www.what2do.co.il

תביעה נגד קצין התגמולים אשר הוגשה לאחר מות הנכה

דרגו את המאמר

תביעה נגד קצין התגמולים אשר הוגשה לאחר מות הנכה

קצין התגמולים יבחן הכרה בהלם קרב ממלחמת יום כיפור לאחר פטירתו


אלמנה ויורשים של אדם אשר הלך לעולמו לפני חמש שנים, ביקשו מקצין התגמולים להכיר במנוח – לאחר פטירתו – כנכה צה"ל לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959. האלמנה והיורשים טענו בתביעתם כי המנוח לקה במלחמת הכיפורים בהלם קרב ונפטר לפני שהספיק להגיש תביעתו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

קצין התגמולים דחה את התביעה בקובעו כי "הזכות להגיש תביעה להכרת זכות נכה הוא זכות אישית של הנכה. במקרה זה התביעה הוגשה לאחר מותו ולכן היא נדחית". התובעים הגישו ערעור על החלטה זו.


המערערים טענו כי המנוח התגייס לשירות סדיר בשנת 1972, ונפגע בנפשו במלחמת יום הכיפורים. לטענתם, מצבו הלך והחמיר עם השנים, אך רק חצי שנה לפני מותו הוא פנה לפסיכיאטר, וגם זאת בלחץ המשפחה. הפסיכיאטר אבחן כי המנוח סובל מפוסט טראומה עקב חשיפתו לחוויות קשות ביותר במלחמה.


האם הזכות להגיש התביעה שמורה לנכה בלבד?


השאלה המרכזית בפסק הדין עסקה בסוגיה, האם צדק המשיב בבואו לדחות את התביעה רק משום שהיא הוגשה על ידי בני משפחתו של הנכה, שבאו בנעליו. בית המשפט קבע כי יש לקבל את הערעור. ראשית, בית המשפט ציין כי ישנם שורה של סעיפים בחוק אשר מורים על תשלום גמלה ישירות לבן משפחה. לדוגמא, סעיף 20 לחוק וכן סעיף 39א' לחוק. סעיפים אלה קובעים כי כאשר נכה נפטר, ובשעת מותו הגיעו לו תשלומים ממשרד הביטחון, הכספים ישולמו לבני משפחתו.


המערערים הפנו את בית המשפט לפסק הדין שניתן בע.א. 2426/90, קצין התגמולים נ' יורשי המנוח ארז לוי ז"ל, אשר פורסם בפסקי דין כרך מ"ז חלק חמישי עמ' 783. ב"כ המשיב ביקשה לאבחן את מקרה ארז לוי מהמקרה הנדון וזאת משום שארז לוי ז"ל הגיש את התביעה בעצמו ואילו המצב איננו זהה לעניינינו.

 

השופט קבע כי יש לקבל את הערעור היות ו"הלכת ארז לוי מטה את הכף לטובת גרסתם של המערערים". בפרשה זו, בית המשפט העליון ציין כי זכות הנכה לפי חוק הנכים הינה זכות אישית מתוכה זכאי הנכה למגוון סעדים כגון עזרה בניידות או טיפול רפואי. כמו כן, נקבע כי מדובר בסעדים אישיים אשר אינם ניתנים להעברה אך "מי שייהנה מהם יהיו הנכה ובני משפחתו". בהמשך פסק הדין, בית המשפט העליון הגיע למסקנה כי תגמולים אשר היו צריכים להיות משולמים לנכה, אך לא שולמו בגין פטירה, יש לשלם ליורשיו.


בית המשפט ציין כי כמו במקרה ארז לוי, גם במקרה זה אין משמעות לעובדה האם המנוח כבר הגיש את בקשתו לפני פטירתו אם לאו. נקבע כי ניתן להסיק מההלכה בבית המשפט העליון כי אין מקום להבדיל בין נכה אשר הוכר ככזה בטרם פטירתו, לבין נכה אשר טרם זכה בהכרה כאמור.

 

במילים אחרות, בית המשפט העליון הבחין בין שתיים - תביעה לקבלת תגמולים (המהווה זכות אישית ורק החייל הנכה עצמו יכול להגישה) לבין כספים אשר עמדו לרשות הנכה בעת פטירתו (לדוגמא, כספים מכוח סעיף 20א' לחוק).


לסיכום, בית המשפט קבע כי יש לדון בשאלות העומדות על הפרק לגופן, גם כאשר היורשים של המנוח נכנסים בנעליו. מדובר בשלוש שאלות עיקריות – האם נותרו למנוח זכויות לכספים לפי סעיף 20א' או 39א', האם זכותו של המנוח לתגמולים אבדה מחמת התיישנות, והאם מחלתו פרצה בשל השירות הצבאי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.