www.what2do.co.il

האם ישולם תשלום תכוף לנפגעת תאונת דרכים הנמצאת במצב סיעודי קשה?

דרגו את המאמר

האם ישולם תשלום תכוף לנפגעת תאונת דרכים הנמצאת במצב סיעודי קשה?

תביעה לתשלום תכוף לכיסוי הוצאות רפואיות לאחר תאונת דרכים


מדובר בתאונת דרכים קשה אשר הותירה את הנפגעת במצב סיעודי מורכב. במקביל לניהול ההליכים המשפטיים בתביעת הנזיקין, הוציאו בני משפחתה של הנפגעת כספים רבים. האם ניתן לתבוע כספים אלו, או חלקם, במסגרת תשלום תכוף, וזאת עוד בטרם לבירור התובענה עד סופה?

 

התובעת נפגעה בתאונת דרכים קשה באוקטובר 2009 ולאחר מכן הוגשה תביעה על ידי בני משפחתה לפיצויים בגין נזקי הגוף מהם היא סובלת. התביעה הוגשה כנגד חברת הביטוח של הרכב, ונגד קופת חולים מאוחדת. בתביעה נטען, בין היתר, כי התובעת מבוטחת בקופת חולים מאוחדת. לטענת התובעת, על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ומכוח חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התוכנית הכלכלית לשנים 2009-2010), על קופת החולים לשאת בתשלומי הטיפולים הרפואיים להם היא זקוקה בגין פגיעתה.


התובעת הגישה גם בקשה לתשלום תכוף. לבקשת הצדדים, בית המשפט מינה מומחית בתחום השיקומי אשר קבעה כי התובעת זקוקה לטיפול סיעודי במשך כל שעות היממה והיא אינה זקוקה לאשפוז במחלקה לסיעוד מורכב. כמו כן, המומחית ציינה כי התובעת מקבלת בבית טיפול מסודר, מקצועי ומסור אשר עונה על צרכיה הסיעודיים והשיקומיים.

 

      קראו עוד בתחום:


ב"כ חברת הביטוח טענה כי היות והתובעת זקוקה לאשפוז, גם אם מדובר באשפוז בבית, קופת החולים צריכה לשאת בעלות זו. לחילופין, נטען כי בכל מקרה קופת החולים צריכה להשתתף בעלות הטיפול עד כדי הסכום שממילא היה בחלקה במידה והתובעת הייתה מאושפזת.


התשלום התכוף, האמנם?


כאמור, התובעת נמצאת בביתה והיא זקוקה לטיפול סיעודי צמוד בהיקף של 24 שעות ביממה. ב"כ התובעים פירט את ההוצאות אשר הוצאו בפועל במהלך התקופה מאז שחרורה של התובעת מבית לוינשטיין, וכן את הוצאותיה החודשיות של התובעת.

 

חברת הביטוח טענה כי במצבה הרפואי המורכב, התובעת אינה יכולה להמשיך ולשהות בביתה ומתעוררת כאן שאלה ציבורית ומשפטית חשובה – האם יש לשאת בהוצאות מוגברות של נפגע במצב זה כאשר אין כל ראיה לתועלת רפואית או אחרת מבחינתו.

 

באשר לתשלום התכוף, חברת הביטוח גרסה כי מרבית הסכומים המבוקשים בגין ההוצאות הרפואיות אינם ראויים לשלב של תשלום תכוף. כמו כן, נטען כי יש לקחת בחשבון סכומים שהתובעת מקבלת מקופת חולים ומהביטוח הלאומי.

 

בית המשפט קבע כי תביעתה של התובעת לתשלום תכוף אכן כוללת רכיבים שאין מקום להכריע בהם במסגרת הדיון הנוכחי. דברים אלו תקפים גם בנוגע לשאלה האם ראוי לנפגע לקבל טיפול רפואי במוסד או בביתו.

 

בבוא בית המשפט לפסוק תשלום תכוף עבור נפגע, עומדים לנגד עיניו של השופט שיקולים בנוגע לצרכים דחופים של הנפגע – צרכי מחיה וצרכי ריפוי בלבד. בית המשפט ימנע מליצור עובדות בשטח תוך הטלת תשלום תכוף על חברת הביטוח או קופת החולים, וזאת רק מהטעם שהנפגע בחר בטיפול זה.


הנפגע אכן יכול לבחור את הטיפול הראוי בעיניו, אך הוא חשוף לכך שבמסגרת פסק הדין ייקבע שניתן לטפל בו בדרך אחרת והוא לא יהיה זכאי להחזר הוצאות רפואיות.

 

השופט ריבלין עסק בכך בפסיקתו ברע"א 7169/09 כלל חברה לביטוח בע"מ נ. רטהויס. "פסיקת תשלום תכוף בסכומים העולים בהצטברותם על הסכום שיפסק בסופו של יום עלולה להעמיד את הניזוק בפני שוקת שבורה ולפגוע בתנאי מחייתו בעתיד", כותב ריבלין, "אפשרות זו צריכה לעמוד לעיני הניזוקים בעת שהם באים לתבוע תשלומים תכופים".

 

תשלום תכוף - 250,000 שקלים


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי קיימת מחלוקת של ממש בנוגע לטיפול הראוי שיש להעניק לתובעת – במוסד או בבית. השופטת ציינה כי בסיטואציות כגון דא, אין היא סבורה שיש לחייב את הנתבעות בשלב זה לשאת בהוצאות הטיפול הרפואי, גם בעבור הוצאות בעבר.

 

יחד עם זאת, בפועל התובעת שוהה בדירה אשר נשכרה במיוחד עבורה, נראה כי ראוי שישולם לב לפחות התשלום בו היו הנתבעים נושאים ממילא (לרבות הפסדי שכר, תשלום חד פעמי ותשלומים שהיו משולמים לתובעים גם במקרה של אשפוז במוסד).


כמו כן, השופטת קבעה כי יש לפסוק עבור התובעים גם סכום גלובלי חד פעמי אשר ייתן מענה לתקופה קצובה של תשעה חודשים. זאת בתקווה כי עד תום תקופה זו תהיה הכרעה באשר לצרכי התובעת. לסיכום, השופטת פסקה תשלום תכוף לתובעת בשיעור של רבע מיליון שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.