www.what2do.co.il

ירידה בשמיעה בעקבות תאונה בבית הספר, האם התובע זכאי לפיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ירידה בשמיעה בעקבות תאונה בבית הספר, האם התובע זכאי לפיצויים?

בסוף 2016, נפגע התובע, כאשר היה כבן 11 שנים, בתאונה בהיותו תלמיד בבית ספר יסודי. בנסיבות אלה הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד משרד החינוך. בית משפט השלום בעכו נדרש להכריע האם על הנתבע לשאת בנזקי התובע כתוצאה מהתאונה ומהו שיעור הפיצויים.


על פי עובדות התביעה, ביום האירוע, התובע, יליד שנת 1995, רץ לכתתו לאחר שחבריו הציקו לו בחצר בית הספר. התובע נכנס לכיתה בריצה ונתקל בשולחן. כתוצאה מהתאונה נגרם לו דימום באוזנו השמאלית. התובע אושפז בבית חולים למשך יום אחד, ולאחר מכן המשיך בביקורת אצל רופאי אף אוזן גרון. תלונותיו היו בדבר ירידה בשמיעה, טנטון סחרחורת וכאבי ראש. מומחה רפואי מטעם התובע העריך כי נותרה לו נכות בשיעור של 25% באוזן בשל אירוע התאונה.


מכיוון שהתאונה אירעה בשטח בית הספר, בזמן שהתובע היה תלמיד במוסד, נקבעה אחריותה של המדינה, באמצעות משרד החינוך וצוות בית הספר, בנסיבות שבהן היא התרחשה. עם זאת, משרד החינוך טען כי יש לדחות את התביעה מאחר שעדותו ותצהירו של התובע, בכל הנוגע לנזקיו ולתלונותיו, לוקה בחוסר מהימנות. כמו כן, מדובר בעדות יחידה של בעל דין, בהיות התובע והוריו מעוניינים בתוצאות המשפט.


הנתבע הוסיף וטען כי חרף עדותו של התובע, בעשר שנים שחלפו מאז פציעתו ועד למועד עדותו ביקר אצל רופאים והתלונן, התברר כי התובע לא התלונן על טנטון או ירידה בשמיעה ועל כל מגבלה או בעיה רפואית הקשורה באירוע התאונה. כמו כן, התובע לא התלונן על כל בעיה רפואית מהסוג שנגרם לו לטענתו באירוע התאונה גם בלשכת הגיוס, בעת גיוסו לצה"ל. ואף בפני המומחה מטעם הנתבע, לא הזכיר במילה, לא כאבי ראש, לא סחרחורות ולא רעשי זכוכית.


לאחר הגשת תחשיבי נזק, בחלוף שבע שנים ממועד התרחשותה של התאונה, הוגשה חוות דעת רפואית מטעם הנתבע. מומחה הנתבע מצא בחוות דעתו כי לתובע לא נותרה נכות צמיתה בעקבות אירוע התאונה. בנסיבות אלו, מונה מומחה מטעם בית משפט.


התובע הפסיק להתלונן בפני הרופאים על הטנטון


מומחה מטעם בית משפט קבע בחוות דעתו נכויות זמניות לתובע אך לא נקבעה נכות צמיתה. במסגרת תשובותיו לשאלות הבהרה, שב המומחה על מסקנותיו אלו, וציין כי הפנה את התובע לבדיקה עדכנית ולאחריה נקבעה נכות של 10% בגין אירוע התאונה. הפניה זו של המומחה ניתנה לאחר שהוצגו לו תוצאות בדיקות פרטיות שעבר התובע אשר הצביעו על החמרה ברורה.

 

המומחה טען כי עיקר הנימוקים לשינוי בחוות דעתו מ-0% ל- 10% נכות בגין טנטון היא העובדה כי הובא לידיעתו כי נמסר להוריו של התובע כי אין טיפול ועל כן הם הפסיקו להתלונן בפני הרופאים אודות הטנטון. בית המשפט קיבל את מסקנת המומחה, כי היעדר תלונות התובע, אינו מלמד לכשעצמו, על היעדר קיומה של נכות. הדברים אמורים בפרט, שעה שהמדובר בתובע אשר בעת התאונה היה קטין וכי הבירור הרפואי והטיפול שלאחר התרחשות התאונה התבצע באמצעות הוריו.


בית המשפט קיבל את הטענה כי משנמסר להורי התובע שאין טיפול, הם חדלו מלהתלונן והדבר בהתאם לא תועד ברישום רפואי כלשהו. אמנם לא הוכח כי הרופאים אכן אמרו זאת, אולם, בהנחה וכך היה, או בהנחה ומטעם כלשהו הבין התובע או הוריו כי זה המצב, אז הגיוני כי הם לא ימשיכו להתלונן והתובע יפנה לנסות וללמוד לחיות את חייו בהתקיים אותו טנטון או כל מגבלה אחרת.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי לא הוכח במידה הנדרשת כי לתובע נותרה נכות צמיתה כתוצאה מן התאונה. עם זאת הוכח כי הוא סבל מנכות זמנית בדמות ירידה בשמיעה באוזן שמאל וטנטון, ועקב כך נזקק לימי מנוחה, טיפולים רפואיים, בדיקות ואף ההורים נדרשו לסעוד אותו, להסיע אותו וכדומה. לפיכך נמצא כי הוא זכאי לתשלום פיצויים בסך של 40,000 שקלים בגין כאב וסבל, הוצאות רפואיות, הוצאות אחרות ועזרת צד ג'. זאת בתוספת שכר טרחת עורך דין בשיעור של 20%. 


ת"א 1648-08
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.