www.what2do.co.il

פיצויים בגין תקיפה לאחר הרשעת התוקף בפלילים

דרגו את המאמר

פיצויים בגין תקיפה לאחר הרשעת התוקף בפלילים

פיצויים בגין תקיפה לאחר הרשעה בפלילים

 

ת"א 10775-10-09

 

פעמים רבות, מעשים פליליים גורמים לנזקים שונים למתלוננים ולנפגעי העבירה. האם המתלוננים והנפגעים יכולים להגיש כנגד הנאשם גם תביעה אזרחית לפיצויים בגין נזקי גוף. התשובה לכך חיובית. יתרה מכך, כאשר הנאשם כבר הורשע בביצוע המעשים הפליליים, הכרעת הדין בעניינו יכולה לשמש את הנפגע בתור ראיה בהליך אזרחי. להלן דוגמא לפיצויים אשר נפסקו לטובתו של אדם אשר הותקף ואיום על ידי שכנו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובע חווה באוגוסט 2003 אירוע אשר כלל תקיפה ואיומים מצידו של הנתבע. מדובר בשני שכנים הגרים ביישוב בקה אל גרבייה. בעקבות האירוע, הנתבע הועמד לדין פלילי, הורשע ודינו נגזר. במסגרת ההליך דנן, התובע טען כי הנתבע צריך לפצותו בשל האירועים ונזקיו כתוצאה ממנו.

 

בפרק העובדות בכתב האישום הפלילי, בו הורשע הנתבע, נכתב כי הנתבע איים על התובע בפגיעה בגופו, אמר לו שירצח אותו, וזאת בכוונה להפחידו. כמו כן, נכתב כי הנתבע הזיק בזדון לרכבו של התובע, שבר את שמשותיו הקדמיות של הרכב ובאותן נסיבות תקף את התובע שלא כדין. בעקבות ההליך הפלילי, הורשע הנתבע בעבירות הבאות – איומים, חבלה, ותקיפה סתם.

 

למרות הכחשותיו, הנתבע הורשע בכל המיוחס לו. בהכרעת הדין צוין כי הדברים הוכחו מעל לכל ספק סביר. במסגרת גזר הדין הושתו על הנתבע 12 חודשי מאסר בפועל וכן הופעל מאסר מותנה שהיה תלוי כנגדו. זאת ועוד, הנתבע ערער מספר פעמים על פסק הדין, אך בסופו של דבר פסק הדין נותר על כנו.

 

פסק הדין הפלילי בתור ראיה בהליך אזרחי

 

פסק הדין הפלילי, בו הורשע הנתבע, שימש את התובע במקרה דנן כראיה מכוח סעיף 42א' לפקודת הראיות. הנתבע לא ביקש להביא ראיות לסתור את פסק הדין, וממילא לא הותר לו להציג ראיות כאמור. אי לכך, נקבע כי הממצאים והמסקנות אשר עלו מהכרעת הדין היוו ראיה לתוכנם אשר לא נסתרה. במילים אחרות, הדיון בהליך האזרחי החל כבר מראשיתו בכך שהוכח שהנתבע תקף את התובע.

 

סעיף 23(א) לפקודת הנזיקין קובע כי - "תקיפה הינה שימוש בכוח, מכל סוג שהוא, ובמתכוון, נגד גופו של אדם על ידי הכאה, נגיעה, הזזה או בכל דרך אחרת, בין במישרין ובין בעקיפין, שלא בהסכמת האדם, וכן נסיון או איום, על ידי מעשה או על ידי תנועה, להשתמש בכוח כאמור נגד גופו של אדם, כשהמנסה או המאיים גורם שהאדם יניח, מטעמים סבירים, שאכן יש לו אותה שעה הכוונה והיכולת לבצע את זממו". הגדרה זו, בצירוף עם עובדות הכרעת הדין, הביאו לכך שבית המשפט קבע כי הנתבע ביצע כלפי התובע את עוולת התקיפה.

 

האם הסגת גבול הינה הגנה בעוולת תקיפה?

 

הנתבע ניסה לטעון כי מעשיו נעשו כאשר התובע השיג גבול בשטחו. בית המשפט דחה טענות אלה. ראשית, הם הוצגו באופן לאקוני ולא נתמכו בראיות. שנית, מבחינה עובדתית הדברים לא הוכחו גם בהכרעת הדין. למעשה, לא רק שהתובע לא הסיג גבול בעת שהותקף, אלא שאביו אף היה בעל השטח. שלישית, וחשוב מכל, עצם קיומה של הסגת גבול, גם במידה והוא היה מוכח, איננו מהווה הגנה מספקת לנתבע בגין עוולת תקיפה.

 

הגנה כאמור תקום רק כאשר יעלה בידיו של הנתבע להוכיח כי השימוש בכוח כנגד מסיג הגבול היה סביר. הלכה פסוקה היא כי "גם אם התובע נכנס למקרקעין שלא בכוח, תנאי להגנה הוא שהנתבע ביקש ממנו שלא להיכנס לשם, או לצאת משם אחרי שנכנס, ונתן לו הזדמנות סבירה למלא בקשתו בדרכי שלום". בסופו של היום, בית המשפט פסק כי התובע זכאי לפיצויים מהנתבע בסך של 21,000 שקלים, ובתוספת של 4,500 שקלים בגין הוצאות משפט.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.