www.what2do.co.il

תביעת רשלנות נגד הסוכנות היהודית עקב פציעה של ילד

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תביעת רשלנות נגד הסוכנות היהודית עקב פציעה של ילד

ילד כבן 9 ששהה במרכז קליטה, נחבל ונפצע בראשו, זאת לאחר שמכשיר טלוויזיה כבד נפל עליו. לאחר כעשר שנים פנו ההורים אל בית משפט השלום בירושלים והגישו תביעה בגין נזקי גוף, נגד הסוכנות היהודית לישראל וחברת הביטוח שלה בטענה לרשלנות.


על פי עובדות התביעה, בינואר 2006, כאשר היה התובע ילד כבן תשע, הוא שהה במועדון מרכז הקליטה, וניסה להחליף ערוץ בטלוויזיה שהייתה מוצבת בחדר על גבי ארונית. כתוצאה מכך נפלו הטלוויזיה והארונית על ראשו. התובע נחבל בפניו, והובהל באמבולנס לטיפול נמרץ. לאחר 24 שעות ללא הכרה הועבר לאשפוז במחלקה כירורגית ילדים, שם שהה כשבועיים.


ההורים טענו כי האירוע התרחש עקב רשלנות הנתבעת, שהיא הסוכנות היהודית לישראל, או מי מטעמה, וכי עליה לפצות אותם בגין נזקי גוף. מומחה רפואי מטעם בית המשפט העריך בחוות דעתו כי בשל חבלת הראש שלוותה בשבר בבסיס הגולגולת נגרמה לתובע נכות צמיתה בשיעור של 10% עקב ירידת שמיעה.


מומחה מטעם הנתבעת העריך כי משקלה של הארונית היה קרוב לארבעים ושמונה קילו, ומשקלה של הטלוויזיה היה כעשרים קילו, וכי גם משקלו של התובע במועד האירוע היה כעשרים קילו. עוד קבע המומחה כי נפילת הטלוויזיה והארונית לא היו יכולות להתרחש אך מהפעלת כוח דחיפה של התובע על גבי כפתור הטלוויזיה לעבר הקיר, או מסיבוב כפתור כלשהו בטלוויזיה.


לפיכך הסיק המומחה כי התרחיש הסביר להפלת מערכת הארונית והטלוויזיה הוא הפעלת כוח משיכה בכיוון נגדי לקיר בצמוד למערכת. הדבר יכול לקרות בסבירות גבוהה על ידי טיפוס על גבי המגירות של הארונית באמצעות הכיסא או השולחן שמצולמים צמוד לארונית או פשוט על ידי תליית הגוף תוך כדי עמידה על הרצפה.


במצב דברים זה, הכוח הנדרש כדי להפיל את הטלוויזיה הוא כעשרים ושניים וחצי קילו, שהוא קצת יותר ממשקלו של ילד בן תשע ברף התחתון של הממוצע על פי נתוני משרד הבריאות. מכאן, כך לדעת המומחה, טיפוס או תלייה על גבי מגירות הארונית על ידי ילד בן תשע יכול להוציא אותה משיווי משקל ולגרום להפלת הטלוויזיה.


האם התאונה אירעה עקב רשלנות הנתבעת?


לאחר שמיעת טענות הצדדים ומומחים מטעמם, סבר בית המשפט כי בזמן האירוע נכח התובע, שהיה אז ילד בן תשע, לבדו בחדר המועדון ביחד עם אחותו הקטנה שהייתה כבת שלוש. איש מלבד שניהם לא ראה את התרחשות האירוע, שבמהלכו נפלו הטלוויזיה והארונית ופגעו בתובע, שאיבד את הכרתו.


עוד קבע בית המשפט כי לטלוויזיה לא היה שלט, וכדי להחליף ערוץ היה על הצופה ללחוץ על כפתור במכשיר עצמו. מעדויות התובע ואמו עלה כי גובהה של הארונית שעליה הוצבה הטלוויזיה הייתה כמטר וששים, ובכל אופן למעלה מגובהו של ילד בכיתה תשע. האם אף העידה שהארונית הייתה גבוהה מאד, וכי ייתכן שהיה על הבן לעלות על שני כיסאות כדי להגיע לכפתור הטלוויזיה.


התובע עצמו העיד כי גם לאחר שעלה על הכיסא היה עליו להרים את ידו כדי להגיע לכפתור. כמו כן, מדובר במכשיר ישן שמשקלו גבוה יותר מזה של הטלוויזיות החדישות, וכי מידותיה של הטלוויזיה לעומק ולרוחב היו קרובות לאלה של הארונית שעליה הונחה.


הטלוויזיה הוצבה ללא קיבוע לקיר


בית המשפט קבע כי שני המומחים הסכימו כי כדי שהטלוויזיה תיפול נדרש להפעיל כוח אנכי כלשהו, וכי לא די בדחיפת כפתור הטלוויזיה לעבר הקיר כדי לגרום לנפילתה. ואף שני המומחים הסכימו כי אם היא הונחה קרוב לחזית הארונית נדרש כוח מועט יותר כדי להפילה. לפיכך מנגנון נפילה המשוער של הטלוויזיה והארונית כפי שעלה מעדויות המומחים אינו סותר את עדותו של התובע.


בנסיבות אלה קיבל בית המשפט את עדותו של המומחה מטעם התובעים, וקבע כי הייתה זו רשלנות מצדה של הנתבעת להציב את הטלוויזיה הישנה והכבדה על הארונית ללא קיבוע לקיר, כפי שאכן נעשה בדיעבד על ידי מרכז הקליטה.


בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי הנתבעת תשלם לתובע פיצויים בסך של 560,000 שקלים, בצירוף הוצאות בגין האגרה ששולמה על ידי התובעים ובגין חוות הדעת ההנדסית, כולל עבור התייצבות המומחה בבית המשפט.


ת"א 39786-11-11
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.