www.what2do.co.il

נפילה בזמן הליכה על מדרכה, האם אדם מבוגר שנפל זכאי לפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נפילה בזמן הליכה על מדרכה, האם אדם מבוגר שנפל זכאי לפיצויים?

במהלך חודש אוגוסט 2014, בשעות הערב, נפצע גבר כבן 73 בעקבות נפילה ברחוב. בנסיבות אלה פנה אל בית משפט השלום בעפולה, והגיש תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף, נגד המועצה המקומית שבשטחה אירעה התאונה והחברה המבטחת את המועצה.


לטענת התובע, תוך כדי הליכתו בכפר בסמוך לביתו, הוא נפל על קטע מדרכה לא סלול, או בנוי מאבנים משתלבות שבורות ומלאות בחול. כתוצאה מהנפילה נפגע בברך שמאל. לטענתו הוא פונה על ידי בנו לביתו בהנחה שהכאבים יחלפו. למחרת פנה לרופא אורתופד ואובחן כסובל משבר בפיקה של ברכו השמאלית. רגלו הושמה בגבס והוא היה בהמשך במעקב רפואי.


מעבר לא תקין ולא בטוח להולכי רגל


התובע לא טען לקיומה של נכות רפואית בעת התאונה. כיום הוא בן 78 שנים, אינו עובד ומשתכר למחייתו. לתצהירו צירף תמונות של מקום הנפילה וציין בחקירתו הנגדית כי היה לבדו בעת התאונה. מהתמונות עלה כי מקום הנפילה היה לא תקין מאחר שהיו בו אבנים משתלבות פזורות באופן המהווה מפגע ומקום מעבר לא תקין ולא בטוח להולכי רגל.


הנתבעות כפרו בנסיבות התאונה הנטענות וכפרו באחריותן לאירוע התאונה. בפני בית המשפט העידו התובע ובנו. מטעם הנתבעות העיד החוקר מטעם חברת הביטוח שחקר את המקרה.


הבן העיד כי שמע צעקות ויצא מהבית וראה כי אביו בא לכיוון הבית וירד ופגש אותו כבר בחצר הבית. בית המשפט סבר כי העדות התיישבה עם הגרסה שמסר התובע בחקירתו הנגדית, שלפיה כשנפל הלך 30 מטרים צעק לבנו שייקח אותו, משמע כי אף אחד לא עזר לו לקום מהרצפה לאחר הנפילה והיה לבדו והתחיל ללכת לבדו צולע עד שבנו הגיע לעזור לו.


התובע העיד כי למחרת התאונה פנה לטיפול רפואי, ואולם במסמך הרפואי צוין כי נפל לפני כיומיים. בית המשפט לא מצא שיש בכך כדי לפגוע בגרסת התובע, שענה ביחס לכך בחקירה הנגדית כי פנה למחרת התאונה. עוד נקבע כי אין ברישום הרפואי מהאורתופד כדי לפגוע בגרסת התובע שציין כי פנה לטיפול רפואי ביום למחרת.


התובע השאיר על בית המשפט רושם של אדם מבוגר שהתקשה להבין שאלות רבות אך ענה כשהבין את השאלות ולא היו סתירות בעדותו. עדותו הותירה רושם חיובי, והייתה אמינה ועקבית. כמו כן עדותו התיישבה עם עדות בנו, שגם היא הייתה מהימנה ולא היו בה סתירות.


במקום הנפילה היו חסרות אבנים במדרכה


גם מעדות החוקר עלה כי נמצא מפגע במקום נפילת התובע. החוקר אישר בחקירתו הנגדית כי במסלול שעשה ביחד עם התובע בעת שחזור התאונה עבר דרך המדרכה והחוקר העיד כי במדרכה חסרות אבנים, אמנם מוצבים במקום עמודי תאורה, אך לא ידע אם במועד התאונה הם פעלו או לא פעלו.


בית המשפט קבע כי הנסיבות שבבסיס תביעתו ונפילתו של התובע כתוצאה ממפגע ברחוב הוכחו. מדובר בשטח הנמצא באחריות המועצה המקומית, שאמורה לדאוג לתקינות המדרכות בשטחה ולתקן מפגעים ככל שהיו. ואף מהעדויות עלה כי גם לאחר התאונה המפגע לא תוקן על ידה.


בית המשפט הגיע למסקנה כי המועצה המקומית הפרה את חובת הזהירות כלפי התובע והפרה זו היא שגרמה לאירוע התאונה ולנזקיו. היוותרות המפגע במקום והמחדל לתקנו סיכן את הולכי הרגל ובכלל זה התובע והמפגע הוא שגרם לאירוע התאונה. לפיכך היא אחראית לאירוע התאונה ולנזקי התובע שאירעו בגין התאונה.


לגבי קביעת אשם תורם, התובע העיד בחקירה הנגדית כי המקום היה חשוך והוא לא ראה. עם זאת, מדובר באזור מגוריו, שאותו הכיר היטב לרבות קיומו של המפגע הנטען. תשומת לב מוגברת יותר מצדו הייתה יכולה למנוע את התרחשות התאונה, לכן נקבע כי האשם התורם של התובע הוא בשיעור של 10%.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי גובה הנזק בסך 18,500 שקלים ובניכוי אשם תורם סכום הפיצויים המגיע לתובע בסך 16,650 שקלים. לפיכך חויבו הנתבעות לשלם לתובע פיצוי בסך של 16,650 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך כולל של 3,400 שקלים ואגרת התביעה.


ת"א 20078-06-16
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.