www.what2do.co.il

האם פגיעה מחגורת מנוע נחשבת לתאונת דרכים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם פגיעה מחגורת מנוע נחשבת לתאונת דרכים?

אל בית משפט השלום בנצרת הוגשה תביעה נגד חברת ביטוח לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים. בית המשפט נדרש להכריע האם פגיעה מחגורת מנוע עולה בגדר הגדרת תאונת דרכים בחוק. הנפגע טען כי האירוע המדובר הוא בגדר תאונת דרכים, ומנגד כפרה הנתבעת בהתרחשות הפגיעה בנסיבות הנטענות על ידי התובע ובהיותה בגדר תאונת דרכים.


על פי עובדות התביעה, במהלך חודש מרץ 2009, נסע התובע ברכב שהיה נהוג בידי החבר, כאשר הרכב היה מבוטח על ידי חברת הביטוח הנתבעת של החבר. במהלך הנסיעה שמעו השניים רעשים ממנוע הרכב. הנהג עצר את הרכב והתובע ירד כדי לבדוק את מקור הבעיה והרעשים. הוא פתח את מכסה המנוע, הושיט את ידו ונפגע מחגורת המנוע או חגורת המאוורר. עקב כך נגרמה לו פגיעה בשתי אצבעות.


התובע העיד כי ביום האירוע הוא נסע יחד עם חברו. לפתע שמעו רעשים ממנוע הרכב. הם ירדו ימינה לשול הכביש וביצעו פרסה לכיוון הבית. לאחר מכן עצרו בכביש שירות המוביל לתחנת דלק. הם העמידו את הרכב בחצר מול מוסך שנמצא במקום. התובע ירד מהרכב ואילו הנהג נותר ברכב.


התובע פתח את מכסה המנוע, החזיק בו ביד שמאל ואת יד ימין ביקש להניח בחלק הקדמי של שלדת הרכב כדי להסתכל על מקור התקלה, אולם אז היד נגעה בחגורת המנוע וכתוצאה מכך נפגעו שתי אצבעותיו. התובע החל לצעוק וחברו יצא מהרכב והם רצו לכיוון המוסך הנמצא בסמוך, שם פגשו את בעל המוסך שסייע להם ונתן להם מגבונים לשים על היד הפגועה. לאחר מכן לקח אותו החבר לבית חולים.


מטעם הנתבעת העיד בעל המוסך שמסר כי ביום האירוע הוא ראה את התובע עומד במרחק של מטרים ספורים בסמוך לרכב. הוא הבחין בו פותח וסוגר את מכסה המנוע. לאחר שהמכסה נסגר, ראה את התובע והנתבע מתחילים לרוץ לכיוון המוסך. לתובע ירד דם רב מהיד והעד הבחין כי אחת או שתיים מאצבעותיו נפגעו.


בעל המוסך נשאל האם בזמן התאונה הרכב היה בתיקון במוסך והשיב שלא ואף ציין בחקירתו כי הוא לא ראה ממה נגרמה הפציעה. העד הניח כי היא נגרמה כתוצאה מסגירת מכסה המנוע על ידו של התובע, מאחר שראה אותו סוגר את המכסה ומיד לאחר מכן רץ לכיוונו כשידו פגועה.


פגיעה עקב טיפול דרך או תיקון דרך ברכב מנועי


לאחר שמיעת העדויות וטענות הצדדים הגיע בית המשפט למסקנה כי עלה בידי התובע להוכיח, בהטיית מאזן ההסתברויות כנדרש בהליך אזרחי, את גרסתו שלפיה הוא נפגע בידו לאחר שבמהלך נסיעה ובעקבות רעשים שעלו ממנוע הרכב, הוא ביקש לבדוק מה פשר התקלה, ירד מהרכב ופתח את מכסה המנוע, אלא שאז נפגעו אצבעותיו ברצועה שהסתובבה.


לגבי הגדרת תאונת דרכים לפי החוק, החלופה העומדת לדיון במקרה זה היא של טיפול דרך או תיקון דרך ברכב מנועי. התנאי הראשון הוא כי מדובר בטיפול שהתרחש בדרך. התנאי השני הוא כי הטיפול נדרש עקב אירוע פתאומי והתנאי השלישי הוא כי אין מדובר בתקלה מורכבת המצריכה טיפול על ידי איש מקצוע.


לגבי התנאי הראשון אין מחלוקת שהתובע והנהג עצרו את הרכב לאחר שהחלו בנסיעתם ובטרם הסתיימה הנסיעה. הרכב נעצר אמנם בסמוך למוסך, אך לא נכנס ולא טופל בו. לגבי התנאי השני הוכח כי לאחר תחילת הנסיעה שמעו התובע והנהג רעשים מכיוון המנוע ועל רקע זה עצרו בנסיעתם כדי לעמוד על פשר הדבר. לכן מדובר בעצירה עקב סיבה פתאומית ולא צפויה.


לגבי תנאי השלישי, בדבר מהות התקלה והיותה לא מורכבת באופן המצריך טיפול בידי איש מקצוע, לטענת הנתבעת, מדובר בבעיה במנוע, שמטבעה דורשת טיפול מקצועי להבדיל מבעיה פשוטה כמו תקר בגלגל וכדומה. אולם בית המשפט לא קיבל טענה זו, מאחר שתנאי זה אינו בא לשלול הכרה בכל טיפול או תיקון מורכב המתרחש ברכב, כי אם לתחום את ההכרה לטיפול פתאומי שעלול להתבצע בדרך, להבדיל מבחירה מלאכותית לבצע בדרך טיפול שדרכו להיעשות במוסך.


מגרסת התובע, שלא נסתרה, עלה כי הוא נפגע בידו מיד לאחר שפתח את מכסה המנוע לצורך בדיקת מהות הבעיה ובטרם בוצע תיקון כלשהו. בית המשפט קיבל את גרסתו באשר לנסיבות פגיעתו וקבע כי בנסיבות אלה מדובר בפגיעה שהוסבה לו במהלך טיפול דרך, כמשמעות מונח זה בחוק. לפיכך התביעה התקבלה והנתבעת חויבה לשלם לתובע פיצויים בסך של 168,000 שקלים, בתוספת החזר אגרה ושכר טרחת עורך דין בסך 15.21% מהפיצוי שנפסק.


ת"א 45803-11-14
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.