www.what2do.co.il

תאונת עבודה במהלך עבודת קידוח, האם המעסיק התרשל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת עבודה במהלך עבודת קידוח, האם המעסיק התרשל?

אל בית משפט השלום בעפולה הוגשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע בתאונת עבודה שאירעה באוגוסט 2010, כאשר במהלך ביצוע עבודת קידוח פגעה המקדחה בכף ידו הימנית וגרמה לנזקי גוף.


על פי עובדות התביעה, התובע, יליד שנת 1977, תפסן במקצועו, הועסק על ידי חברה העוסקת בעבודות בניין בביצוע עבודות בנייה באתר עבודה. באוגוסט 2010, במסגרת עבודתו, נדרש התובע לבצע עבודת קידוח באמצעות מקדחה חשמלית פגומה או לא תקנית ותוך כדי פעולת הקידוח בקיר בטון, המקדח נתקע בבטון והמקדחה הסתובבה ופגעה בידו הימנית.


המוסד לביטוח הלאומי הכיר בפציעה בידו של התובע כתאונת עבודה. הוועדה הרפואית קבעה לתובע נכות זמנית בשיעור של 20% ונכות צמיתה בשיעור של 11.65%. התובע צירף לכתב התביעה חוות דעת של מומחה רפואי בכירורגיה אורתופדית, שהעריך כי עקב התאונה נותרה לתובע נכות צמיתה בשיעור של 19.6%.


המקדחה החשמלית שעמה עבד התובע לא הייתה תקנית


לטענת התובע, המקדחה הייתה עם ידית אחת בלבד, לאחר שהנתבעת, פירקה את הידית הקדמית של המקדחה, כך שהיא נותרה עם ידית אחורית בלבד. התובע טען כי מדובר בשיטת עבודה פסולה ומסוכנת ואף הוא מעולם לא קיבל כל הדרכה בעבודה. התובע צירף תמונה של מקדחה תקנית והצהיר כי היא צריכה להיות עם שתי ידיות לעומת המקדחה שעבד איתה שהייתה עם ידית אחת.


התובע טען כי המעסיקה התרשלה כלפיו, והפרה חובות חקוקות, בזמן שחלה עליה חובת זהירות כלפי עובדיה ובכללם התובע, והיה עליה לספק להם, בין היתר, כפפות מגן להגנה על הידיים וכלי עבודה תקינים. התובע הוסיף וטען, כי הנתבעת פירקה את אחת מידיות המקדחה והוא נאלץ לעבוד עם מקדחה פגומה ולא תקנית, בעלת ידית אחת, ואף טען כי אין לזקוף לחובתו אשם תורם בתאונת עבודה.


מנגד חלקה הנתבעת על מידת אחריותה לקרות התאונה, וטענה כי לא הוכח כי נעשה שימוש במקדחה לא תקנית וכי היא התרשלה כלפי התובע. הנתבעת טענה כי אין במעשיה כל התרשלות, מה גם שננקטו על ידה אמצעי הזהירות הנדרשים. לחילופין נטען, כי התאונה נגרמה באשמתו הבלעדית של התובע ומיד לאחר התאונה הוא שב לעבודתו והחלים לחלוטין. 


הנתבעת הוסיפה וטענה כי לא הוכח שהמקדחה שעמה עבד התובע אינה תקנית, מה גם שטענה זו לא נתמכה בחוות דעת מקצועית כנדרש. כמו כן, יש לאמץ ולקבל את חוות דעתו של המומחה מטעם בית המשפט, אשר לפי מסקנתו הסופית, לא נותרה לתובע נכות עקב התאונה. עוד נטען כי קביעות המוסד לביטוח לאומי בנוגע לגובה הנכות אינן רלוונטיות, שעה שהוגשו חוות דעת מטעם הצדדים ומונה מומחה מטעם בית המשפט.


המקדחה אמורה להיות עם שתי ידיות


לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי מעדותו של התובע ומעיון בתמונה אשר צורפה על ידו עלה, כי המקדחה אמורה להיות עם שתי ידיות. כך תוכננה המקדחה על ידי היצרן. מהעדויות עלה כי נעשה שינוי במקדחה על ידי פירוק הידית הקדמית. משהוכח כי נעשה שינוי במקדחה לעומת תצורתה בהתאם להוראות היצרן, עבר נטל הראיה על כתפי הנתבעת להוכיח כי אין בשינוי שבוצע כדי להשפיע על פעילות המקדחה או להגדיל את הסיכון עקב השימוש בה.


עם זאת, הנתבעת לא הביאה כל ראיה בנדון ובכך היא לא עמדה בנטל הראיה המוטל עליה. בית המשפט ציין, כי גם אם מדובר בעובד מנוסה שניכר כי לא הייתה זו הפעם הראשונה שבה עבד עם המקדחה האמורה, אין זה פוטר את המעסיקה משמירה על בטיחותו של העובד, תוך הקפדה יתרה על נהלי בטיחות ותקינות הציוד המכני.


בית המשפט השתכנע כי הנתבעת ידעה או היה עליה לדעת כי במקום העבודה נעשה שימוש במקדחה שנעשה בה שינוי לעומת מצבה בהתאם להוראות היצרן, אך היא לא פיקחה על הנעשה במקום, לא הנהיגה שיטות עבודה בטוחות ואפשרה שימוש בכלי עבודה לא תקניים. בנסיבות אלה נמצא כי יש לייחס לנתבעת אחריות לקרות התאונה, ואף נקבע כי אין לזקוף לחובת התובע אשם תורם כלשהו.


בסופו של דבר בית המשפט קבע כי התובע זכאי לפיצוי בסך של 38,160 שקלים בגין הנזק שנגרם לו. לאחר ניכוי תגמולי המוסד לביטוח לאומי, חויבה המעסיקה לשלם לתובע סך של 3,890 שקלים, בצירוף הוצאות משפט כולל שכר טרחת עורך דין בסכום כולל של 3,500 שקלים.


ת"א 54990-10-12
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.