www.what2do.co.il

האם נפילה בעת ירידה מרכבת נחשבת לתאונת דרכים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם נפילה בעת ירידה מרכבת נחשבת לתאונת דרכים?

אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו הוגשה תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף, בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בגין תאונת דרכים שהתרחשה בעת ירידה במדרגות הרכבת עקב צפיפות הנוסעים.


התובעת היא סטודנטית ומלצרית בעיסוקה. בעת התאונה הייתה חיילת כבת 19, וכיום היא בת 24 שנים. התביעה הוגשה נגד רכבת ישראל וחברת הביטוח "הפניקס" אשר מבטחת את הרכבת.


התובעת העידה כי נפגעה במהלך ירידתה מן הרכבת בנסיבות המהוות תאונת דרכים ומנגד הכחישה הנתבעת את נסיבות האירוע ואת גרסת התובעת לקרות התאונה. לפיכך המחלוקת בין הצדדים נסבה הן לעניין עצם האירוע ונסיבותיו, והן לעניין גובה הנזק.


האם התאונה אירעה בנסיבות המהוות תאונת דרכים?


לטענת התובעת, בינואר 2014, היא נסעה ברכבת, וכאשר החלה בירידה מהרכבת, היא נפלה עקב הצפיפות ונחבלה ברגלה. התובעת הובהלה לבית החולים, שם אובחנה כסובלת מנקע בקרסול. התובעת טענה כי מאז התאונה סבלה ועודנה סובלת מכאבים בקרסול, דבר שמסב לה מגבלות תפקודיות בכל היבטי חייה.


מחומר הראיות עלה כי התובעת אכן נחבלה ביום האירוע. לכן נדרש בית המשפט להכריע במחלוקת העובדתית הנוגעת לנסיבות המדויקות של החבלה, כלומר, האם התובעת הייתה מעורבת בתאונה שמשמעה תאונת דרכים או שמא נפגעה עקב מעידה ללא קשר לרכב המנועי.


בית המשפט התרשם ממהימנות התובעת ומצא את עדותה אמינה, סדורה ועולה בקנה אחד עם האמור בתצהירה. התובעת נחקרה בחקירה נגדית תוך שהיא מתבקשת להתייחס לפרטים הקטנים, אך תשובותיה נשארו חד משמעיות.


חיזוק לגרסתה של התובעת ניתן בדבריו של ידידה, אשר לא היה עד לנפילה עצמה, אך מסר כי כבר בזמן אמת ציינה בפניו התובעת כי נפלה מהרכבת במהלך ירידתה במדרגות שהובילו מהרכבת החוצה, וזאת עקב צפיפות.


העד והתובעת אמנם לא מסרו גרסה עקבית לחלוטין בנוגע לסוגיה האם שוחחה התובעת בטלפון במהלך הנפילה, אולם פרט זה היה עשוי להיות רלוונטי לסוגיית אשם תורם שאינו שייך לתיק העוסק בתאונת דרכים, ובכל מקרה שוני זה לא ירד לשורשה של מחלוקת ואינו השליך על הסוגיה האם התאונה אירעה בנסיבות המהוות תאונת דרכים.


התובעת נפצעה במהלך ירידה מרכב מנועי


בית המשפט קבע כי אם חבלתה של התובעת אירעה במהלך ירידה מרכב מנועי מדובר בתאונת דרכים, ואף דחה את טענת הנתבעת כי הרכבת שימשה כזירה בלבד ללא קשר לשימושה התעבורתי שכן אין מחלוקת כי התאונה והיציאה מהרכבת הייתה קשורה לשימוש התעבורתי ברכב, שכן התובעת נחבלה במהלך ירידתה מהרכבת לצורך סיומה של הנסיעה והמשך דרכה. 


לפיכך, טענת התובעת באשר לעצם האירוע לא נסתרה. גרסתה התיישבה עם השכל הישר, לכן קיבל בית המשפט את גרסתה העובדתית באשר לקרות האירוע וקבע כי התובעת נפגעה במהלך תאונת דרכים כהגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


לגבי חישוב גובה הנזק, נבדקה התובעת על ידי אורתופד מומחה, אשר מצא בבדיקתה כי נותרה לה נכות צמיתה בתחום האורתופדיה בשיעור 10% עקב ארטריטיס פוסט טראומטית של הקרסול, עם השפעה קלה על כושר הפעולה הכללי. המומחה הרפואי קבע כי לתובעת נותרה 100% נכות זמנית למשך חודש מיום התאונה, 50% נכות זמנית למשך חודש נוסף ועוד 25% נכות זמנית למשך חודש נוסף.


התובעת טענה כי אין מדובר בנכות שולית וזניחה, אלא בנכות המגבילה אותה בחיי היום יום ומפחיתה את תפוקתה בכל היבטי חייה. היא ציינה כי התאונה קטעה את חלומה לעסוק בתחום הריקוד, ואף בעקבות התאונה נאלצה לצמצם באופן דרסטי עבודתה כמלצרית, זאת לאור קשייה בעמידה ממושכת ובשאר המטלות שמצריכה עבודה מסוג זה.


בית המשפט קבע כי התובעת זכאית לפיצוי על דרך האומדן הגלובאלי בסך 40,000 שקלים בגין הפסד השתכרות לעבר. והעריך את הפסדיה בגין הפסד השתכרות לעתיד בסך 140,000 שקלים. בנוסף נקבע כי היא זכאית לתשלום הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה וניידות, עזרת צד ג' בעבר ולעתיד, ופיצוי בגין כאב וסבל בהתאם לתקנה 2(א) לתקנות הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


בסופו של דבר חייב בית המשפט את הנתבעות, רכבת ישראל וחברת הביטוח "הפניקס", לשלם לתובעת סך של 245,000 שקלים, בצירוף תשלום אגרה ושכר טרחת עורך דין בסכום כולל של 37,250 שקלים.


ת"א 9029-10-16
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.