www.what2do.co.il

נפילה כתוצאה מאי תקינות כביש, מתי ניתן לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נפילה כתוצאה מאי תקינות כביש, מתי ניתן לקבל פיצויים?

במהלך חודש יוני 2014, נפגע התובע, יליד 1966, בתאונה ברחוב שאירעה לטענתו תוך כדי הליכתו בכביש הסמוך לביתו. התובע טען בפני בית משפט השלום בעפולה כי נפל כתוצאה מאי תקינות הכביש בעקבות עבודות שהתבצעו שם על ידי המועצה המקומית, על כן דרש פיצויים בגין נזקי גוף.


כתוצאה מהתאונה נפגע התובע, שהוא קצב במקצועו, ברגלו השמאלית ואובחן אצלו שבר שחייב ניתוח ואשפוז למשך 23 ימים. לאחר התאונה הוא לא עבד כלל ועקב הפלטות ברגל הוא עדיין מתקשה בעמידה ממושכת.

 

התובע פנה למוסד לביטוח לאומי בתביעה לנכות כללית לאחר התאונה, הוועדה הרפואית קבעה לו נכויות זמניות והוא קיבל תשלומים לתקופה של כשנה וחצי מיולי 2014 ועד דצמבר 2015, בסך של 73,800 שקלים.


מומחה רפואי מטעם בית המשפט קבע כי לתובע נותרה כתוצאה מהתאונה נכות בשיעור של 10% בהתאם לסעיף 35(1) ב לתקנות. הנתבעת שהיא המועצה המקומית בשטחה אירעה התאונה, כפרה בנסיבות התאונה ובנזקיו הנטענים של התובע. בפני בית המשפט העידו התובע ושכנו שהיה עד לתאונה ומטעם הנתבעת לא הובאו עדים.


חפירות ובורות ללא מעקה או שילוט


לטענת התובע, נפילתו אירעה כתוצאה מהבורות שהיו עקב ביצוע העבודות. באותה העת עבר רכב שלא אפשר לו דרך נוחה למעבר בכביש עצמו ולא הייתה במקום מדרכה. לטענתו הנתבעת השאירה את הכביש עם חפירות ובורות ללא מעקה או שילוט ובסופו של דבר הוא נפל ונפגע. התובע צירף לתצהירו תמונות שבהן ניתן לראות כי בשולי הכביש עצמו היה שטח לא סלול ותמונות נוספות של השטח מספר חודשים לאחר סיום העבודות.


התובע הצהיר כי לאחר נפילתו שכנו שנכח במקום וראה אותו הגיע אליו והזעיק את בני משפחתו והם העבירו אותו מהכביש לחצר ביתו והזעיקו אמבולנס שפינה אותו לבית חולים. השכן הצהיר כי הנתבעת ביצעה במקום התאונה עבודות והשאירה אותן זמן רב מבלי שהשלימה אותן, כך שבצדי הכביש נותרו בורות ולא היה במקום מדרכה מסודרת למעבר הולכי רגל.


השכן העיד כי ראה שהתובע הלך בכביש ואז חלף רכב והתובע שהגיע למקום החפירות והבורות נפל וצעק מכאבים. לדברי השכן, הרכב המשיך בנסיעה ואילו הוא רץ לעברו והזעיק את בני משפחתו ויחד עמם העבירו אותו מהכביש לחצר ביתו מחשש שיפגע על ידי רכב חולף ומיד הזעיקו אמבולנס. מטעם הנתבעת לא הובאו עדים כלשהם כדי להפריך את גרסת התובע ביחס לעבודות שבוצעו במקום, ולעובדה כי הן לא הושלמו במשך תקופה של מספר חודשים.


בית המשפט סבר כי עדותו של התובע ביחס לנסיבות הייתה מהימנה ועקבית, ונתמכה בעדותו של השכן שמסר כי ראה אותו נופל בעת שהלך בכביש ועבר ליד רכב ואף מצאה ביטוי במסמך השחרור מבית החולים. בית המשפט סבר כי אין ממש בטענה של הנתבעת כי התובע ציין בפני המומחה כי נפל בכביש ללא זכר למפגע.


בית המשפט ציין כי הנתבעת היא רשות מקומית אשר אחראית לתקינות הכבישים בשטחה. במקרה זה הוכח כי הנתבעת ביצעה במקום עבודות אך לא השלימה אותן במשך חודשים באופן שסיכן את הולכי הרגל. בית המשפט קבע כי יש בהתנהלותה כדי להוות רשלנות שגרמה לנפילה ברחוב ומכאן אחריותה לפצות את התובע בגין נזקיו שנגרמו בעקבות התאונה.


אין מקום להטיל על התובע אשם תורם


בית המשפט קבע כי בנסיבות אלה לא קיימת הצדקה להטיל אשם תורם על התובע. אמנם, מדובר במקום הסמוך למקום מגוריו והוא הכיר אותו היטב. אך תיאור נסיבות התאונה מספק הסבר מניח את הדעת, מדוע בכל זאת, על אף שהכיר את המקום, נתקל בדרך המשובשת ונפל. התובע הסביר ועל כך חזר בחקירה הנגדית כי במקום עבר רכב והוא נאלץ לסטות בהליכתו מהכביש כדי לאפשר מעבר הרכב, דבר שהוביל לנפילתו.


בנסיבות אלה התביעה התקבלה ובית המשפט חייב את המועצה המקומית לשלם לתובע פיצוי בסך של 93,000 שקלים, זאת לאחר ניכוי תשלומי המוסד לביטוח לאומי, בגין הפסד שכר בעבר ובעתיד, הפסדי פנסיה, פיצוי לא ממוני בגין כאב וסבל, עזרה מהזולת והוצאות בגין נסיעות, חניות וכלכלה מחוץ לבית בזמן הטיפולים.


בנוסף חויבה הנתבעת בתשלום שכר טרחת עורך דין בסך של 17.5% בצירוף מע"מ. כמו כן, עליה לשלם לתובע אגרת המשפט ששולמה על ידו ושכר טרחת המומחה מטעמו וחלקו בשכר טרחת המומחה מטעם בית המשפט בהתאם.


ת"א 6536-09-15
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.