www.what2do.co.il

תביעת ביטוח על בסיס פוליסת ביטוח לדירה - קבילותה של טענת התיישנות

דרגו את המאמר

תביעת ביטוח על בסיס פוליסת ביטוח לדירה - קבילותה של טענת התיישנות

חוסר תום לב מבחינת חברת ביטוח בתביעה בגין נזקי הצפה לדירה


תק (ראשל"צ) 37890-07-12‏ ‏

 

תביעות ביטוח מתיישנות לאחר שלוש שנים. אי לכך, פעמים רבות, חברות ביטוח אשר מבקשות לפטור עצמן מאחריות לתשלום הכיסוי הביטוחי מעלות על נס את טענת ההתיישנות. חשוב להדגיש כי פנייה לחברת הביטוח איננה עוצרת את מרוץ ההתיישנות. דהיינו, אם פלוני פנה לחברת ביטוח וזו אמרה לו להמתין לצורך בירורים, לא מדובר במהלך העוצר את תקופת ההתיישנות.

 

עם זאת, כאשר חברת הביטוח משיבה למבוטח, עליה לציין בפניו במפורש את סוגיית ההתיישנות. אי ציון פקיעת תקופת ההתיישנות על ידי חברת הביטוח עלול לעלות כדי חוסר תום לב מצידה. במקרים "גבוליים", גם תביעות ביטוח אשר התיישנו לכאורה תזכינה לדיון בבית המשפט. להלן דוגמא למקרה כאמור.


אדם הגיש תביעת ביטוח על בסיס פוליסת ביטוח דירה, וזאת לאחר שנגרמו לו (לטענתו) נזקי הצפה בביתו. התביעה הוגשה כנגד חברת ביטוח אשר ביטחה את דירתו של התובע בפוליסת ביטוח דירה, תכולה ומבנה. חברת הביטוח טענה כי יש לסלק התביעה על הסף. המבטחת טענה כי התביעה התיישנה וזאת משום שהיא הוגשה בחלוף שלוש שנים ממועד קרות מקרה הביטוח.


"חוסר תום לב מצידה של חברת הביטוח"


בית המשפט דחה את הבקשה. בפסק הדין נקבע כי המבוטח במקרה דנן הגיש תביעת ביטוח וקיבל מכתב תגובה מהמבטחת ב-19 לאוקטובר 2009. המכתב, אשר נשלח לתובע (ולא לסוכן ביטוח או עורך דין מטעמו), לא הזכיר את סוגיית ההתיישנות ולו ברמז. האזכור היחידי של עניין ההתיישנות היה במילים לאקוניות במכתב התגובה בהן נאמר כי הדברים נכתבים "מבלי לפגוע בטענת התיישנות". בית המשפט קבע כי משפט זה לא היה יכול לקיים את דרישת תום הלב המצופה מחברת ביטוח בהתנהלותה מול מבוטח.


יתרה מכך, תביעתו של המבוטח הוגשה 20 ימים לאחר המועד בו חלפו שלוש שנים מיום האירוע הביטוחי. אי לכך, בית המשפט קבע כי היתפסותה של חברת הביטוח למועד זה (20 ימים בלבד לאחר תום תקופת ההתיישנות לשיטתה), בנוסף למחדלה מבחינת הפניית המבוטח לעניין ההתיישנות, עמדו לה לרועץ. דהיינו, נקבע כי חברת הביטוח לא הייתה יכולה להעלאות טענת התיישנות במסגרת ההליך הביטוחי בבית המשפט.


היו כבר תקדימים בעבר


בית המשפט ביסס את החלטתו על פסיקה קודמת שהתקבלה בנושא דומה בפרשת חייט - ע"א 6398-11-08 חייט נ' דקלה חברה לביטוח בע"מ. בפסק דין זה, בית המשפט המחוזי דחה טענת התיישנות שהוצגה על ידי חברת ביטוח וזאת בשל הפרת חובת תום הלב המוטלת על מבטחת מבחינת יחסיה עם מבוטחיה. תביעת חייט עסקה בפיצויים בגין פגיעה במהלך פיגוע אשר לא הייתה מחלוקת באשר ליום התרחשותו.

 

      קראו עוד בתחום:


לכאורה, תביעתו של המבוטח במקרה הנ"ל הייתה אמורה להתיישן וזאת משום שהיא הוגשה לאחר חלוף שלוש שנים ממועד הפיגוע. עם זאת, המבוטח ואשתו פנו מיד לאחר האירועים לחברת הביטוח והתבקשו להציג מסמכים רפואיים. בעוד המבוטח ורעייתו ממתינים להתגבשות הנכות הצמיתה, חלפה עברה תקופת ההתיישנות. בעניין חייט, בית המשפט קבע כי במידה וחברת הביטוח הייתה מעוניינת להיתלות בטענת התיישנות, היה עליה לציין את מועד פקיעת תקופת ההתיישנות בתכתובת הראשונית מול המבוטח.

 

חוזה ביטוח הינו חוזה מיוחד אשר שני הצדדים החתומים עליו צריכים לנהוג בתום לב האחד כלפי השני, נכתב בפסק דין חייט. מדובר בחובות אשר חלות גם על חברות הביטוח וגם על המבוטחים. עם זאת, מטבע הדברים, החובה המונחת על כתפי המבטחת הינה רבה יותר - וזאת נוכח יחסי הכוחות הבלתי שוויוניים במקרים כגון דא. הודגש כי התכלית העומדת מאחורי חוק חוזה הביטוח הינה להגן על מבוטחים ולשמור עליהם מפני כוחם של המבטחים. אי לכך, כאשר חברת ביטוח שולחת למבוטח מכתב תגובה, היא איננה יכולה לצאת ידי חובתה מבחינת התיישנות עתידית בציון לאקוני כי "המכתב נשלח מבלי לפגוע בטענת התיישנות".


דהיינו, שומה על חברת הביטוח לעדכן את המבוטח באשר למועד פקיעתה של תקופת ההתיישנות ולאפשר לאחרון לדעת כיצד לכלכל את צעדיו העתידיים מבחינת ההתנהלות בתביעתו. יודגש כי דברים אלה נאמרים ביתר שאת כאשר התכתובת בין חברת הביטוח למבוטח לא נעשית באמצעות מתווכים כגון עורכי דין או סוכני ביטוח (המודעים - מן הסתם - להוראות החוק ו"סכנת ההתיישנות").
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.