www.what2do.co.il

סלקציה בכניסה למועדון, האם מדובר באפליה המצדיקה פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סלקציה בכניסה למועדון, האם מדובר באפליה המצדיקה פיצויים?

חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, משנת 2000, קובע את איסור האפליה במקום ציבורי, על רקע גזע, דת, לאום ומין. החוק קובע כי מקום ציבורי הוא כל מקום המיועד לשימוש הציבור, כולל מסעדות, בתי קפה, דיסקוטק וכדומה.


בהתאם להוראות סעיף 5 לחוק, רשאי בית המשפט לפסוק בשל עוולה לפי החוק, פיצוי שלא יעלה על 50,000 שקלים בלא הוכחת נזק. הסכום הקבוע בחוק מציב רף עליון של פיצויים בלא הוכחת נזק, כאשר שומת הפיצוי שייפסק בפועל, תיעשה בכל מקרה לגופו, לפי נסיבות העניין, לפי מידת הפגיעה בתובעים ובהתחשב בהיקף הפיצויים אשר נפסקו במקרים דומים.


בפני בית משפט השלום בתל אביב - יפו הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בטענה לאפליה מחמת מין בכניסה למועדון בהרצליה, בטענה שגיל הכניסה למועדון לגברים עומד על 23, בעוד שגיל הכניסה למועדון לנשים נמוך יותר. התביעה הוגשה נגד חברה פרטית אשר מפעילה את המועדון, בעלי המניות ומנהלי המועדון.


לטענת התובעים, בערב שישי, בפברואר 2017, בשעות הלילה המאוחרות, הם הגיעו למועדון וביקשו להיכנס. כאשר באותה עת היו שניהם ילידי 1994, כלומר בני 22 שנים. בפתח הכניסה נעצרו על ידי המארחת, אשר ביקשה שיציגו בפניה תעודות זהות. לאחר שהציגו את התעודות, הודיעה להם המארחת כי לנוכח גילם אין באפשרותם להיכנס למועדון, שכן הכניסה נתונה רק לבני 23 ומעלה.


התובעים ביקשו למחות על הודעה זו ולבקשתם קראה המארחת למנהל המקום, אשר שוחח עמם, ושב והסביר כי אין באפשרותם להיכנס למועדון בשל גילם הצעיר. בנסיבות אלו, עזבו התובעים את המקום, ובסמוך לאחר מכן, הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בטענה לאפליה בכניסה למועדון.


התובעים טענו כי הנהלת המקום מונעת כניסה למועדון לאנשים שגילם פחות מ- 23 שנים רק בהיותם גברים, בעוד שנשים יכולות להיכנס למועדון אפילו שגילן נמוך מ- 23 שנים. זו המדיניות שבה נוקטת הנתבעת בכניסה למועדון וזו גם הסיבה לסירוב להכניסם למועדון ומנגד, מתן רשות לכניסה לנשים בנות אותו גיל של התובעים.


בכך, טענו התובעים, כי הנתבעת נקטה באפליה בין גברים לנשים. אפליה פסולה אשר פגעה ברגשותיהם, לפיכך נטען שיש לחייב את הנתבעים בתשלום פיצויים הקבועים בחוק וללא הוכחת נזק, בסך של 50,000 שקלים לכל אחד מהם.


מנגד טענו הנתבעים כי מדיניותה הגלויה והידועה של הנהלת המועדון, היא למנוע כניסה מכל אדם אשר גילו פחות מ- 23 שנה. הן לגברים והן לנשים וללא כל אפליה על רקע מין. גילם של התובעים היה פחות מ- 23 כאשר הגיעו למועדון, לכן כניסתם נמנעה בהתאם למדיניות המקום. באופן זהה נמנעת כניסה מנשים, כך שאין בסיס לטענות האפליה ואף נטען כי התביעה הוגשה בניסיון להתעשרות שלא כדין ושלא בתום לב.


אפליה על רקע גיל בין גברים לנשים מהווה אפליה פסולה ואסורה


לאחר שמיעת טענות ועדויות הצדדים, ולנוכח הדברים שנאמרו והוקלטו במהלך האירוע, העדיף בית המשפט את גרסת התובעים, וקבע כי הוכח במידה הנדרשת במשפט אזרחי כי הנתבעת נהגה ביחס מפלה בין גברים ונשים.


בית המשפט קבע כי המועדון מהווה מקום ציבורי, אשר חלים עליו האיסורים הקבועים בחוק ואסור לנתבעת לנקוט באפליה בכניסה למועדון. עוד הוכח כי הנתבעת הקפידה למנוע מגברים כניסה למקום אם טרם מלאו להם 23 שנה, אך לא עשתה כן כאשר מדובר בכניסת נשים.


במקרה זה, מבחינת התובעים מדובר באירוע יחיד. ואף שאין להקל ראש בעצם נקיטתה של מדיניות מפלה בין גברים לנשים, בית המשפט לא מצא הצדקה לפסיקת פיצוי ברף הגבוה של הפיצוי המקסימלי, וקבע כי על גובה הפיצוי לשקף הן את מידת הפגיעה בתובעים והן את הרצון להרתיע מפני התנהגות דומה בעתיד. בנסיבות אלו, סבר כי הפיצוי הראוי הוא בסך של 10,000 שקלים לכל אחד מהתובעים.


בסופו של דבר, בית המשפט קיבל את התביעה וחייב את הנתבעים לשלם לתובעים סך של 20,000 שקלים, אשר יחולקו בין התובעים בחלקים שווים. בנוסף, חייב את הנתבעים לשאת באגרת בית המשפט, בתשלום שכר העדים שבהם חויבו התובעים וכן בשכר טרחת עורך דינם בסך של 6,000 שקלים.


ת"א 6308-03-17
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.