www.what2do.co.il

תאונת עבודה - יחסי עובד מעביד בין נער מתלמד לבין בעל מוסך

דרגו את המאמר

תאונת עבודה - יחסי עובד מעביד בין נער מתלמד לבין בעל מוסך

נער אשר נפגע במוסך במהלך "התלמדות" – האם תאונת עבודה?


נער אשר נשר מבית הספר בכיתה ה' הסתובב חמש שנים בחוסר מעש. הוריו, אשר דאגו משוטטותו של בנם, ביקשו מהאחרון שיתלווה למוסך אשר נמצא בקומה הראשונה של בית מגוריהם. הנער פנה לבעל המוסך וביקש ממנו ללמד אותו את רזי המקצוע. בעל המוסך הסכים לשהותו והילד החל להימצא במוסך יותר ויותר. האם תאונה אשר אירעה לקטין במהלך "עבודתו" במוסך הינה תאונת עבודה? האם הילד היה, במועד התאונה, מבוטח בביטוח הלאומי? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה.

 

 

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי, התשנ"ה-1995, קובע כי תאונת עבודה הינה תאונה אשר אירעה תוך כדי עבודתו של עובד, ועקב עבודתו, אצל מעבידו או מי מטעמו. על מנת שפלוני ייכנס ב"דלת אמותיה של פגיעה בעבודה", עליו להוכיח כי אכן אירע אירוע תאונתי בעבודה הקושר את הפגימה בעבודה. כמו כן, עליו להוכיח שהוא מבוטח בביטוח הלאומי מתוקף קיומם של יחסי עובד ומעביד.


האם יחסי עובד מעביד?


השאלה העיקרית אשר עמדה במרכזה של המחלוקת הייתה – האם התקיימו יחסי עובד מעביד בין התובע לבין בעל המוסך, והאם התובע היה מבוטח הזכאי לתגמולים והכרה מהביטוח הלאומי. בעל המוסך העיד כי התובע נשלח על ידי הוריו להתבונן בעבודה המבוצעת במוסך, הא ותו לא. לא שולם לתובע שכר בגין עבודתו, הוא לא ביצע עבודה כלשהי, ולא היה עובד מן המניין.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יתרה מכך, המוסך היה ממוקם מתחת לבית הוריו של התובע ומדובר בעסק קטן אשר לא היה זקוק לפועלים נוספים. הוכח כי לא מדובר כלל ב"מוסך" רגיל וזאת משום שבעל המוסך, אשר נאלץ לשהות בביתו לאחר תאונת דרכים, תיקן למעשה מספר קטן של רכבים, בעיקר כלי רכב של חברים. לכך הוסף כי ב"כ התובע לא הפנה שאלות שונות לבעל המוסך, וזאת למרות ששאלות אלו היו יכולות לשפוך אור על "היקף העסקתו" של מרשו, ופעולותיו במוסך. למעשה, מתכונת העבודה נותרה עמומה.


במקרה דנן, לא הוכח כי התובע עבד במוסך, ובעל המוסך אף לא דיווח על התובע כעובד לרשויות המס ו\או לביטוח הלאומי. לא דווח על התובע, לא כמתלמד ולא כעובד, לא הונפקו לו תלושי שכר ולא שולמו בגין האחרון דמי ביטוח. במילים אחרות - "לא הוצגו בפנינו תימוכין אובייקטיביים כלשהם לכך כי נקשר בין התובע לבעל המוסך קשר חוזי להעסקת התובע", נכתב בפסק הדין, "לא הוכח כי התובע ביצע במוסך עבודה בפועל, לדרישת בעל העסק, על פי הנחיותיו וכנגד תמורה כלשהי, בתקופה הרלוונטית. אין אף תימוכין לטענת התובע בדבר נוכחות סדירה ורצופה במוסך".

 

העסקת נער מתחת לגיל 14 - בניגוד לחוק


לא זו אף זו, חוק הנוער קובע כי אין להעסיק בני נוער מתחת לגיל 15, וילדים מעל גיל 14 (ומתחת לגיל 15) יכולים לעבוד רק במהלך חופשות הלימודים. במקרה דנן, התובע טען כי הוא נפגע לאחר שעבד במוסך כשנה. דהיינו, החל מגיל 13. מדובר אפוא בטענה אשר איננה מתיישבת עם הוראות הדין ביחס להעסקת נערים עובדים והגדרתם.

 

התובע לא היה גם חניך במוסך. חוק החניכות, תשי"ג-1953, קובע כי נער לא יעבוד במקצוע אלא כחניך, וחניך הינו נער העובד על מנת לרכוש מקצוע, וזאת באמצעות עבודה מעשית מודרכת ועל ידי לימוד בשיעורי מקצוע המאושרים לפי חוק זה (לרבות בבית ספר תעשייתי שעל יד המפעל בו הוא עובד וכאשר הממונה על החניכות אישר את בית הספר לעניין זה). לגבי מכונאות רכב, חוק החניכות קובע כי ההשכלה המינימאלית לעניין זה הינה השלמת לימודים יסודיים בבית ספר יסודי (השכלה שלא הייתה בידיו של התובע).


בפסק הדין נקבע כי התובע (לכל היותר) הסתובב בשטח המוסך ושהה בו מידי פעם, לא באופן סדיר, וזאת כתחליף לשוטטות ברחובות. אי לכך, לא היה הוא מבוטח במועד הרלבנטי ועל כן הוא אינו זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה על פי חוק הביטוח הלאומי.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.