www.what2do.co.il

פיצויים בגין עישון במועדון בתל אביב - 150,000 שקלים במסגרת תביעה ייצוגית

דרגו את המאמר

פיצויים בגין עישון במועדון בתל אביב - 150,000 שקלים במסגרת תביעה ייצוגית

מועדון ישלם 150,000 שקלים בגין הפרת חוק עישון במקומות ציבוריים


בית המשפט המחוזי מרכז קבע כי מועדון תל אביבי ישלם פיצויים בסך של 150,000 שקלים בגין הפרה של חוק איסור עישון במקומות ציבוריים. מדובר בפסק דין אשר ניתן לאחר תביעה ייצוגית שהוגשה כנגד המועדון. התביעה הוגשה על ידי שלושה בליינים אשר הגיעו למועדון באוגוסט 2008.

 

לטענת הבליינים, הנהלת המועדון וצוות העובדים לא אכפו את הוראות העישון, דבר אשר הסב להם סבל רב. השלושה טענו כי כאשר אחד מהם התלונן בפני בנה של בעלת המועדון בעניין העישון, לא רק שדבריו נפלו על אוזנים ערלות, אלא הוא נאלץ להתמודד עם איומים של ממש.


בנה של בעלת המועדון, אשר הגיע להעיד בבית המשפט, הציג תמונה שונה לגמרי של האירועים. לדבריו, ברחבי המועדון תלויים מספר שלטים אשר מודיעים למבלים בו כי העישון במקום אסור. כמו כן, העד הוסיף כי הוא הקצה במועדון חלקים מיוחדים אשר היו מיועדים לעישון ואף הוריד הנחיה מסודרת לעובדים לאסור על העישון ולא להציג מאפרות.

 

בנה של בעלת המועדון הוסיף כי כאשר לקוח מסרב להפסיק לעשן, הוא מתקשר מיד לפקח העירוני וזאת על מנת להרחיק את העבריין מהמקום. בית המשפט קבע כי גרסתו של הנתבע איננה אמינה כלל וכלל.


בפסק הדין נכתב כי ישנו מקום לדון בתביעה כייצוגית וזאת על ידי קביעת חברי הקבוצה המיוצגת בתובענה באופן הבא – מבלים במועדון בלילות שישי אשר אינם מעשנים וכתוצאה מהפרת חוק איסור עישון במקומות ציבוריים הם נחשפו לעישון כפוי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

כמו כן, בית המשפט קבע עוד כי העובדה שהתובעים היו בעצמם מעשנים בעבר אינה מסייעת לנתבעים. נהפוך הוא, השופטת כתבה בפסק הדין כי עצם זה שהמבקשים היו נוהגים בעבר לעשן סיגריות יכול להעיד על כך שהדבר מפריע להם באופן מיוחד כיום.

 

המועדון מבקש שלא לאשר את התביעה בתור ייצוגית


המועדון ביקש שלא לאשר את התביעה בתור תביעה ייצוגית וזאת משום שמדובר במועדון קטן. טענה זו נדחתה אף היא על ידי השופטת. בפסק הדין נכתב כי קבלת טענה כגון דא יכולה להביא להכשרת הגנה מפני תביעות ייצוגיות כנגד עסקים קטנים ובינוניים. לאמור, הללו יוכלו לרמוס את זכויות לקוחותיהם ולהפר את זכויותיהם וזאת בידיעה כי הסכומים אשר במסגרתם הם יתבעו בתביעה פרטנית אינם גבוהים. זאת ועוד, קבלת טענה זו עלולה להביא לשמיטת הקרקע מתחת לעוקצו של חוק תובענות ייצוגיות.


הדברים אמורים ביתר שאת כאשר הנתבעים הינם מועדוני לילה. בשעריהם מקומות בילוי אלו באים עשרות ומאות צעירים וצעירות מדי ערב. אי לכך, קיימת חובה של ממש על כתפיהם של בעלי המקומות לשמור על החוק ולהקפיד על מניעת הפרות של חוק העישון.


לסיכום, השופטת כתבה כי אין צורך להכביר במילים על משמעותו המוסרית, החברתית והבריאותית של חוק העישון. זכותו של אדם שלא לשאוף לריאותיו חומרים מסרטנים ורעילים הינה זכות יסוד בחברה דמוקרטית. אי לכך, בית המשפט קבע כי יש להטיל קנס על המועדון באופן הבא – 90,000 שקלים לשימוש האגודה למלחמה בסרטן עם דגש על סרטן ריאות, 15,000 עבור שלושת התובעים, ו-45,000 שקלים עבור בא כוחם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.