www.what2do.co.il

האם הוטרינרית שקיבלה למשרדה פקס פוגעני ומשפיל תקבל פיצויים?

דרגו את המאמר

האם הוטרינרית שקיבלה למשרדה פקס פוגעני ומשפיל תקבל פיצויים?

וטרינרית שקיבלה פקס זועם ופוגעני מבעל כלב, הגישה תביעה לפיצויים בסך של 50,000 שקל בגין עוולת לשון הרע, בטענה כי הפקס שהתקבל במשרדיה היה חשוף לכל העובדים ולראש המועצה, והוא פגע בשמה הטוב והוציא דיבתה ברבים.

 

הוטרינרית זיהתה את בעליו של הכלב התוקף

 

התובעת הינה רופאה וטרינרית, שעבדה במועצה מקומית ביישוב בדרום הארץ. בחודש יולי 2008 התלונן תושב המועצה שכלב משוחרר מסוג אמסטף מעורב תקף ונשך אותו.

 

בעקבות התלונה הוטרינרית הגיעה למקום התקיפה על מנת לטפל במקרה ושוחחה עם המתלונן שהצביע על הכלב. התובעת זיהתה את הכלב, על סמך בדיקה עם קורא שבבים וזהותו של בעליו היתה ידועה לה. לדבריה היא ניסתה להשיג את בעליו מיד לאחר הזיהוי, אך לא הצליחה לתפוס אותו בטלפון.

 

הוטרינרית לכדה את הכלב והרדימה אותו לצורך הובלתו למתקן כליאה והעברתו להסגר ביום המחרת, אך במהלך הלילה הכלב מת, מסיבות שאינן ידועות.

 

למחרת הוטרינרית יצרה קשר עם בעל הכלב ומסרה לו בטלפון כי כלבו תקף את המתלונן ובמהלך שהותו בהסגר הוא מת. בעל הכלב אמר לה כי הוא מסר את הכלב לאימוץ לפני כחצי שנה, וביקש לדעת מה גרם למותו. אולם הוטרינרית לא מסרה כל פרטים בטענה כי הוא כבר לא הבעלים החוקיים של הכלב.

 

בעל הכלב כינה את הוטרינרית: "יצור נתעב ועלוב"

 

לאחר כיומיים שלח הנתבע לתובעת מכתב באמצעות פקס, בו הוא מתח ביקורת על התנהלותה והשתמש בביטויים פוגעניים, בקללות ובגידופים, כגון: "את יצור נתעב ועלוב", "סופך יהיה כסופו של הכלב" וכדומה. המכתב התקבל עוד באותו יום בלשכת ראש המועצה ולטענת התובעת, הוציא דיבתה ברבים.

 

הנתבע טען כי הוטרינרית התנהלה באופן רשלני בכל הנוגע ללכידת הכלב ואופן הזיהוי שלו. מסתבר שהכלב שנלכד על ידיה, כלל לא היה שלו, וכלבו האהוב עדיין חי אצל בעליו החדשים. עוד טען כי התובעת לא עשתה כל מאמץ על מנת לאתרו בעת האירוע, ואם היתה זו היה נחסך ממנו עניין מותו של הכלב שבכלל אינו שלו.

 

האם המכתב נשלח אל הוטרינרית בתום לב?

 

הנתבע מסר כי הוא כתב את הדברים בעת שהיה שרוי בסערת רגשות עקב ההודעה המצערת על מות כלבו, וטען שכל מה שנכתב במכתב הינו אמת מוחלטת ואינו עולה על הגדרת לשון הרע. והוסיף כי שליחת הפקס באופן אישי אל משרד התובעת אינו נחשב לפרסומו ברבים. לדעתו מדובר בהבעת דעה לגיטימית על התנהלותה של הוטרינרית, שנדרשת להציל בעלי חיים ולא להמיתם.

 

לאחר שמיעת הראיות ועיון בפקס ששלח הנתבע, קבע בית המשפט כי האמור במכתב ושליחתו למחלקה הווטרינרית במועצה המקומית מהווה פרסום של הלשון הרע וכי הדברים לא נעשו על ידי הנתבע בתום לב. על כן הגיע לכלל מסקנה, כי דין התביעה להתקבל וחייב את הנתבע לפצות בגין לשון הרע את התובעת בסך של 15,000 שקל ולשלם את הוצאות המשפט בסך 4,000 שקל.

 

ת"א 12031-08-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.