www.what2do.co.il

בעקבות מריבת נשים במלתחות המועדון, הוגשה תביעה הדדית בגין לשון הרע

דרגו את המאמר

בעקבות מריבת נשים במלתחות המועדון, הוגשה תביעה הדדית בגין לשון הרע

חברת מועדון "כפר המכבייה" בשנות השישים לחייה הגישה תביעה לפיצויים בסך של 103,693 שקל לבית משפט השלום בתל אביב - יפו, כנגד חברת מועדון אחרת בטענה להוצאת דברי לשון הרע במהלך מריבה בין השתיים בחדר המלתחות של המועדון.

 

מנגד הכחישה הנתבעת את המיוחס לה וטענה כי היא הותקפה על ידי התובעת, על כן הגישה נגדה תביעה שכנגד בגין נזקי הגוף שנגרמו לה במהלך המריבה.

 

הנתבעת קראה בפני החברות: "רוסייה! תחזרי לרוסיה!"

 

לטענת התובעת בחודש יוני 2010 היא הגיעה לחדר המלתחות במועדון, היא הותירה את חפציה האישיים על ספסל במלתחה ונכנסה למקלחת. בעודה מתקלחת היא שמעה שיחה שהתנהלה בין הנתבעת לחברתה, בה אמרה הנתבעת שהחפצים על הספסל שייכים ל"רוסייה".

 

לאחר שיצאה מהמקלחת התובעת ניגשה לאסוף את חפציה, אך אז הנתבעת השליכה לעברה את תיקה, הכתה אותה בפנים, ירקה עליה וקראה לעברה בפני נשים נוספות: "רוסייה שחושבת שמגיע לה הכול", "תחזרי לרוסיה."

 

בעקבות המכה בפניה היא חטפה שטף דם וחשה מושפלת ומבוישת בעיני חברותיה. בהמשך היא הגישה נגדה תלונה במשטרה, והנתבעת הורחקה מהמועדון למשך שלושה ימים.

 

התובעת לא צירפה לכתב התביעה עדויות של נשים ששהו באותו זמן במלתחות, מאחר ולדבריה, הן פחדו מהנתבעת ולא רצו להעיד נגדה.

 

הנתבעת הגישה תביעה שכנגד ודרשה פיצוי בגין נזקי גוף

 

הנתבעת היא רווקה בת 51, שעובדת בבנק למעלה משלושים שנה. לדבריה, היא לא תקפה במילים ובמעשים את התובעת, אלא היא הותקפה על ידה וניסתה להרחיק אותה ממנה באמצעות התיק.

 

הנתבעת העידה כי באותו יום היא הכניסה כיסא למלתחות, מאחר והספסל היה תפוס בחפציה של התובעת. לאחר שיצאה מהמקלחת, התובעת הניחה את תיקה על הכיסא והנתבעת הזיזה אותו משם כי היא רצתה לשבת.

 

לפי גרסת הנתבעת, התובעת היא זו שהטיחה את התיק בפניה ועל מנת להתגונן ולהרחיק אותה ממנה היא דחפה את התיק לעברה, ואז התובעת צרחה עליה וקיללה אותה ברוסית.

 

בעקבות הפגיעה הפיזית היא חשה כאב, סבלה מסימנים כחולים, והרגישה מושפלת. עוד הוסיפה כי התיק שנפתח כנגדה במשטרה נסגר בהעדר ראיות מספיקות וציינה כי היא כלל לא הורחקה מהמועדון, אלא ממשיכה להגיע לשם באופן קבוע.


התובעת לא הצליחה להוכיח את טענותיה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, בית המשפט, הגיע לכלל מסקנה כי יש לדחות את שתי התביעות, וקבע כי הביטוי "רוסייה" בו כינתה הנתבעת את התובעת הוא אמנם לא נעים לאוזן ואינו מחמיא, אך אינו עונה על הגדרת עוולת לשון הרע.

 

כמו כן, גרסת התובעת לא נמצאה אמינה ומהימנה. היא לא הצליחה להוכיח את טענותיה ונמנעה מלהביא עדים אשר יתמכו בנסיבות המקרה. גם התביעה שמנגד שהגישה הנתבעת בגין נזקי גוף, נדחתה, מכיוון שלא הוגשו בפני בית המשפט מסמכים רפואיים המעידים על הפגיעה.

 

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי יש לדחות את התביעות וכל צד יישא כל צד בהוצאותיו.

 

ת"א 24927-02-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.