האם תיתכן תאונת דרכים ללא מגע עם הרכב הפוגע?


האם תיתכן תאונת דרכים ללא מגע עם הרכב הפוגע?

סעיף 1 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי תאונת דרכים הינה מאורע אשר במהלכו נגרם לאדם נזק בעקבות שימוש ברכב מנועי. החוק אינו דורש מגע פיזי בין הניזוק לבין הרכב. עם זאת, על אף שאין צורך להוכיח מגע פיסי, מוטל על הנתבע להוכיח כי מתקיים קשר סיבתי בין הפגיעה ובין השימוש ברכב. רוצה לומר, הפגיעה נגרמה עקב השימוש ברכב המנועי. הקשר הסיבתי חייב להיות הן סיבתי והן משפטי.

 

הקשר הסיבתי העובדתי – קשר אשר נבחן על פי הזיקה הפיסיקלית שבין התוצאה לבין הגורם המסוים. בחינה זו הינה בחינת אלמלא (תנאי שבלעדיו אין).

 

הקשר הסיבתי המשפטי – קשר זה מערב שיקולים של מדיניות משפטית כאשר העיקרון הבסיסי בו הינו תכלית החוק ומטרתו. לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן בעניין זה העדיף בית המשפט בהקשר זה את "מבחן הסיכון". על פי מבחן זה נדרש כי שימוש בכלי רכב הוא גורם ממשי לנזק הגוף, אם הנזק הוא בתחום הסיכון, שהשימוש (העיקרי והמשני) ברכב יוצר ואשר בגינו ביקש המחוקק ליתן פיצוי". מבחן זה מופעל תוך שילוב שיקולי מדיניות משפטית ושכל ישר. מבחן השכל הישר בוחן את הקרבה (הרעיונית) של השימוש ברכב לנזק, ואת מידת תרומתו להתהוות התוצאה המזיקה.
פרופ' י. אנגלרד בספרו, פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התייחס למקרים של העדר מגע בין הרכב לבין גופו של הניזוק באופן הבא - "אין להטיל ספק בכך כי תאונות כתוצאה מהתזת אבנים מגלגלי המכונית, או מיצירת ענני אבק או עשן, הן תאונות דרכים במובן החוק.
ההשפעה האמצעית של מכונית בהליך גרימת התאונה יכולה להיות פיסית (הדף אוויר), אופטית (סינוור), אקוסטית (רעש המבהיל, למשל, בעל חיים, או המונע שמיעת סכנה אחרת), או פסיכית גרידא. החלופה האחרונה כוללת בהלתו של אדם מעצם הופעתו הפתאומית של רכב או מנסיעתו הפרועה. אולם, בהעדר דרישה למגע פיסי, עלינו לתחום את גבולות המושג "גורם ממשי" שמתפקידו לכונן את הסיבתיות המשפטית, בהבדל מן העובדתית".
דוגמאות מהפסיקה
 
לדוגמא, במידה ורוכב אופנוע עוקף מכונית ומתנגש בהולך רגל, לא ניתן לייחס אחריות נזיקית למכונית הנעקפת בגלל היותה עצם אחד הגורמים לתאונה. על מנת שנזק גוף ייחשב כנגרם כתוצאה מתאונת דרכים, למרות העדר מגע פיסי, יש אפוא צורך להוכיח עובדתית כי רק עקב הופעת הרכב נגרמה התאונה. רוצה לומר, הרכב היה גורם הכרחי באירוע וישנו קשר ישיר בינו לבין התאונה מבחינה משפטית ועובדתית.
 
      קראו עוד בתחום:
 
דוגמא נוספת הינה מקרה בו התובעת חצתה כביש כשהיא מחזיקה אופניים בצידה. כאשר ראתה רכב מסחרי מתקרב במהירות לעברה, נסוגה אחורנית לכיוון המדרכה, נתקלה בדוושת האופניים והיא נפלה. הפסיקה קבעה כי לא ניתן לקשור קשר סיבתי עובדתי ומשפטי במקרה זה בין הופעת הרכב המסחרי ונפילתה של הצעירה.  
 
על פי רוב, יש להבחין בין אירוע שבו אדם נבהל באופן סובייקטיבי מרכב נוסע, עשה מעשה ונפגע, לבין אירועים שבהם ניתן לקבוע לפי מדד אובייקטיבי כי נעשה ברכב מנועי באופן שגרם לאדם להיבהל ולנקוט פעולה שהסתיימה בגרימת נזק.
 

