www.what2do.co.il

מבוטחת לא הייתה בדרך לבית לאחר העבודה - האם תאונה בדרך הינה תאונת עבודה?

דרגו את המאמר

מבוטחת לא הייתה בדרך לבית לאחר העבודה - האם תאונה בדרך הינה תאונת עבודה?

האם איסוף ילד מגן ילדים מנתק את הקשר בין העבודה לבין התאונה בדרך הביתה?


תאונת עבודה מוגדרת בסעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי באופן הבא – אירוע אשר אירע תוך כדי ובעקבות עבודתו של אדם, אצל מעבידו או מטעמו. סעיף 80 מרחיב הגדרה זו וקובע כי תאונת עבודה היא גם תאונה אשר אירעה תוך כדי נסיעתו או הליכתו של העובד, מעבודתו לביתו ולהפך. עם זאת, במידה והמבוטח סטה מדרכו, או חלה בדרך הפסקה של ממש, התאונה איננה תאונת עבודה.

 

הוראות החוק בעניין זה אינן ברורות ועל כן פסיקותיהם של בתי הדין לעבודה משתנות ממקרה למקרה ובהתאם לנסיבות הנושא. המושגים "הפסקה" ו"סטייה של ממש", בהם נקט המחוקק, אינם אלא מושגים מעורפלים, ללא שיעור וגבולות, ועל כן דרכו של בית הדין לעבודה במקרים אלו איננה אחידה.

 

      קראו עוד בתחום:


למשל, במקרה אחד התעוררה השאלה האם תאונה ממנה נפגע מבוטח במהלך נסיעתו לעבודה, וזאת לאחר שהאחרון שהה כ-20-10 דקות בקופת חולים הנמצאת בדרך לעבודה, זכאי להכרה מהמוסד לביטוח לאומי. במקרה זה, בית הדין האזורי בירושלים פסק כי היות והתובע היה פרק זמן קצר ביותר בקופת חולים, והיות וקופת החולים הייתה בתוך תוואי נסיעתו הרגיל של התובע מביתו לעבודה, הביקור בקופה לא קטע את הרצף הדרוש לשם הכרה על ידי המל"ל.

 

עם זאת, בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין לעבודה, נקבע כי עצירה בגן של הילד, למשך שעה עבור מסיבת ט"ו בשבט, מנתקת את הקשר בין הדרך לבין העבודה. במקרה דנן, התובעת הייתה עובדת מדינה ואם לילד בן ארבע. התובעת טענה כי מדי בוקר היא מביאה את בנה למעון בדרך לעבודה. על פי רוב, היא מסיימת את עבודתה בשלוש וחצי, נוסעת לגן הילדים על מנת לאסוף את הילד, וממשיכה הביתה.

 

יצאה מהעבודה מוקדם כדי להשתתף במסיבה

 

התובעת טענה כי ביום האירוע נשוא התובענה היא יצאה מעבודתה בשתיים וחצי, בשעה מוקדמת מהרגיל, ונסעה למעון של בנה על מנת להשתתף במסיבת ט"ו בשבת אשר התקיימה בגן. בסיום המסיבה התכוונה התובעת לקחת את בנה הביתה. התובעת טענה כי כאשר היא הגיעה למעון היא חנתה בסמוך לגן. לדבריה, עת יצאה היא מהרכב, התעקמה רגלה וכתוצאה מכך היא נפלה ונחבלה. האם מדובר בתאונת עבודה?

 

הביטוח הלאומי טען כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהתובעת נסעה למסיבה בגן, אשר הייתה אמורה להיערך כשעה. לטענתו, שהייה כה ארוכה במעון מנתקת את הקשר הסיבתי בין העבודה לבין הדרך. התובעת טענה כי אין לקבל את טענות הביטוח הלאומי, וזאת משום שהיא טרם הגיעה לגן אלא רק יצאה ממכוניתה. דהיינו, היא הייתה עדיין בדרך מעבודתה ועל כן מדובר בתאונת עבודה.

 

 

בית הדין האזורי קבע דין התביעה להידחות. בפסק הדין נכתב כי התובעת לא הייתה בדרך ממקום העבודה לביתה בעת התרחשות האירוע, אלא בדרך למעון של בנה בכדי להשתתף במסיבת ט"ו בשבט. אי לכך, נקבע, מטרתה של התובעת לא הייתה לאסוף את בנה ולשוב הביתה, ועל כן לא חלה עליה ההרחבה בחוק המופיעה בסעיף 80.

 

הלכה פסוקה היא כי גם במקרים בהם תוואי הדרך בו צועד המבוטח זהה לתוואי הדרך בו הוא הולך או נוסע באופן רגיל, במידה ומטרת הליכתו של האחרון היא לא להגיע לביתו, תאונה בדרך אינה תאונת עבודה. לסיכום, נקבע כי היות והתובעת התכוונה לשהות כשעה במעון הילדים של בנה, לשם השתתפות במסיבה, מדובר אפוא בהפסקה או סטייה של ממש מן הדרך המקובלת. הפסקה\סטייה זו לא הייתה למטרה הכרוכה במילוי חובתה של התובעת בתור עובדת ועל כן היא אינה זכאית להכרה מהמוסד לביטוח לאומי בגין נזקיה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.