www.what2do.co.il

מהי אחריות נהג מונית שירות לתאונה במהלך נסיעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי אחריות נהג מונית שירות לתאונה במהלך נסיעה?

אישה בשנות החמישים לחייה, שנסעה לטבריה במונית שירות, כדי לערוך קניות, טענה כי נפגעה בגבה כתוצאה מעליית הנהג על במפר בעת נסיעה במהירות גבוהה ונחיתה בעוצמה רבה על האספלט.

 

בנסיבות אלה פנתה אל בית משפט השלום בעפולה והגישה תביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף כתוצאה מפגיעה בתאונת דרכים.


המחלוקת בתיק עסקה בנסיבות התאונה ונזקי התובעת. הנהג הכחיש את נסיבות התאונה וטען כי התובעת נחבלה בעת שעברה קדימה, כאשר נסע על פס ההאטה, במהירות המותרת. אולם התובעת הכחישה זאת ואמרה כי היא לא עמדה בעת התאונה אלא היא אירעה במהלך ישיבתה, עקב מהירות נסיעה גבוהה מהמותר ונחיתה בעוצמה רבה.


על פי עובדות התביעה, בנובמבר 2013, התובעת, ילידת 1959, נפגעה לטענתה בתאונת דרכים. ביום התאונה היא נסעה במונית שירות, הנהוגה בידי הנתבע ומבוטחת על ידי חברת ביטוח שהיא הנתבעת השנייה. לטענתה, במהלך הנסיעה הרכב עלה על במפרים עף למעלה ונחת בעוצמה רבה, בשל הנסיעה במהירות, ועקב כך היא נחבלה.


כתוצאה מהתאונה, התובעת נפגעה בגבה ופנתה מיד לטיפול רפואי. בבדיקות שנערכו בבית חולים נמצא כי היא סובלת משבר דחיסה קל בחוליה L1 והיא אושפזה למשך יומיים. מומחה רפואי מטעם בית המשפט קבע כי כתוצאה מהתאונה נותרה לתובעת נכות צמיתה בשיעור של 10% בגין השבר בחוליה, עוד נקבע כי היא סובלת מנכות נוספת בשיעור של 10% בגין הגבלה קלה בתנועות שאינה קשורה לתאונה.


המחלוקת בתיק נגעה בנסיבות התאונה וכן לנזק שנגרם בעקבותיה. בית המשפט סבר כי עדותה של התובעת הייתה עקבית ומסודרת בכל הקשור לתיאור התאונה ומנגנון הפגיעה. היא נתנה הסבר הגיוני וסיפרה באופן עקבי לגבי התרחשות התאונה. עדותה נתמכה גם במסמך הרפואי מיום התאונה ובעדות עדת ההגנה, שהיא שכנתה שנסעה עמה במונית בערב התאונה. 


האם התובעת קמה ממושבה בזמן העלייה על פסי האטה?


הנהג טען כי הוא נהג מונית שנים רבות והתובעת נהגה לנסוע עמו במונית. הוא ציין כי ביום התאונה בשעה 14:00 או בסמוך לכך, קמה התובעת באמצע נסיעה, מהמושב האחורי כדי לעבור למושב הקדמי, בעוד שהוא עלה על פסי האטה, במהירות נמוכה, המותרת על פי חוק. ופתאום צעקה כי כואב לה. בהמשך ציין כי התובעת לא נפלה ולא נחבלה במהלך הנסיעה באותו יום של התאונה הנטענת.


התובעת ציינה בחקירתה הנגדית כי בעת הנסיעה הייתה לא חגורה, וגם הנהג אישר בחקירתו הנגדית כי היא לא הייתה חגורה. התובעת העידה כי רק לאחר שנפגעה התקדמה לשבת מקדימה במונית, גם הנהג בתצהירו ציין כי היא התקדמה במהלך הנסיעה לעבור למושב הקדמי.


ההבדל בגרסאות הוא כי הנהג טען כי בעת מעבר קדימה הוא נסע על פס ההאטה, בזמן שהתובעת עמדה. אולם התובעת הכחישה זאת ואמרה כי היא לא עמדה בעת התאונה אלא שהדבר היה במהלך ישיבתה. עדות זו של התובעת כי נפגעה בעת שישבה והרכב עלה על במפר נתמכה בעדותה של שכנתה.


לאחר שמיעת טענות הצדדים והעדים מטעמם, בית המשפט העדיף את גרסת התובעת שהייתה עקבית ואמינה וסבר כי עדותו של הנהג הייתה מגמתית בכל הקשור לאירוע התאונה וניכר כי כל מטרתו להרחיק עצמו מהאשמה לאירוע התאונה. בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי התובעת נפגעה בתאונת דרכים עת נסעה ברכב הנהוג בידי נתבע, עוד נקבע כי על הנתבעים מוטלת החובה לפצות אותה בגין נזקיה בעקבות התאונה.


בסופו של דבר חייב בית המשפט את הנתבעים לשלם לתובעת פיצויים בסך של 85,040 שקלים בגין הפסד שכר לעבר, הפסד שכר לעתיד, הפסדי פנסיה , נזק לא ממוני, עזרה מהזולת והוצאות שונות, בתוספת שכר טרחת עורך דין בשיעור 13% והוצאות משפט.


ת"א 46770-09-15

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.