היעדר הבחנה בין אירוע סובייקטיבי ואובייקטיבי עלול להוביל לתוצאה בלתי סבירה שבה ייחשבו כתאונת דרכים אירועים שונים שבהם קיים ריחוק רב בין האירוע התחבורתי ובין תגובת אדם אשר גרמה, מסיבות התלויות בהתנהגותו של אותו אדם, לנזק. דוגמה לעניין זה ניתן לראות במקרה של התקף לב שנגרם לאדם בביתו עקב בהלה מרעש שהגיע אליו מהכביש הסמוך וכד'.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
מהי תאונת דרכים ?

תאונה שארעה תוך כדי נסיעה ברכב, חנייה, כניסה ויציאה נחשבים תאונת דרכים...

 

תאונת דרכים את מי תובעים?

הולך רגל – יתבע פיצויים מחברת הביטוח של הרכב הפוגע, נהג הרכב – נהג ברכב אשר נפגע בתאונת דרכים יתבע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו הוא נהג... 

מי זכאי לפיצויים?

אדם שנפגע עקב תאונת דרכים, בהיותו נוסע, נהג או הולך רגל זכאי לקבל פיצויים על נזקי הגוף והנפש שנגרמו לו בתאונה. חשוב לציין כי הזכאות מכוח חוק הפיצויים, באה בנוסף לזכותו של הנפגע ...
 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נזקי הגוף שעבורם משולמים פיצויים לנפגעי תאונת דרכים כוללים מקרי מוות בהם היורשים הם אלו אשר זכאים לפיצוי עקב התאונה... 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

קבלת טיפול רפואי ראשוני- פינוי באמבולנס, בדיקה בחדר מיון, אישור משטרה על תאונת דרכים, המשך טיפול רפואי בקופת חולים, איסוף מידע ומסמכים לצרכי המשפט... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? אימתי ישולם תשלום תכוף בעקבות תאונת דרכים? האם הוא חלק מהפיצוי הכולל הסופי?

 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

על הנפגע בתאונה לדעת כי גם אם הוא נפגע באופן קל יחסית, ואין הוא סובל באותו הרגע באופן מיוחד, אין כל בטחון כי כך ירגיש גם בהמשך. נהפוך הוא, בתאונות דרכים במיקרים רבים... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

שאלה מעניינת, האם לעבר הרפואי הקודם של נפגע עקב תאונת דרכים יש השלכה בדבר גובה הפיצוי הכספי אותו צפוי לקבל עקב תאונת דרכים ?
 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

ככלל, אין בהכרח התאמה בין אובדן ההשתכרות או כושר ההשתכרות, ובין שיעור הנכויות הרפואית והתפקודית. אובדן כושר ההשתכרות נבחן על פי אובדנו של היחיד...
 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, תוך רכיבה על אופנוע, זכאי לפיצויים עבור נזקי גוף ונפש, וזאת ע"פ חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה 1975

 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים?

 

חוקרי הביטוח

להלן מס’ המלצות לנפגעים לאחר תאונה, הרשימה חלקית ניתן לפנות אל עורכי הדין באתר לקבלת מידע נוסף: מומלץ לא למסור פרטים או לנדב מידע אודות התאונה ואופי הפגיעות אשר מהן הנפגע סובל...  

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

שאלות נפוצות בנושאי תאונות דרכים, תאונות עבודה ופיצויים אשר נשאלו ע"י גולשים באתר ...  

פורום אורטופדיה וכירורגיה

פורום בניהולו של ד"ר ליאור מרום רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בקריה הרפואית רמב"ם. הנך מוזמן לשאול שאלות בנושאי אחוזי נכות, פגיעות גוף - אורטופדיה, שיטות טיפול, קבלת חוות דעת מומחה ועוד. ניתן לפנות אל ד"ר מרום לתיאום פגישת ייעוץ רפואי או קבלת חוות דעת לחץ/י כאן המידע הרפואי המוצג בפורום זה נועד למטרות לימוד והשכלה בלבד, ואין לראות בו בדרך כלשהי ייעוץ רפואי.
 

תאונת פגע וברח - פיצויים

בתאונת "פגע וברח" בה היה מעורב הולך רגל, בה לא ידועה זהות הרכב הפוגע, וחב’ הביטוח מבטחתו, יינתן הפיצוי ע"י "קרנית" – שהינה קרן מיוחדת שהוקמה... 

תביעת פיצויים - דוגמאות

דוגמאות לתביעות פיצויים בגין נזקי גוף לאחר תאונת דרכים 

הקטנת תשלומים בגין ביטוח אובדן כושר עבודה ופיצויים

הטריקים של חברות הביטוח להקטנת תשלומים באובדן כושר עבודה ונכות... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות....

 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.