www.what2do.co.il

פציעה באימון קרוספיט, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פציעה באימון קרוספיט, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

על פי פקודת הנזיקין, כדי להגיש תביעה לתשלום פיצויים בגין פציעה שאירעה במהלך אימון כושר בשל נזקי גוף, נדרשת חובת זהירות של הפוגע, שיכול להיות חובת זהירות של בעל מכון כושר, מאמן כושר או כל גורם רלוונטי אחר שמוטלת עליו חובת זהירות כלפי הנפגע.


על מפעיל פעילות ספורטיבית חלה חובת זהירות כלפי המתאמנים ועליו למנוע קיומם של סיכונים בלתי סבירים אשר עלולים להביא לפגיעה. ואולם במקרה שלא קיימת חובת זהירות, לא ניתן יהיה לטעון לרשלנות ולדרוש פיצויים.


אימון קרוספיט נחשב לחלק מפעילות חיי היום יום, אשר מלאות בסיכונים, אשר לעיתים מתממשים וגורמים נזקים, מבלי שיוצרי הסיכונים יישאו באחריות בנזיקין. הסיבה לכך היא שאותם סיכונים טבעיים ורגילים נחשבים לפעילות המקובלת ובגינם נקבע, כעניין של מדיניות משפטית, כי חובת זהירות קונקרטית אינה מתגבשת. סיכונים אלה סבירים וחיי חברה מתוקנים לוקחים את קיומם בחשבון.


אדם שמשתמש במתקן ספורט בין אם כמשתתף ובין אם כצופה, עשוי להיפגע מסיכונים הכרוכים בפעילות ספורטיבית. עד כמה שסיכונים אלה טבעיים ורגילים לאותה פעילות אין בגינם אחריות. זאת מאחר שמי שלוקח חלק בפעילות ספורטיבית מראש מקבל את הסכנות הטמונות בה, במידה שהן ברורות ונחוצות.


לפיכך, כאשר אדם נפגע מעצם האימון הספורטיבי ללא כל סיכונים נוספים שיצר המאמן או בעל המכון, לא תקום לו אחריות, שכן מדובר בתוצאה אפשרית וצפויה של הפעילות הספורטיבית על כל היבטיה. עם זאת, אם יסתבר כי המאמן או מי מטעמו לא נקטו באמצעי זהירות כדי למנוע סיכונים נוספים מעבר לסיכון הטבעי של האימון, ואם יוכח כי סיכונים אלו הם שהביאו לפגיעה, הרי שחובת הזהירות הקונקרטית המוטלת עליו הופרה והוא יהיה חייב בתשלום פיצויים.


נפילה עקב היעדר קיבוע של משטחי אימון


אל בית משפט השלום בתל אביב - יפו הוגשה תביעה בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע, אשר נפל במהלך אימון קרוספיט. התביעה הוגשה נגד הנהלת הסטודיו שבו התאמן התובע, בטענה כי הפציעה נגרמה עקב העדר קיבוע של מזרנים לרצפה.


על פי עובדות התביעה, בחודש נובמבר 2013, כאשר התובע היה כבן 40, במהלך אימון קרוספיט, זז משטח הגומי שאליו קפץ, משטח אשר לטענתו לא קובע אל הרצפה כנדרש, וכתוצאה מכך עיקם את הרגל ונחבל בקרסול.


התובע טען כי הנהלת המכון אחראית לנזקיו בשל היותה הבעלים או המחזיקים של המכון שבשטחו נפל. משטחי האימון היו בשליטתה המוחלטת והמלאה, וברשלנותה גרמה לנזקים הנטענים. עוד טען כי על הנתבעת מוטלת החובה לספק אמצעים שימנעו פגיעה בשלום המתאמנים שנכנסו בשעריה.


מנגד טענה הנתבעת כי אין כל התרשלות מצידה ושאר הנסיבות הנטענות על ידי התובע, כאשר לטענתה אימון ספורטיבי מטבע הדברים ומעצם טיבו טומן בחובו סכנות, לרבות היפצעות. הדברים לדבריה מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר באימון קרוספיט. הנתבעת טענה כי המשטח כוסה במזרנים שקובעו לרצפה בלחץ שהפעילו אחד על השני.


הנתבעת אף הדגישה כי במקרה זה לתובע ניתנו הוראות בטיחות יסודיות באשר לאופן ביצוע התרגיל, אולם הוא בחר לפעול בניגוד להנחיות הבטיחות שניתנו לו, ולכן נפצע. כמו כן טענה הנתבעת לרשלנות תורמת בשיעור מכריע מצדו של התובע, אשר בחר להתאמן ולקפוץ בניגוד להוראות שניתנו לו.


מזרן לא מקובע מהווה מפגע בסיכון בלתי סביר


לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי במקרה זה, הנתבעת היא אשר החזיקה במקרקעין והפעילה את פעילות הספורט, לכל דבר ועניין בזמן הרלוונטי לפציעתו של התובע. בית המשפט קיבל את גרסתו של התובע וסבר כי מזרנים אמורים להיות מקובעים למשטח, וקיומו של מזרן שזז במהלך פעילות, הוא בבחינת מפגע בסיכון בלתי סביר שעל הנתבעת היה להסירו.


בית המשפט סבר כי אין לייחס לתובע אשם תורם. בהלכה הפסוקה נקבע כי ככל שאין המדובר בפגם גלוי, אין להטיל אשם תורם משמעותי בכך שהנפגע לא הבחין באותו פגם. במקרה זה התובע לא יכול היה לדעת כי המזרן יזוז בעת הקפיצה או כי לא קובע כנדרש. על כן הוא לא יכול היה להתגונן כנגד מפגע זה או לעקוף אותו. ואף בכל מקרה לא הוכח כי התובע פעל שלא בהתאם להוראות שניתנו לו.


בנסיבות אלה קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את הנהלת הסטודיו לפצות את התובע בסך של 87,600 שקלים, בגין הפסד השתכרות, הוצאות רפואיות לעבר ולעתיד והוצאות נסיעה, עזרת צד ג' ופיצוי בגין כאב וסבל. זאת בצירוף שכר טרחת עורך דין בסכום כולל של 20,500 שקלים.


ת"א 39808-02-15
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.