www.what2do.co.il

לשון הרע בפרסום תמונת קטין ליד כתבה על עמותה המסייעת לילדים במצוקה

דרגו את המאמר

לשון הרע בפרסום תמונת קטין ליד כתבה על עמותה המסייעת לילדים במצוקה

האם פרסום תמונה של ילדה לצד כתבה על עמותה המסייעת לילדים במצוקה היא הוצאת לשון הרע?

 

פעמים רבות מפורסמות בעיתונות וברשת האינטרנט כתבות העוסקות במקרים לא פשוטים. כמו כן, לא אחת מופיעות לצד כתבות אלו תמונות אשר ממחישות את האמור בכתבה. האם במקרה בו התפרסמה תמונה של קטינה, לצד כתבה על עמותה העוסקת בטיפול בילדים במצוקה, מדובר בהוצאת לשון הרע כלפי הקטינה? סוגיה זו הונחה לאחרונה לפתחו של בית המשפט.


הנתבעת במקרה דנן הינה עמותה המסייעת למשפחות חד הוריות בהענקת חונכות לילדיהן. חונכות זו מתבצעת על ידי מתנדבים העורכים פעילויות משותפות שונות עם הילדים (תוך יצירת קשר תומך ומעמיק). מטרת החונכות הינה לתת לילדים אלו דמות בוגרת נוספת בחייהם. התובעת, שהינה אלמנה מספר רב של שנים ואם לילדים, פנתה לנתבעת על מנת שילדיה ישתתפו בפעילויות העמותה. ילדי התובעת אכן זכו לחונכים אישיים צמודים וקיימו עימם קשר במשך מספר שנים.

 

      קראו עוד בתחום:


באוקטובר 2009 פורסמה באתר וואלה כתבה על העמותה ובכותרת המשנה נכתב – "העמותה מארגנת קשרי חונכות למאות ילדים בארץ, ילדים שמתנדבי העמותה הינם הדמות היציבה היחידה בחייהם". בצמוד לכתבה הושם צילום ובו נראתה בתה של התובעת והחונכת שלה.


התובעת טענה כי פרסום התמונה, שנעשה ללא אישור מצדה או מצד הקטינה, גרם להן לעוגמת נפש ובושה גדולה. לדבריה, נפגעו בגין הפרסום, גם שמן הטוב וגם פרטיותן. התובעת הוסיפה כי בכתבה פורטו מקרים רבים בהם מטפלת העמותה, לרבות משפחות בהן התקיימו מעשים מיניים ומצבים רגשיים קשים. אי לכך, לשיטתה, הקישור בין תמונת הקטינה לבין האמור בכתבה עלול לבזותה. לאור האמור, התובעת הגישה תביעה נזיקית נגד העמותה על סך 31,000 שקלים.

 

העמותה טוענת - מדובר במקרה שנעשה בתום לב


לטענת העמותה הכתבה פורסמה בתום לב במטרה לגייס תרומות ומתנדבים חדשים לילדים הנתמכים על ידי הנתבעת. לטענתה, פרסום התמונה נעשה בשוגג ונבע מהשתרבבותה למאגר התמונות המותרות לפרסום. הנתבעת הוסיפה כי היה אמת בפרסום, תוכנו חיובי וללא כוונה לפגוע במי שאוזכר בכתבה. עוד טענה העמותה כי כותרת המשנה נוסחה על ידי עורך האתר ולא עברה את אישורה.

 

כמו כן, הנתבעת סיפרה לבית המשפט כי היא התנצלה מעומק ליבה בפני התובעת. בהקשר זה ציינה הנתבעת כי התובעת עמדה על קבלת פיצוי כספי.


השופט קבע כי הוא התרשם שפעילות הנתבעת היא פעילות ציבורית חשובה ומבורכת. "הנתבעת מסייעת לילדים הגדלים במשפחות חד הוריות ואף התובעת וילדיה נהנו מסיוע זה", נכתב בפסק הדין, "מטרת הכתבה הייתה לעודד מתן תרומות לעמותה וגיוס חונכים חדשים להתנדב בה. זאת מהטעם שילדים רבים מעוניינים לקבל סיוע מהעמותה ולדברי נציגת הנתבעת כ-180 ילדים ממתינים לחונכים בוגרים".

 


השופט הוסיף כי הנתבעת הודתה מיד כי שגתה עת פרסמה את תמונת הבת, התנצלה בפניה ובפני התובעת ופעלה באופן מיידי להסרת התמונה מהאתר ולהחלפתה באחרת. כמו כן, הנתבעת פעלה לשינוי כותרת המשנה המבססת את עוולת הלשון הרע. במילים אחרות - במעשיה של הנתבעת לא הייתה כל כוונה לפגוע בתובעת ו/או בבתה.


מאידך גיסא, השופט ציין כי אין ספק שפרטיותה של הקטינה נפגעה, וכי נגרמה עוגמת נפש מרובה לאם ולבת. על כן, בית המשפט פסק כי לשתיהן מגיע פיצויי בסך 6,000 שקלים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.