף את פניה. היא טופלה במרפאה ובהמשך הופנתה לבית חולים, שם נתפר החתך.


אמה של התובעת העידה שכאשר נפגעה בתה, היא שהתה במקרה בבית החולים, לשם פונתה הילדה לצורך תפירת חתך, ופגשה שם את הגננת שליוותה אותה. היא ביקשה מהגננת לכתוב את כל פרטי האירוע, והיא אכן עשתה כן באותו מכתב שצוין, אשר צורף כנספח א' לתצהיר התובעת.


הגננת העידה כי ביום התאונה החליטה להוציא את הילדים לחצר משחקים, בין הגן לבין חצר הסמוכה. בטרם יצאו הילדים התבקשה הסייעת לבדה לצאת לחצר, כדי לסרוק אותה ולוודא שאין מפגעים שיכולים להוות סיכון. בין היתר התבקשה להרטיב את החול שבחצר, ולהניח צעצועים ומסננים למשחק. רק לאחר שחזרה הסייעת לגן ואישרה שניתן להוציא הילדים, היא אישרה את הוצאתם לחצר.


הגננת לא זכרה אם היו ילדים מגן נוסף שישחקו בחצר באותה העת. בחלוף זמן מה שמעה מהילדים שיורד לתובעת דם. היא ניגשה אליה וראתה אותה מדממת. למרות ההמולה התבוננה מסביב לילדה, ולא ראתה כל מפגע בסביבתה, לבטח שלא זכוכית או שברי זכוכית. עם זאת, הודתה כי בחלוף 20 שנה ברור שהיא לא זוכרת היטב את הפרטים.


בית המשפט העדיף את גרסת התובעת על פני גרסת הגננת


לאחר שמיעת עדויות הצדדים, התקשה בית המשפט לקבל את גרסת הגננת שזוכרת כיום, בחלוף 20 שנה, כי למרות כל ההמולה סביב ילדה שדם זב מפניה, היא בדקה גם את סביבתה בזמן אמת ולא מצאה שם שברי זכוכית.


חקירתה הותירה רושם של מי שמנסה בדיעבד לייפות את התמונה המצטיירת מגרסאות שמסרה בזמן אמת בחדר מיון, ובמכתבה לאם התובעת. או לחלופין, כמי שמערבת זיכרון ומסקנות. וגם אם לא היו שברי זכוכית, בעת שניגשה לתובעת, ייתכן שכבר הספיקה להתרחק מספר צעדים באותן שניות שחלפו, מאז שמעה את צעקות הילדים וניגשה אל התובעת, שאותה מצאה מדממת.


בית המשפט ציין כי הגננת עצמה העידה שעד התאונה הספיקו הילדים לשחק כשעתיים בחצר, וכי אותה חצר צרה מלהכיל 100 ילדים. לאור קביעתו כי אכן באותה עת שיחקו כ- 100 ילדים והאירוע לא אירע בתחילת המשחק אלא לאחר שעתיים, היה די זמן לאמוד את הסיכון, להידבר עם יתר הגננות, ולהחליט איזה גן או שניים יפנו את החצר.


עוד קבע בית המשפט כי בתנאים של צפיפות יחסית זו, אם כבר לא מנעו אותה, מקבלת משנה תוקף חובת הגננות שלא לשבת על הספסל אלא להסתובב בין הילדים ולהשגיח עליהם בכל העת. לפיכך, הגיע למסקנה כי במצב דברים זה, לאור שילוב של צפיפות היתר של הילדים בחצר וריכוז הגננות במקום אחד, פועלת העמימות הראייתית לחובת הגננת, במובן זה שנדד אליה הנטל המשני, זה של הבאת הראיות, להמחיש כי החלופה הראשונה של האירוע לא בר מניעה, היא החלופה שאכן התרחשה עובדתית.


בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי התובעת המחישה את הקשר הסיבתי העובדתי והמשפטי, לאור מעבר הנטל המשני שלא הורם כדי שתקום עוולת הרשלנות, שלפיה אין חובה לצפות את אופן ההתרחשות המדויק, אלא רק את טיב הסיכון בסוגו, סיכון שהתנהלות מסוכנת תוסתר מעין הגננות בתנאי ציפוף יתר של ילדים, בפרט אם יושבות הן במקום אחד ולא מסתובבות ביניהם, הוא צפוי בסוגו, על כן מתקיימים במצטבר כל יסודות עוולת הרשלנות.


בסופו של דבר, בית המשפט קבע כי הנתבעת התרשלה בעת מילוי תפקידה לכן היא חבה בתשלום פיצויים לתובעת בסך של 112,000 שקלים, בצירוף 28,000 שקלים בגין שכר טרחת עורך דין ועוד 700 שקלים בגין החזר אגרה ראשונה.


ת"א 38899-06-12
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.