www.what2do.co.il

האם תאונת פגע וברח המזכה בפיצויים או שמא תאונה במתכוון?

דרגו את המאמר

האם תאונת פגע וברח המזכה בפיצויים או שמא תאונה במתכוון?

טענה בדבר תאונת דרכים במתכוון - תאונת פגע וברח ותביעה נגד קרנית


תביעות פיצויים לאחר תאונת דרכים מוגשות מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. ישנם מקרים בהם חברות הביטוח טוענות כי התאונה אשר בגינה הוגשה התביעה הייתה תאונת דרכים במתכוון. דהיינו, התובע נפגע בתאונת דרכים כאשר הנהג הפוגע התכוון לגרום נזק לגופו באמצעות הרכב.

 

במקרים אלו, הרכב איננו אלא כלי נשק ולא מדובר בתאונת דרכים המקימה זכאות לפיצויים. הוכחת טענה של תאונת דרכים במתכוון הינה למעשה החלת חזקה ממעטת בסעיף 1 לחוק. על פי סעיף זה, מאורע אשר אירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון, וזאת על מנת לגרום נזק לגופו של אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו על השימוש ברכב המנועי, איננו תאונת דרכים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יסודותיה של החזקה הממעטת הינם שניים – הנזק נגרם על ידי המעשה עצמו, והמאורע שגרם לנזק היה מכוון. בפסיקתו של בית המשפט העליון נדונה לא אחת עניינה של החזקה הממעטת. הלכה פסוקה היא כי תכליתה של חזקה זו הינה לקדם את המבחן התעבורתי ולהוציא אותו מגדר תחולת הסיכונים של שימוש ברכב שאינם נובעים באופן טיפוסי משימוש ברכב לצורכי תחבורה.

 

ראה אדם זר במקום העבודה ונפגע לאחר מכן בתאונת פגע וברח


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט העליון, טען תובע כי נגרמו לו נזקי גוף קשים בעקבות תאונת דרכים במקום עבודתו. לדבריו, הגיע הוא למקום העבודה ביום התאונה והבחין באדם זר הנמצא במתחם. כאשר פנה לאדם זה בשאלות (בנוגע למעשיו במקום), החל האחרון לברוח מהמקום. לפתע, הגיח מאחורי התובע רכב במהירות, פגע בו ונמלט מהמקום.


התביעה הוגשה כנגד קרנית והאירוע הוגדר על ידי התובע כתאונת פגע וברח. קרנית לא הציגה עדים מטעמה ואסטרטגיית ההגנה שלה התפרשה על מסמכים רפואיים ועדויות שניתנו על ידי התובע במועדים שונים. כאמור, הלכה פסוקה היא שנטל ההוכחה בדבר החזקה הממעטת מונח על כתפיו של הטוען לו. בית המשפט קבע כי במקרה דנן לא הוכח כנדרש במשפט האזרחי שמדובר באירוע מכוון.

 


על מנת להביא לכך שטענותיה יתקבלו, היה על קרנית להוכיח שלנהג אשר פגע בתובע הייתה מודעות בפועל לטיב המעשה ולקיום הנסיבות ולאפשריות הגרימה לתוצאות הדריסה. כמו כן, היה על קרנית להוכיח כוונה של הפוגע לגרום נזק גוף לתובע. לעניין זה, לא ניתן להסתפק ברשלנות בלבד.


במכלול נסיבות המקרה דנן, בית המשפט קבע כי התשתית הראייתית אשר נפרשה בפניו לא הוכיחה שהתאונה אירעה כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון לגרום לנזק. קרנית לא השכילה לשכנע את בית המשפט לכך שהשימוש ברכב המעורב בתאונה היה הכלי לגרימת הנזק.  


כמו כן, לא הוכח שהמשתמש ברכב הפוגע גמר אומר לגרום לנזקי גוף לתובע או לאחר. למעלה מכך, קרנית שילמה לתובע פיצויים, לפנים משורת הדין, בסך 20,000 שקלים. בתשלום זה היה ניתן לראות ראשית הודאה לכך שמדובר בתאונת פגע וברח המזכה את התובע בפיצויים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.