www.what2do.co.il

האם החמרה במצבה הבריאותי של נכת צה``ל מיום העצמאות?

דרגו את המאמר

האם החמרה במצבה הבריאותי של נכת צה``ל מיום העצמאות?

תביעה כנגד קצין התגמולים בגין החמרה בפציעה ממלחמת השחרור

 

בית המשפט דחה את ערעורה של אישה המרותקת לכסא גלגלים בגין החמרה במצבה הבריאותי בשנת 2009, הקשורה לטענתה לפציעה ראשונית במלחמת העצמאות.

 

השופט ציין כי למרות שמדובר באישה מבני דור המקימים של מדינת ישראל, לא נפל פגם בהחלטותיה המשפטיות של הוועדה הרפואית העליונה. השופט, יוסף שפירא, פתח את פסק דינו בציטטה משירו של נתן יונתן – "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא".

 

המערערת, קשישה בת 83, נפצעה מפגיעת כדור ברגלה הימניתן במהלך מלחמת השחרור. בעקבות פציעתה נקבעו לה 20% נכות. בחודש ינואר 2009 חלה החמרה במצבה הרפואי של המערערת ואחוזי הנכות שלה הועלו ל-30%. לאור ההחמרה במצב הבריאותי, פנתה המערערת לקצין התגמולים בתביעה להחמרה.

 

התביעה להחמרה נדחית על ידי הוועדות הרפואיות

 

הועדה הרפואית מדרג א' דחתה את תביעתה של המערערת והותירה את נכותה על 41% (כאשר 30% בגין הפגיעה ברגל ימין). כעבור חצי שנה, הגיעה החלטת הוועדה לידיה של המערערת וכשנה לאחר מכן הגישה האחרונה ערר לוועדה הרפואית העליונה. הוועדה הרפואית העליונה דחתה אף היא את הערר ובעקבות כך הוגש ערעור לבית המשפט.

 

המערערת טענה כי בפני הועדה הרפואית העליונה לא היו כל המסמכים הרלבנטיים לגבי מצבה הרפואי ובקשתה להצגתם לא נענתה (אף לא בכתב). כמו כן, המערערת הוסיפה כי הוועדה לא ישבה בהרכב מתאים. לטענתה, הוועדה דנה במצבה הנוירולוגי ללא מומחה נוירולוגי, ובקיומם של תסחיפים ללא מומחה בתחום כלי הדם.

 

      קראו עוד על פיצויים בגין מלחמות ישראל:

 

לדבריה, בפני הוועדה היה מסמך אשר קבע כי אחוזי הנכות שלה עומדים על 100% ועל כן היה על הוועדה לייחס מחצית מנכות זו לפגימה ברגל ימין. חרף כך, הוועדה עשתה "מאמצים ניכרים", לטענת המערערת, לקבוע שעיקר נכותה נובעת מרגלה השמאלית. זאת כאשר לשיטתה של המערערת, ההחמרה ברגלה השמאלית נבעה מהנכות ברגל ימין וזאת משום שבמהלך השנים נאלצה היא להפעיל משקל רב על רגלה הבריאה.

 

התערבות בית המשפט בהחלטת הוועדה הרפואית - אימתי?

 

סעיף 12א(א) לחוק הנכים קובע כי חייל משוחרר או קצין התגמולים יכולים להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית העליונה בשאלות משפטיות בלבד. הפסיקה דנה ארוכות בסעיף זה וקבעה כי ערכאת הערעור איננה מתערבת במקרים בהם מדובר בסוגיות רפואיות.

 

אחת הטענות הנפוצות בעניין זה, אשר נטענה ארוכות גם בערעור דנן, היא כי הוועדה לא נימקה את מסקנותיה כדבעי. כאמור, בית המשפט בוחן את החלטותיהם של הוועדות הרפואיות במשקפיים משפטיות וסמכותו איננה כוללת התחקות אחר השיקולים הרפואיים המסורים למומחים רפואיים בלבד.

 

השופט ציין כי למרות שליבו יוצא אל המערערת, נראה שהוועדה הרפואית העליונה התייחסה בכובד ראש לטענותיה של האחרונה. הוועדה שמעה את טענות המערערת בהרחבה, הן על ידה, הן על ידי בתה, והן על ידי באת כוחה. כמו כן, הוועדה התייחסה בהחלטתה גם להתדרדרות הכללית במצבה הבריאותי של המערערת.

 

 

ממסקנות הוועדה ניכר כי היא בחנה כנדרש האם נכותה של המערערת היוותה את הגורם להתדרדרות במצבה הבריאותי וזאת על ידי פרשנות של המסמכים הרפואיים שהובאו בפניה. בנוגע להרכב הוועדה, בית המשפט קבע כי מדובר בפגיעה אורטופדית מובהקת ועל כן יש לדחות טענות המערערת בעניין זה.

 

הוצאות משפט? בית המשפט מסרב בתוקף!

 

למרות דחיית הערעור, בית המשפט מתח ביקורת על קצין התגמולים אשר עתר להטלת הוצאות על משפט על המערערת. "המערערת הינה משארי דור מקימי המדינה, אשר נמנעה במשך שנים מלבקש את סיועה של המדינה, וראתה בפציעתה חלק מתרומתה להקמתה וכינונה של מדינת ישראל", נכתב בפסק הדין, "בדור המימוש העצמי והאינדיבידואליזם אין זה דבר של מה בכך. ההכרה בחובתה המוסרית של המדינה ללוחמיה, מידת הכרת הטוב, הינה אחת מאבני היסוד במדינת ישראל, ויש להקפיד על שמירת ערך זה, ועל הגנה עליו. בנסיבות אלו, מוטב היה כי קצין התגמולים היה נמנע מלעתור לחיוב המערערת בהוצאות ההליך, על אף הזכות הדיונית של צד הזוכה במשפט להיפרע בגין הוצאותיו".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.