www.what2do.co.il

תביעת נזיקין עקב חיפוש שבוצע שלא כדין, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תביעת נזיקין עקב חיפוש שבוצע שלא כדין, באילו מקרים?

אל בית משפט השלום בבאר שבע הוגשה תביעת נזיקין נגד המדינה בגין חיפוש שלא כדין שבוצע בגופם, בכליהם וברכבם של שני התובעים, שהם בוגרי שירות צבאי קרבי, במחסום הצפוני בעיר אילת.


על פי עובדות התביעה, במהלך פברואר 2016, בשעות הבוקר, איישו שלושה שוטרי משמר הגבול את המחסום הצפוני באילת. באותו יום היו שני התובעים, בדרכם לחופשה באילת ברכב, במטרה לנפוש בעיר בסוף השבוע. כאשר הגיעו התובעים למחסום, נלקחו מהם תעודות מזהות, הם התבקשו לעצור בצד, בוצע חיפוש על גופם, בתיקים, בארנקים וברכב שלהם.


יומיים לאחר מכן נשלח ליועמ"ש של המדינה מכתב שכותרתו: "תביעת נזיקין משטרת אילת". במכתב נטען כי בוצע חיפוש גופני לתובעים, חיפוש בארנק של אחד התובעים, חיפוש בתיקים של שניהם וכן חיפוש ברכב. במכתב נטען שהשוטרים התנהגו בצורה פוגענית מעליבה ובניגוד לחוק.


התובעים טענו כי התנהגות השוטרים פגעה בהם קשות ועל כן המדינה נדרשת לשלם להם פיצויים בסך 50,000 שקלים. במכתב נרשם שאם לא ישולם הסכום האמור, תוגש תביעה כספית הן נגד המשטרה והן נגד השוטרים באופן אישי. במרץ 2016, הוגשה התביעה לפיצויים בסך 50,000 שקלים.


התביעה הוגדרה כתביעה כספית, נזיקית. התביעה המקורית הוגשה נגד השוטרים ונגד המדינה. בהמשך נמחקה התביעה האישית נגד השוטרים בעקבות בקשה שהגישה המדינה לחסינות עובדי ציבור, אשר התקבלה בהסכמת הצד שכנגד.


השוטרים לא ביקשו הסכמה לבצע את החיפוש


התובעים טענו כי השוטרים לא ביקשו את הסכמתם לבצע חיפוש כלשהו, לכן בוצע שלא כדין. כמו כן, לא היה בדיווחים שקיבלו השוטרים דיווח על כלי רכב שנוסע מוזר, וככל שהתקבל דיווח כזה, אין בכך כדי להוות יסוד סביר להניח כי הם ביצעו עבירה כלשהי.


עוד נטען כי אם בית המשפט ישתכנע כי הדיווח על נהיגה באופן מוזר מהווה יסוד סביר להניח כי אדם עבר עבירה, המצדיקה את עיכובו ובדיקת זהותו, עדיין חובה על פי דין להסביר למעוכב על מה ולמה הוא מעוכב. במקרה זה אין חולק כי התובעים ביקשו הסבר מהשוטרים מדוע הם מעוכבים אך השוטרים סירבו לתת הסבר. התובעים טענו כי עריכת החיפוש פגעה בזכויותיהן החוקתיות והתנהגות השוטרים הייתה פוגענית, מעליבה וחסרת יסוד.


מאחר שהעיכוב והחיפוש בוצעו שלא כדין, הם זכאים לפיצוי מכוח דיני הנזיקין. לפיכך יש לחייב את המדינה לפצות אותם בסך של 50,000 שקלים, לאור התנהגות השוטרים, עדותם השקרית, חוסר הזיכרון שלהם במהלך מתן העדות. ואף יש להביא בחשבון שחופשתם נהרסה עקב האירוע הפוגעני.


מנגד טענה הנתבעת כי החיפוש שביצעו השוטרים בגופם, ברכבם ובכליהם של התובעים, בוצע כדין. השוטרים קיבלו דיווח על רכב חשוד ובנסיבות אלו, לא הייתה חובה לבקש את הסכמת התובעים לבצע חיפוש. החשד שעלה אצל השוטרים בעת שהחליטו לבצע את החיפוש, היה סביר ומבוסס כדי להצדיק ביצוע חיפוש ללא צו שיפוטי.


הנתבעת הוסיפה וטענה כי בהתאם להלכה הפסוקה התנהגות מחשידה של אדם, מהווה עילה לביצוע חיפוש ללא צו וללא הסכמה. אם מתקיימות הנסיבות שמכוחן קם החשד, ניתן לערוך חיפוש ללא צו שיפוטי ואין גם צורך בקבלת הסכמתו של החשוד לביצוע החיפוש. במקרה זה, קיבלו השוטרים דיווח על רכב העונה לתיאור של הרכב שבו נסעו התובעים, נוהג בפראות ברחוב. בהינתן העובדה שנהג הרכב לא נענה מידית לדרישת השוטר לעצירה בצד ותחת החשד כי הנהג נוהג תחת השפעת סמים או אלכוהול, הייתה חובה על השוטרים לבצע את החיפוש.


פיצוי בגין אי הודעה על סיבת העיכוב והחיפוש


לאחר שמיעת טענות ועדויות הצדדים, סבר בית המשפט כי התובעים התנהגו בתוקפנות כלפי השוטרים. מעדויות השוטרים שמצאו חיזוק בעדויות התובעים, עלה כי התובעים התרעמו מאוד על החיפוש שבוצע אצלם. התובעים היו תוקפניים כלפי השוטרים וציינו שבכוונתם לתבוע אותם. מהחקירות הנגדיות עלה כי תחושת ההשפלה הייתה בעצם החיפוש. התובעים הושפלו מעצם העובדה שבוצע עליהם וברכבם חיפוש וזאת ללא כל קשר להתנהגות השוטרים. ואף נקבע כי אין חולק שהשוטרים לא הסבירו לתובעים את עילת החיפוש.


בסופו של דבר הגיע בית המשפט למסקנה כי העיכוב והחיפוש בוצעו כדין. מדובר בעיכוב של כעשרים דקות בלבד שנערך בחוץ ולא בתחנת המשטרה. התובעים לא טענו שאנשים אחרים היו עדים לעיכוב ולא נמצא כי השוטרים התנהגו בצורה פוגענית או משפילה במהלך החיפוש והעיכוב ואף לא נגרם נזק לגופם או לרכושם של התובעים. לפיכך פסק בית המשפט לכל אחד מהתובעים סך של 2,500 שקלים ובסך כולל של 5,000 שקלים בגין אי ההודעה אודות סיבת העיכוב והחיפוש. זאת בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך של 2,925 שקלים.


תא"מ 16375-03-16
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.