www.what2do.co.il

רשלנות רפואית בניתוחי גב, כיצד ניתן לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רשלנות רפואית בניתוחי גב, כיצד ניתן לקבל פיצויים?

ניתוח גב הוא ניתוח מורכב ועדין ביותר. רשלנות רפואית בניתוח גב עלולה לגרום לנזקים קשים, ואף במקרים חמורים היא עלולה להוביל לשיתוק ולנכות צמיתה. רשלנות בניתוחי גב יכולה לבוא לידי ביטוי בביצוע הליך כירורגי בחוסר מיומנות ובחוסר מקצועיות בניגוד לפרקטיקה המקובלת בעולם הרפואה, או המלצה על ניתוח כאשר ניתן להימנע מכך על ידי מתן טיפול שמרני. 


רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי גם עקב אבחון שגוי של הבעיה שממנה סובל המטופל, פגיעה באוטונומיה בשל אי מתן הסבר מפורט אודות הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בהליך הרפואי וחלופות אפשריות, וכן בשל מעקב לקוי בזמן ההתאוששות ולאחר הניתוח ועוד. תביעה בעילת רשלנות רפואית תוגש כאשר המנתח הפר את חובת הזהירות כלפי החולה וסטה מהפרקטיקה המקובלת בענף הרפואה.


כדי לקבל פיצויים בגין עוולת הרשלנות, התובע נדרש להציג בפני בית המשפט חוות דעת של רופא מומחה, כדי לבסס את טענת הקשר הסיבתי בין הטיפול הרשלני לבין הנזק שנגרם לו. בית המשפט בוחן האם התנהגות הרופא מצויה בגדרי מבחן הרופא הסביר או חורגת ממנה, האם הוא פעל להשגת הסכמה מדעת של החולה לפני ביצוע הניתוח והאם הפר את חובת הזהירות כלפי החולה. במקרה שנמצא כי נפל פגם בהתנהלותו וכתוצאה מכך נגרם נזק ממשי, בית המשפט יכול לקבל את התביעה ולפסוק פיצויים על פי חומרת הנזק.


ניתוח במקום הלא נכון בעמוד השדרה


אל בית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה תביעת נזקי גוף בעקבות טיפול רשלני שניתן לתובע, אשר נותח במקום הלא נכון בעמוד השדרה. וכתוצאה מכך נגרם לו נזק בלתי הפיך. התביעה הוגשה נגד עמותת בית חולים מקאסד האסלאמית לצדקה והרופא המנתח.


על פי עובדות התביעה, התובע סבל מבלט דיסק בעמוד השדרה בין החוליות D9 – D10 ונותח על ידי הנתבע. התובע טען כי בפועל לא בוצעה פרוצדורה כירורגית בחוליות בגובה D9 – D10, והתובע נותח במקום הלא נכון בעמוד השדרה. כתוצאה מכך, נגרם נזק בלתי הפיך שלא ניתן לתיקון בניתוחים מאוחרים יותר שעבר. כתב התביעה נתמך בחוות דעת רפואית מטעם מומחה בנוירוכירורגיה.


התובע טען כי הופנה לבית החולים לצורך ניתוח בעקבות בדיקות הדמיה שבהן נראה סידר גדול הלוחץ על עמוד השדרה בין החוליות D9 – D10, אולם בבדיקות MRI שבוצעו לאחר הניתוח לא נמצאה אינדיקציה לכך שבוצע ניתוח במקום זה והדיסק עדיין קיים.


לטענת התובע, אילו בוצע הניתוח במקום בזמן הנכון, קיים סיכוי גבוה שהיה מחלים והנזק הקשה היה נמנע, אך כיום הנזק בלתי הפיך. לדבריו, הנתבע לא היה כשיר לבצע את הניתוח. על אף היותו אזרח ישראל, לא היה במועד הרלוונטי בעל רישיון לעסוק ברפואה בארץ, אלא בעל רישיון זמני לתקופה של ארבעה חודשים בשנת 2013 בלבד.


התובע טען כי קיים קשר סיבתי בין המעשה הרשלני לבין התוצאה, שכן אילו נותח במועד היה סיכוי של מעל 50% להחלמה טובה, על כן הוא זכאי לפיצוי מלא על נזקיו. מאחר שכיום הוא סובל מנכות בשיעור 100%, הוא זכאי לפיצוי בגין הפסד השתכרות, עזרת הזולת, הסעות ורכב מיוחד ומעלון ואף יש צורך להנגיש את ביתו.


האם קיים קשר סיבתי בין מצבו של התובע לניתוח שעבר?


