www.what2do.co.il

הכרה בסגירת דלת על האצבע כתאונת דרכים, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הכרה בסגירת דלת על האצבע כתאונת דרכים, באילו מקרים?

במקרה של נזקי גוף כתוצאה מסגירת דלת הרכב על אצבעות כף היד, במהלך כניסה לרכב או יציאה ממנו, ניתן לקבל פיצויים, בתנאי שהפגיעה אירעה עקב שימוש ברכב מנועי, על פי הגדרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


תאונת דרכים מוגדרת בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כאירוע שבו נגרם לאדם נזק גופני עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. תאונת דרכים מוגדרת גם כאירוע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר החיוני לנסיעתו, גם אם אירע על ידי גורם שנמצא מחוץ לרכב.


גם אירוע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או עקב ניצול הכוח המכני של הרכב, ובתנאי שבעת השימוש, הרכב לא שינה את ייעודו המקורי, יכול להיחשב כתאונת דרכים. עם זאת, תאונה שאירעה כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי לא תחשב כתאונת דרכים.


כדי לקבל פיצויים על פי החוק, הפגיעה צריכה להיות עקב שימוש ברכב מנועי, כולל בעת נסיעה ברכב, כניסה לתוכו או ירידה ממנו, חנייה, דחיפה או גרירה, טיפול או תיקון דרך ברכב, שנעשה בידי הנהג או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו, לרבות הידרדרות או התהפכות של הרכב או התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה.


וכן עקב הינתקות או נפילה מרכב עומד או חונה, שלא תוך כדי טיפולו של אדם ברכב במסגרת עבודתו ולמעט טעינה של מטען או פריקתו, כאשר הרכב עומד. לפיכך, במקרה של סגירת דלת על האצבע, ניתן לקבל פיצויים כאשר הפגיעה אירעה עקב שימוש ברכב, על פי הגדרת החוק.


הגשת תביעת פיצויים בגין תאונת דרכים


כל אדם שנפגע בתאונת דרכים רשאי להגיש תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף נגד החברה המבטחת את הרכב שבו הוא נסע, ובמקרה של הולך רגל מחברת הביטוח של הרכב שפגע בו. את התביעה יש להגיש נגד חברת הביטוח המבטחת את הרכב שבו שהה הנפגע בעת התאונה וכאשר מדובר בהולך רגל, יש להגיש תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת את הרכב הפוגע.


במקרה שלרכב אין ביטוח יש להגיש תביעה נגד אבנ"ר שהוא איגוד ביטוח נפגעי רכב, וכאשר מדובר בתאונת פגע וברח ופרטי הנהג או הרכב אינם ידועים, ניתן להגיש תביעה נגד קרנית, שהיא תאגיד ציבורי שהוקם מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.


במסגרת תביעה נגד חברת הביטוח ניתן לתבוע פיצויים בגין נכות זמנית וקבועה, פגיעה בכושר העבודה, אובדן ימי עבודה ואובדן שכר, כולל הפרשי שכר בין שווי יום עבודה לבין שווי יום מחלה ששולם לעובד כדמי מחלה על ידי המעסיק, פיצוי בגין כאב וסבל ועוד.


עובד שנפגע בתאונת דרכים בדרך אל העבודה או בדרך חזרה הביתה, או מהלך יום העבודה, זכאי לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה, עבור ימי ההיעדרות מהעבודה והוצאות טיפול רפואי. במקרה שנותרה נכות כתוצאה מהתאונה, העובד עשוי להיות זכאי לתשלום קצבת נכות או מענק נכות.


פיצוי בגין סגירת דלת על האצבע במהלך נסיעה


נוסעת שנפגעה בתאונת דרכים, עקב סגירת דלת על אצבעות ידה השמאלית, פנתה אל בית משפט השלום בטבריה, והגישה תביעה לפיצויים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, נגד הנהג וחברת הביטוח של הרכב.


על פי עובדות התביעה, במהלך חודש אפריל 2014, התובעת ילידת 1985, נפגעה בעת שנסעה ברכבו של הנתבע כנוסעת, כאשר דלת הרכב נסגרה על ידה השמאלית, שהיא היד הדומיננטית שלה. כתוצאה מכך, התובעת הועברה לבית החולים, שם עברה ניתוח תחת הרדמה כללית באצבעות.


מומחה רפואי מטעם בית המשפט קבע לתובעת נכות צמיתה משוקללת בשיעור של 25.9%, עקב הגבלה בתנועות, הגבלה בכיפוף מרפקים והפרעה תחושתית באצבעות. עוד קבע המומחה נכויות זמניות לתקופות שונות לאחר התאונה. חברת הביטוח לא חלקה על החבות לשאת בנזקי התובעת, ומיקדה את המחלוקת בגובה הפיצוי הכספי המגיע לה בשל הפגיעה.


לאחר שמיעת טענות הצדדים והמומחים הרפואיים מטעמם, בית המשפט קבע כי סכום הפיצוי הכספי בגין נזקי הגוף שנגרמו לתובעת הוא בסך 202,620 שקלים, כולל: הפסדי שכר לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות ונסיעות, עזרה צד ג' ופיצוי בגין נזק לא ממוני.


בעקבות התאונה נקבעה לתובעת נכות כללית ושולמו לה תגמולים בסכום כולל של 56,500 שקלים. לפיכך נקבע כי יש לנכות מסכום הפיצוי את תגמולי המוסד לביטוח לאומי. בסופו של דבר התביעה התקבלה ובית המשפט חייב את חברת הביטוח לשלם לתובעת סכום כספי על סך 146,100 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור של 13% והוצאות משפט בסך של 2,000 שקלים.


ת"א 8130-07-16
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.