www.what2do.co.il

האם שוער הכדורגל יקבל פיצויים ממאמן הקבוצה בגין לשון הרע?

דרגו את המאמר

האם שוער הכדורגל יקבל פיצויים ממאמן הקבוצה בגין לשון הרע?

שוער כדורגל בקבוצת הפועל ירושלים הגיש תביעה לפיצויים בגין לשון הרע נגד מאמן הקבוצה שהטיח בו במהלך שידור חי ברדיו האשמות חמורות בשל הפסד במשחק וטען כי מכר את הקבוצה. בית משפט השלום בעפולה נדרש להכריע האם השוער זכאי לפיצויים.

 

בעקבות הפסד של הפועל ירושלים בחודש פברואר 2010, המאמן נכנס לחדר ההלבשה לאחר תום המשחק והטיח בשוער כי הוא גרם במזיד להפסד הקבוצה, ואמר לו: "קיבלת גולים שלא קשורים לכדורגל", ו"באת למשחק בידיים לא נקיות".

 

המאמן איים לפנות למשטרה על מנת לחקור את השוער, מאחר ולטענתו הוא מכר את המשחק וספג שער מסיבות שאינן קשורות כלל לכדורגל, ואף דרש מההנהלה להגיש נגד השוער תלונה ולא להתיר לו לשחק עוד בקבוצה.

 

המאמן אמר ברדיו שהשוער מכר את הקבוצה

 

ביום למחרת המאמן התראיין בתכנית ספורט המשודרת ברדיו והשתלח בשוער בצורה גסה ומכוערת, תוך שימוש בקללות וגידופים. המאמן ציין בשידור חי כי הוא המליץ לזמן את המשטרה ולסלקו מהקבוצה לאלתר. לאחר מספר ימים המאמן התראיין שוב בתכנית אחרת וחזר על דבריו באותה נימה פוגענית.

 

לטענת השוער, דבריו של המאמן מהווים לשון הרע, מאחר והם נאמרו במזיד והסבו לו נזק רב. בעקבות המקרה, התובע נותר למשך חצי שנה ללא עבודה, וכאשר חזר למגרש שכרו פחת. על כן הוא ביקש פיצויים בסך 100,000 שקל.

 

מנגד טען המאמן כי יש לדחות את התביעה, מאחר והשוער חתם על כתב היעדר תביעות בלתי חוזר, לפיו הסכים התובע כי אין ולא תהיה לו כל תביעה כלפי קבוצת הפועל ירושלים. כמו כן, המאמן הכחיש כי אמר בחדר ההלבשה שיש לערב את המשטרה והדבר היחיד שאמר בפומבי הוא שכל עוד הוא מאמן הקבוצה, התובע לא יהיה חלק ממנה.

 

לדעת המאמן כל שוער סביר, היה מונע את ספיגת השערים באותו משחק ואין מדובר בטעות מקצועית אלא ברשלנות של ממש, אם לא מעבר לכך. על כן הוא המליץ בפני הנהלת הקבוצה בלבד, לפנות למשטרה על מנת שתחקור את האירוע.
לטענת הנתבע, בשידורי הרדיו הוא חזר על עמדתו המקצועית וציין את המלצתו לחקירת המקרה על ידי המשטרה והכחיש כי הוא השתלח בשוער במהלך השידור החי.

 

בית המשפט קיבל את גרסת התובע גם ללא שמיעת עדויות

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט לכלל מסקנה, כי המאמן הוציא דיבתו רעה בשלוש הזדמנויות שונות, הן בחדר ההלבשה והן בשני שידורי רדיו. למרות שהתובע לא הביא עדויות לדברים שנאמרו, בית המשפט העדיף את גרסתו.

 

עוד נקבע כי בעת שידורי הרדיו, הדברים נאמרו בביטחון ובאופן שלא מותיר ספק בלבם של המאזינים כי השוער מעל בתפקידו וגרם במזיד להפסד הקבוצה. וכן, טענתו של המאמן בנוגע לכתב היעדר תביעות אינה מסלקת את התביעה כלפיו.

 

בסופו של דבר השתכנע בית המשפט כי דבריו של הנתבע, אינם מהווים רק ביקורת מקצועית של מאמן על שחקן, אלא מהווים האשמה קשה ופוגענית, אשר הטילו דופי בהתנהלותו ומקצועיותו של התובע ופגעו בשמו הטוב, על כן מדובר בלשון הרע.

 

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי המאמן יפצה בגין לשון הרע את השוער בסך של 40,000 שקל ובנוסף יישא בהוצאות המשפט בסך 8,000 שקל.

 

ת"א 13497-08-10 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.