מנגד טענו הנתבעים כי יש לדחות את התביעה, מאחר שלא הוכחה רשלנות רפואית מצד בית החולים, ומכיוון שהתובע קיבל את הטיפול הדרוש והמקובל במצבו, על ידי הנתבע שהוא מומחה בעל שם עולמי ששמו הולך לפניו. עוד נטען כי הניתוח גרם לשיפור ניכר במצבו של התובע. הנתבעים הכחישו את קיומו של קשר סיבתי ואת גובה הנזק. מטעם הנתבעים הוגשו חוות דעת של מומחה בנוירוכירורגיה ומומחה לניתוחי עמוד שדרה, אולם בחוות הדעת לא הוכחשה הטענה שלא בוצע ניתוח בין החוליות D9 – D10.


לגבי רישיון הרופא שביצע את הניתוח, נטען כי בהתאם לפסיקה היעדר רישיון לרופא המטפל כשלעצמו אינו עילה לטענת רשלנות ויש להוכיח שהיעדר הרישיון הוא שגרם לתוצאה. במקרה זה, הרופא היה מנהל מחלקת נוירוכירורגיה בגרמניה והיה מרצה בתחום. משרד הבריאות דרש ממנו לבצע הסתגלות בישראל, ולאחר מכן הוא אמור היה לקבל רישיון, אך עד עתה לא מצא בית חולים שהסכים לקבל אותו להסתגלות.


לאחר שמיעת טענות הצדדים וחוות דעת של המומחים מטעמם, סבר בית המשפט כי הנתבעים הכחישו את הטענה שהניתוח לא בוצע במקום הנכון, אולם הכחשה זו אינה מופיעה במפורש בחוות דעת המומחה מטעמם, כך שבפועל אין בפני גרסאות סותרות. כמו כן, אין מחלוקת על כך שלא הוצג רישיון של הנתבע לעסוק ברפואה בישראל בתקופה הרלוונטית, וגם רישיון לעסוק ברפואה בחו"ל לא הוצג.


התובע זכאים לפיצויים בסך 2,450,000 שקלים


לגבי הקשר הסיבתי, סבר בית המשפט כי הדיון במידת ההצלחה הצפויה של הניתוח, אילו בוצע כנדרש, לפי חוות דעת המומחה מטעם הנתבעים, מתרכז בעיקר בשאלת השיטה הניתוחית, כאשר המחלוקת בעניין זה היא שולית. לא הוצגה טענה מנומקת בנוגע לסיכויי ההצלחה, כנגד עמדת התובע, המבוססת על חוות דעת המומחה ומצביעה על שיעורי הצלחה הגבוהים באופן ניכר מ-50%, גם כאשר מדובר במטופלים שהגיעו לניתוח במצב קשה בדומה לתובע.


בנסיבות אלה קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את הנתבעים לשלם סכום של 2,450,000 שקלים, בהתחשב במצבו של התובע אשר סובל מנכות בשיעור 100%, נזקק לכיסא גלגלים וללא שליטה בסוגרים ונזקק לעזרה לצורך ביצוע פעולות היום יום. סכום זה כולל הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בשיעור של 20%.


ת"א 7810-01-17
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות רפואית?

מהי רשלנות רפואית? למי מגיע פיצוי? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים?

נפגעת עקב רשלנות רפואית? את מי תובעים בגין נזקי הגוף שנגרמו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות ברשלנות רפואית

מתי תתיישן עילת תביעה בגין רשלנות רפואית? מאמרים, פסקין דין ופניה אל עורכי דין באתר 

עורכי דין רשלנות רפואית איך לבחור עורך דין?

נפגעת עקב רשלנות רפואית? איך לבחור עורך דין מתאים למקרה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?

מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית? נגד מי תוגש התביעה? מאמרים, פסקי דין ופני אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית - ניתוחים

השאלות אשר יעמדו להכרעה בבית המשפט הן, האם עמד הרופא בדרישות הרפואיות לביצוע הניתוח או שהיתה התרשלות מצדו בביצוע הניתוח, במעקב לאחר הניתוח ובדרך טיפולו במהלך כל התקופה. 

רשלנות רפואית - אבחון לקוי

אחד הגורמים השכיחים בתחום תביעות רשלנות רפואית הוא אבחון לקוי של מחלה או גידול או טעות באבחון או איחור באבחון מחלה קשה כגון סרטן, מחלה קשה... 

רשלנות רפואית בלידה - הריון

רשלנות רפואית בלידה או במהלך הריון...מידע משפטי, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

טעויות אולטראסאונד והקשר לרשלנות רפואית

בדיקת האולטראסאוד הראשונה מתבצעת ע"י רופא מומחה ( גניקולוג, מילדות ) וזאת בין השבוע ה - 17 ל - 22. הבדיקה השניה מתבצעת בין השבוע ה - 24 ל - 28... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.